Rodina drží důležitý pozemek

Ivaň - Dvanáct let se Filipovi z Ivaně na Prostějovsku marně domáhali porozumění u jihlavských úřadů. Teď se situace obrátila. Město Jihlava, které staví novou průmyslovou zónu, potřebuje je. Sedmdesátiletá Olga Filipová a její třiatřicetiletý syn Bohuslav totiž vlastní pozemek, bez něhož se výstavba na předměstí nepohne kupředu.

Jenomže Filipovi ho zatím odmítají prodat. Vycítili totiž, že nyní mají možná poslední šanci, jak se domoci svých práv.

"Už jsem napsala dopis místostarostovi, že jim stavbu nechceme zdržovat a že jim pozemek prodáme. Ale nejdříve musí jihlavské úřady napravit křivdy, které naší rodině v minulosti způsobily," tvrdí bělovlasá stará paní. "Nejde nám o nic víc než získat zpět to, co naší rodině kdysi patřilo," upřesňuje Bohuslav Filip.

Olga Filipová žije se synem vchátrajícím stavení v malé obci asi patnáct kilometrů od Prostějova. Pozemek v Jihlavě zdědili po manželovi, který zemřel před třemi lety. Dědické řízení však dodnes není uzavřeno.

Hrozí další
případ Regecová?

Rodina se od počátku devadesátých let snaží získat náhradu za statek, který Bohuslav Filip senior zdědil i s pozemky v rodných Hruškových Dvorech u Jihlavy a který mu stát vyvlastnil.

"Tehdy to otci zdůvodnili tak, že ho nutně potřeboval technicko-opravárenský podnik. Ale neuplynulo ani šest let a statek byl zbouraný. Otec tomu nechtěl věřit, jel se přesvědčit na vlastní oči," vzpomíná Bohuslav Filip.

Rodina žádala o věci v restituci
Rodina v roce 1992 požádala o statek a pozemky v restituci. "Rozjela se obrovská mašinerie: najednou někdo dělal znalecký posudek na neexistující statek, někdo začal jednat o jeho prodeji. Dokonce ho koupila jedna soukromá firma. Protože to však nebylo podle restitučního zákona možné, tak požádali tehdejší vládu a ta nelegálnímu prodeji údajně udělila výjimku. Proč, to nechápu," popisuje Bohuslav Filip a listuje přitom stohem úředních dokumentů.

"V roce 1993 na tento neexistující statek vydali demoliční výměr. Až po pěti letech se otec dočkal odpovědi, že statek tam skutečně není," usmívá se Filip nad skutečnostmi. "Prý nám statek vyvlastnili legálně. I peníze si stát nechal právem. My jsme nedostali ani statek ani peníze," dodává však s trpkostí.

Majetek dostal bratr majitele
Stará paní i její syn se navíc až po manželově smrti dozvěděli, že z dědictví, které podle nich nikdy neviděli, připadla velká část nevlastnímu bratrovi starého pana Filipa.

Ona i její syn to považují za podraz a podezřívají jihlavské úřady, že podvod dodnes kryjí. "Když jsem chtěl nahlédnout do pozemkových knih, katastrální úřad mi to nechtěl dovolit. Posílali mě po všech čertech, ať jdu na soud, pozemkový úřad, ale jenom ne k nim. Nechápu proč. Co skrývají?" ptá se Bohuslav Filip.

Filipovi odmítají, že by výstavbě průmyslové zóny v Jihlavě bránili záměrně. "Jaké můžeme mít úmysly s pozemkem, který je pro nás tak nedostupný?" nechápou.

Rodina si bere příklad z Regecové
Naopak tvrdí, že se pouze chtějí dovolat svých práv. Už dvanáct let čekáme, že dostaneme zpět to, co nám patří, a že úřady budou ochotné naše záležitosti řešit. Zatím máme spíše pocit, že někteří lidé pracují na tom, aby se to ještě více zamotalo," zlobí se Olga Filipová.

Dokud nepřimějí úřady k jednání, nehodlají se Filipovi pozemku zříct. "Tatínek byl zvěrolékař. Komunisti mu ale zakázali toto povolání vykonávat. Sebrali mu i majetek a nechali ho spravovat silnice. Zadostiučinění už se bohužel nedožil. Už proto se nemůžeme vzdát," říká Bohuslav Filip.

Filipovi se netají sympatiemi k Markétě Regecové, která kvůli sporům s hranickou radnicí dlouho odmítala prodat důležitý pozemek, na němž dnes stojí nizozemský koncern Philips. "I když se pravděpodobně všichni postaví proti nám, počítáme s tím, že budeme další případ Regecová," uzavírají Filipovi odhodlaně.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video