Třem těhotným ženám vadí, že nemohou volně využít služeb porodních asistentek, jelikož žádná z nich nemá potřebnou registraci nutnou k vedení porodů, a že pojišťovny jejich péči nehradí. Porodní asistentky zase tvrdí, že jim čeští lékaři a úředníci znemožňují výkon jejich povolání.
"Stížnosti chystáme a podáme je do konce tohoto měsíce," řekla serveru Týden.cz právnička Adéla Hořejší, která zastupovala porodní asistentku Ivanu Königsmarkovou (více o soudu čtěte zde). Další matky se ke stížnosti trojice žen ke štrasburskému soudu podle Hořejší budou přidávat postupně.
"Stát odpírá těmto ženám možnost volby místa porodu, tedy možnost zaručenou ústavou. Přitom i ony odvádějí řádně daně, platí zdravotní pojištění a jen chtějí péči, na kterou mají nárok," tvrdí právnička. Loni podle Týdnu uspěla v podobném případě ve Štrasburku matka z Maďarska.
Ve Štrasburku si chce stěžovat i dvacítka porodních asistentek. Kvůli tomu, že jim stát údajně brání ve výkonu povolání. Aby asistentka mohla dostat oprávnění provádět domácí porody, musí mít k dispozici třeba inkubátor nebo porodní sál.
"Je evidentní, že požadavky jsou naddimenzované a vůbec neodpovídají tomu, co musejí porodní asistentky splňovat v západoevropských zemích, kde mohou pracovat samostatně a žádné pracoviště nepotřebují," řekla serveru porodní asistentka Marie Vnoučková.
Podle ministerstva zdravotnictví ale takové vybavení slouží k tomu, aby byla zajištěna maximální bezpečnost rodiček i novorozenců. Kritiku, že tím znemožňují práci asistentek, ministerstvo odmítá. "Je jim umožněno vykonávat samostatně dostatek činností, pro které byly připravovány. Vedení fyziologického porodu je pouze jednou z mnoha," uvedl mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.
Matky i asistentky rovněž upozorňují, že zdravotní pojišťovny nechtějí proplácet péči asistentek, i když by podle evropských pravidel měly. Tím znevýhodňují matky, které by jejich péči chtěly využít. Ministerstvo ale tvrdí, že asistentky za poslední čtyři roky žádné změny v úhradách nepožadovaly.