Evropané opouštějí kontinent a připlouvají k břehům Severní Ameriky. Jsou mezi

Evropané opouštějí kontinent a připlouvají k břehům Severní Ameriky. Jsou mezi nimi i Češi. | foto: Jaroslav Charfreitág

Dědeček dobrodruh se plavil do USA, rodina našla jeho fotky po sto letech

  • 41
Více než století ležely bez povšimnutí na půdě domu v Žamberku staré negativy. Z cesty do USA je v letech 1902 a 1903 pořídil dobrodruh, hostinský a vynálezce Jaroslav Charfreitág. Příbuzní unikátní snímky objevili teprve nedávno. Fotografův vnuk je již ukázal na výstavách v Česku i v zámoří.

Dva muži v kloboucích právě vyšli ze sídla firmy Brodsky & Sovak v New Yorku.
Jeden z nich usedá na schůdek před vstupními dveřmi. Pózují fotografovi Jaroslavu Charfreitágovi ze Žamberka. Píše se rok 1902 a Charfreitág před pár dny přijel na zkušenou z Evropy do USA.

Unikátní fotografie, které tam pořídil v letech 1902 a 1903, dlouhou dobu ležely zapomenuté na půdě domu jeho rodiny, která zůstala v Žamberku. Charfreitágovi potomci je náhodou objevili až nedávno. "Volala mi teta. Objevila prý na půdě nějaké skleněné destičky a ptala se, jestli mi je má nechat," vzpomíná na objev vzácných fotografií vnuk Charfreitága Jaroslav Strnad.

Na snímcích pořízených deskovým fotoaparátem Jaroslav Charfreitág zachytil třeba sochu Svobody či svůj byt v New Yorku. "Negativy dědeček pečlivě popsal," říká Strnad, který žije na Opavsku.

Jaroslav Charfreitág ze Žamberka

Vystěhovalci z Evropy míří do USA

Jaroslav Charfreitág se narodil 28. října 1877. Vyrůstal v Žamberku, v roce 1902 odjel na lodi do USA. Cestu zachytil na snímcích. Za Atlantikem pobyl dva roky.

V Žamberku až do své smrti v roce 1935 provozoval Plzeňskou pivnici a stále byl velmi činorodý a aktivní. Působil v Sokole a spolupracoval s divadlem. "Dědeček byl dobrodruh. Unikátní byly i jeho vynálezy, z nichž na některé měl patent. Třeba sáňky s volantem a brzdami," říká vnuk.

Fotograf si cestu do USA odpracoval s hadrem v ruce

Chtěli bychom lodní lístek do Anglie. A pomohli byste nám najít kapitána, který by nám umožnil odpracovat si na lodi plavbu do New Yorku? S touto nezvyklou prosbou vstoupili do kanceláře lodní společnosti Lloyd v Brémách v první polovině roku 1902 dva mladíci.

Štěstí jim přálo. Nedlouho poté se už vezli na lodi do USA. "Svou cestu si odpracovali - úklidem a mytím nádobí," líčí Jaroslav Strnad. Jeden z mladíků, kteří se tehdy na lodi plavili, byl jeho dědeček, člověk ve své době velmi volnomyšlenkářský a moderní, který se zajímal o pokrok v řadě oborů. Jako jeden z mála pasažérů, kteří se tehdy do Ameriky plavili, měl u sebe mimo jiné deskový fotoaparát a celou cestu podrobně dokumentoval.

Na lodi do Ameriky fotil Charfreitág i skupinky pasažérů.

Jeden z Charfreitágových vynálezů - hasičská stříkačka pro živnostníky

Jaroslavu Strnadovi se podařilo z negativů zhotovit fotografie, mimo jiné s podporou Muzea Šechtl a Voseček v Táboře, které snímky jako první vystavilo. Expozici složenou z fotografií zachycujících cestu do USA i Charfreitágovy originální vynálezy viděli třeba už i lidé v americkém Chicagu.

Výstava tam začala loni 28. října. "Ohlas byl obrovský. Pro velký úspěch musela být expozice o měsíc prodloužena," usmívá se Jaroslav Strnad, který by rád v budoucnu fotografie ukázal i v Moravskoslezském kraji.

Jeho dědeček ve Spojených státech nejdřív pracoval v kuchyni, později jako pomocník u fotografa. Nejvíc, dva dolary denně, vydělával jako "first class mechanic". Když se v roce 1903 vracel ze Spojených států amerických domů, vezl velké množství fotek, ale třeba i dýmku míru.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video