Rodina rodičky chce dostat lékaře k soudu

  • 227
Případ tragického úmrtí novorozence, jemuž lékaři při komplikovaném porodu v olomoucké nemocnici oddělili hlavičku od těla, bude mít soudní dohru. Zdrcená rodina osmadvacetileté rodičky se chce obrátit na právníky i v případě, že nezávislá komise odborníků ani policie nezjistí pochybení lékařů.

ČTĚTE TAKÉ:
Při porodu se dítěti utrhla hlava

"Nevěřím verzi olomouckých lékařů, že šlo o nešťastnou náhodu. Počkáme si na zprávu z patologie, a pak se okamžitě spojíme s právníky," řekla Magda Mirgová, matka mladé ženy z Přerova.

Rodina se těšila na holčičku
Pro celou rodinu je tragédie o to horší, že na druhé dítě čekali jedenáct let. "Těsně před porodem nám dcera volala, že dítě bude mít tři kila čtyřicet a ona i miminko jsou v pořádku," popsala osudnou noc Mirgová.

"O tom, že holčička zemřela, jsme se dozvěděli až ráno, přestože jsme už půl hodiny po půlnoci do porodnice volali kvůli výsledku." Právě v půl jedné v noci lékaři zápasili o život dítěte.

Podle policie, která případ šetří jako ublížení na zdraví, byl porod zprvu bezproblémový. Ale poté, co vyšla ven hlavička, uvízlo tělíčko v porodních cestách. Když se ho lékaři pokoušeli dostat ven, hlavičku utrhli.

Rodině Mirgových se nelíbí ani způsob, jakým nemocnice o smrti dítěte informovala. "Dcera je v šoku. To, jak dítě zemřelo, se dozvěděla až ode mě. Lékaři jí pouze sdělili, že je mrtvé," řekla Magda Mirgová.

Lékaři se kolegy zastávají
Kromě policie se tragédií zabývá i speciální komise složená z nezávislých odborníků. Ta by měla verdikt zveřejnit do konce týdne.

"Nechceme zahlazovat žádné problémy v oblasti léčebné péče. Nemáme zájem na tom, aby vznikaly dohady a něco se skrývalo. Proto chceme, aby případ posoudily nezávislé orgány," uvedl ředitel fakultní nemocnice Jaroslav Vomáčka.

Lékařem, který při komplikacích převzal nad porodem dohled, byl primář porodnicko-gynekologické kliniky. Jeho vyjádření se zatím nepodařilo získat. Přednosta kliniky Milan Kudela si však nemyslí, že by zkušený odborník pochybil.

"Celý postup jsme probírali a tvrdím, že dělal všechno, co v dané chvíli mohl," zastal se svého podřízeného. Lékařka, která byla u porodu přítomná, se nechce k celé věci vyjadřovat.

Policie čeká na pitvu
Mezi odborníky však panuje podezření, že primář nevyužil všechny možnosti. "Existuje několik technik, jak dítě vyprostit. I kdyby se už nedalo dělat vůbec nic a dítě nešlo zachránit, nemůže mu lékař utrhnout hlavu," míní jeden z nich.

Více světla do celé tragédie vnese zřejmě až pitva, kterou na žádost ředitele olomoucké fakultní nemocnice provede Ústav soudního lékařství v Brně.

"Podle výpovědí lidí, kteří u události byli, to zatím vypadá na nešťastnou náhodu. Rozhodující ale samozřejmě bude až lékařská zpráva a výsledky pitvy," podotkl policista, který má o případu informace.

Podobný případ se nestal
Případ, jaký se stal v Olomouci, považují lékaři za zcela atypický. Nezná ho ani odborná literatura.

"Oddělení hlavičky živého plodu nepopisuje žádná literatura, proto ani medici se o ničem podobném neučí," tvrdí Zdeněk Hájek z gynekologicko porodnické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, který je sám autorem několika publikací.

"Pokud by šlo o mrtvý plod nebo potrat, nelze to vyloučit. Ale u porodu živého dítětě si to nedovedu představit," dodal profesor Hájek.

V České republice zemře ročně při porodu a krátce po něm asi pět dětí z tisíce.

"Olomoucká porodnice má bilanci ještě lepší a dosud pomáhala celorepublikovou statistiku úmrtnosti snižovat. Věřím, že ani tímto případem kvalita péče u nás neutrpěla," podotkl primář novorozeneckého oddělení Lumír Kantor.


Video