Věra Gáborová věří, že jí odškodné pomůže zlepšit péči o syna Milana.

Věra Gáborová věří, že jí odškodné pomůže zlepšit péči o syna Milana. | foto: Otto Ballon Mierny, MF DNES

Rodina vysoudila za pozdní resuscitaci 16,5 milionu

  • 139
Rodina šestiletého Milana, který je mentálně na úrovni kojence, získá milionové odškodné. Krajský soud v Brně rozhodl, že prostějovští lékaři začali chlapce pozdě oživovat, když v nemocnici jako pětidenní novorozeně upadl do bezvědomí.

"Pochybení je dáno tím, že k oživování přistoupili zdravotníci pozdě. Znalci se shodli, že kdyby se začalo ihned, mohl být stav Milana dnes lepší. Není ani vyloučeno, že resuscitace mohla být úplně úspěšná," zdůvodnil rozsudek předseda senátu krajského soudu v Brně Marek Cigánek.

Soud tak potvrdil předchozí verdikt prostějovského okresního soudu, proti kterému se nemocnice odvolala. Tentokrát je možné pouze dovolání nebo ústavní stížnost. Právní zástupkyně nemocnice Ivana Hučínová uvedla, že doporučí těchto možností využít.

Rodina chce peníze použít na péči
Matka Milana byla naopak s verdiktem spokojena. "Jsme strašně šťastní, že nám po letech soudních tahanic konečně dali za pravdu a že se ukázalo, že v nemocnici něco zanedbali. Bohužel na světě neexistuje žádný obchod se zdravím. Teprve pak bychom mohli opravdu říci, že jsme vyhráli," řekla Věra Gáborová.

Peníze chce využít na péči o Milana. Plánuje mu koupit speciální lůžko a další pomůcky, které by ulehčily každodenní nepřetržitou péči. Připomněla také, že Milan bude potřebovat péči i v době, kdy už na ní s manželem nemusí stačit.

Výpovědi vyvrátili znalci
Několikadenní Milan byl před šesti lety v prostějovské nemocnici na takzvané fototerapii v inkubátoru. Sestra, která měla na dítě dohlížet, však odešla obstarat jinou maminku.

Speciální přístroj sice začal signalizovat, že Milan nedýchá, sestra s lékařkou ho začaly oživovat a na pomoc přivolaly i odborníky z ARO, prodleva ale byla kritická.

Sestra s lékařkou u soudu tvrdily, že s oživováním začaly neprodleně po spuštění alarmu, který je nastaven na dvacet vteřin. To však vyloučili soudní znalci.

"Stav dítěte, tak jak ho viděli a popisují sestra a lékařka, nemůže být stavem, řekněme, po dvaceti, třiceti vteřinách bez dechu, ale stavem, u kterého se bezdeší počítá na minuty. Kdyby se začalo v pětadvacáté vteřině, je vysoký předpoklad, že resuscitace by byla úspěšná," vypověděl například znalec Josef Macko.

,

Video