Demonstrace za propuštění Gilada Šalita

Demonstrace za propuštění Gilada Šalita | foto: AP

Rodina zajatého Izraelce Šalita začala tábořit před sídlem premiéra

  • 3
Rodina izraelského vojáka Gilada Šalita, který je od roku 2006 zajatcem palestinských radikálů, dorazila v doprovodu tisíců sympatizantů do Jeruzaléma. Zde se chce po dvanáctidenním pochodu utábořit až do vojákova propuštění před sídlem premiéra Benjamina Netanjahua.

Podle pořadatelů doprovodilo rodinu vězněného izraelského vojáka v Jeruzalémě asi patnáct tisíc lidí. Někteří z nich měli na sobě trička s nápisem "Gilad je stále naživu" nebo žluté stuhy, jež jsou symbolem solidarity.

Pochod rodiny, která vyrazila 27. června ze svého domu v Micpe Hila na severu země, podpořilo podle organizátorů akce zhruba 200 tisíc lidí.

Cílem pochodu a táboření před úřadem premiéra je prý informovat veřejnost a vyvinout tlak na premiéra Netanjahua, aby se zasadil o Šalitovo propuštění.

Davy Izraelců doprovázejí rodiče uneseného vojáka Šalita na pochodu židovským státem. (27. června 2010)

Třiadvacetiletý tankista Šalit byl zajat při akci Hamasu na izraelském území. Za jeho propuštění žádá Hamas, který EU má na seznamu teroristických organizací, svobodu pro asi tisíc Palestinců vězněných v Izraeli. To mnozí Izraelci odmítají, i když svobodu pro Šalita požadují všichni.

Hamas odmítá povolit jakýkoli styk se zajatcem. Že je Šalit stále naživu, dokládá jen krátký videozáznam z minulého roku.

Netanjahu, který končí návštěvu Spojených států, slíbil, že se s rodiči zajatého vojáka setká po návratu do vlasti. Už na začátku července oznámil, že je připraven vyměnit požadovaných tisíc palestinských vězňů za Šalita. Židovský stát nicméně odmítá propustit odsouzené teroristy.

Gilad Šalit

Narodil se 28. srpna 1986 v severoizraelské Naharíji, vyrostl v osaděStarý snímek izraelského vojáka Gilada Šalita Micpe Hila nedaleko libanonské hranice. Prý spíše plachý mladík ukončil střední školu s vyznamenáním, podle spolužáků vynikal v matematice. Přihlásil se k bojové jednotce zřejmě proto, že chtěl následovat svého bratra Joela. A to navzdory zdravotním problémům.

Dne 25. června 2006 se Giladův život dramaticky změnil: palestinští militanti ho unesli do Pásma Gazy. Od té doby ho žádný zcela nezávislý pozorovatel neviděl, přišly od něj ale nahrávky a dopis. V nich izraelské vládě vyčítá nedostatek zájmu: je však možné, že byl k podobným vyjádřením donucen vězniteli.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video