Muchomůrka zelená patří mezi smrtelně jedovaté houby, u nás je považována za nejjedovatější. Lidé si ji často pletou se žampionem.

Muchomůrka zelená patří mezi smrtelně jedovaté houby, u nás je považována za nejjedovatější. Lidé si ji často pletou se žampionem. | foto: houbar.cz

Rodina se přiotrávila muchomůrkou zelenou. Tři lidé jsou ve vážném stavu

  • 61
Tři lidé z Kroměřížska bojují s otravou z hub. Tříčlenná rodina omylem snědla nejjedovatější houbu u nás, muchomůrku zelenou. "Všechny osoby byly po požití houby ve vážném stavu," potvrdila mluvčí kroměřížské nemocnice Veronika Klímová.

I proto kroměřížští lékaři rozhodli o převozu pacientů, které nemocnice v Kroměříži přijala ve čtvrtek, na specializovaná pracoviště. A to do brněnské Fakultní nemocnice u sv. Anny a do nemocnice v Brně-Bohunicích. "Někteří členové byli převezeni už včera," doplnila Klímová.

V brněnské nemocnici u sv. Anny jsou hospitalizovaní rodiče ve věku 77 a 72 let. "U dvou lidí z Kroměřížska je prokázána otrava muchomůrkou zelenou. Nyní jsou ve stabilizovaném stavu," informovala Petra Veselá z Fakultní nemocnice u sv. Anny.

Mluvčí kroměřížské nemocnice Klímová řekla, že tamní lékaři se nezabývali otravou po požití muchomůrky zelené už několik let. "Loni jsme měli jediný případ otravy muchomůrkou tygrovanou," uvedla Klímová.

Dvěma lidem vypláchli žaludek v Meziříčí

Sedm lidí s podezřením na otravu z hub tento týden hospitalizovala také nemocnice ve Valašském Meziříčí. Jen za páteční dopoledne tam přijali dva lidi, kteří měli lehkou otravu. Lékaři jim vypláchli žaludek a propustili do domácího léčení. "Z pěti dalších osob zůstávají dva na JIP. Jsou ve stabilizovaném stavu," řekla Hana Szotkowská, mluvčí nemocnice ve Valašském Meziříčí.

Mykolog Jiří Polčák varuje, že otrav bude přibývat. "Mohou nastat i proto, že lidé sbírají obrovské množství hub, a než je přinesou domů, mohou se jim v koších zapařit," upozornil Polčák.

Další prudce jedovaté druhy hub, které teď v přírodě rostou ve velkém množství jsou podle mykologa závojenky olovové a muchomůrky tygrované. "Pletou se s hříbkem a bedlí. Když jsou malé a když lidé hůř vidí, snadno je zamění," uvedl Polčák.

Malé děti by houby neměly jíst vůbec

Primář interního oddělení valašskomeziříčské nemocnice Pavel Prodělal nabádá, že třeba nejmenší děti by houby vůbec jíst neměly. "Nestráví je, a navíc případná otrava má u nich velmi těžký průběh," vysvětlil lékař.

Muchomůrka zelená patří mezi smrtelně jedovaté houby, u nás je považována za nejjedovatější. Lidé si ji často pletou s pečárkou hajní - žampionem - nebo s holubinkou.

O záchraně života po požití muchomůrky zelené rozhoduje čas. Neexistuje protilátka proti jejímu jedu. Jediný zákrok, kterým lze přeživšímu pacientovi otrávenému muchomůrkou zelenou zachránit život, je transplantace jater. Více se o houbách dozvíte z atlasu hub zde.

,

Video