Jednání Mirka Topolánka s Miroslavem Kalouskem byla podle obou politiků téměř idylická.

Jednání Mirka Topolánka s Miroslavem Kalouskem byla podle obou politiků téměř idylická. | foto: Michal Sváček, MF DNES

Rodící se koalice už začala rozdělovat ministerstva

  • 272
V nové vládě má mít vítěz voleb ODS devět křesel, lidovci tři a zelení dvě. Předběžně se na tom dohodli vyjednavači těchto tří stran, které chtějí vytvořit společný kabinet. MF DNES toto základní rozdělení potvrdili lidé ze všech tří stran.

Přejít na volební speciál

ČTĚTE TAKÉ:
Bude Česku vládnout tanzanská koalice?

Konkrétnější rozdělení resortů mají politici dohodnout na dnešní schůzce.

Jistá jsou zatím dvě jména: premiér Mirek Topolánek jako lídr vítězné ODS a jeho spolustraník Vlastimil Tlustý coby ministr financí.

"Chceme zachovat dosavadní zvyk, že ministr financí je ze stejné strany jako premiér, že tento významný post ve vládě obsazuje nejsilnější strana," říká první místopředseda ODS Petr Nečas.

Pokud bude šéf ODS Mirek Topolánek jmenován předsedou středopravicové vlády, vicepremiérské křeslo zřejmě získá podle deníku Právo vedle lídrů KDU-ČSL a zelených Miroslava Kalouska a Martina Bursíka také první místopředseda ODS Petr Nečas.

Lidovcům zřejmě zůstanou tři křesla
Lidovcům podle dohody mají připadnout tři místa v kabinetu - přesně tolik měli i dosud v Paroubkově vládě.

"My pevně věříme, že si naši dosavadní sílu ve vládě udržíme," potvrzuje místopředseda KDU-ČSL Jan Kasal, který je jedním ze tří lidoveckých vyjednavačů. Šéf křesťanských demokratů Miroslav Kalousek se nejspíš stane ministrem venkova, což má být nový název pro resort zemědělství.

Naopak s odchodem z vlády může počítat ministr zahraničí Cyril Svoboda, Kalouskův stranický rival. Ze zbylé dvojice současných ministrů za KDU-ČSL má v novém kabinetu alespoň jeden zůstat - buď dopravy Milan Šimonovský, nebo životního prostředí Libor Ambrozek. Ale nejspíš se budou muset rozloučit se svými dosavadními resorty, protože právě o životní prostředí a dopravu velmi usilují zelení.

Zelení chtějí životní prostředí a dopravu
"Předpokládám, že na ministerstvo životního prostředí si budou činit nárok s ohledem na politický program právě zelení," říká místopředseda a vyjednavač ODS Pavel Bém. Ministrem životního prostředí tak pravděpodobně bude lídr zelených Martin Bursík.

"Teď nám jde o to, aby koaliční smlouva byla co nejkonkrétnější, abychom měli záruky. Dokonce chceme, aby tam byl i časový postup, kdy konkrétní vládní priority prosadíme," požaduje Bursík. Kromě očekávaného resortu zelení velmi stojí i o dopravu, která je v jejich programu jednou z priorit.

Jejich kandidátem na ministra dopravy je Petr Šlegr. "Nevylučuji to, o tento resort máme skutečně zájem, je to pro nás klíčová věc," říká devětadvacetiletý inženýr, který vyučuje informatiku na Technické univerzitě v Liberci. ODS prosazuje nového a nadějného poslance Aleše Řebíčka.

Křeslo ministra práce a sociálních věcí podle Práva zřejmě připadne místopředsedovi ODS Nečasovi.

Složitější situace je u ministerstva zahraničí, uvádí Právo. Topolánek se před volbami zmínil o europoslanci Janu Zahradilovi a bývalému velvyslanci v USA Alexandru Vondrovi, horkým kandidátem je však ústecký primátor Petr Gandalovič. Lze také očekávat vznik ministerstva pro evropské záležitosti, v jehož čele nejspíš stane lidovecký europoslanec Jan Březina.

Lidové noviny zase uvádějí, že post šéfa české diplomacie by mohl nakonec připadnout i Bursíkovi a Gandalovič by se mohl stát vicepremiérem pro evropskou integraci.

Politici možná zruší dvě ministerstva
Rozdělení vládních postů v poměru 9-3-2 je zatím jen předběžné. Politici jsou totiž rozhodnuti zrušit dvě ministerstva z nynějších patnácti - informatiku a místní rozvoj. Zatím se však nedohodli, jestli tato ministerstva dočasně obsadí, nebo je raději rovnou hned po volbách sloučí s jinými: místní rozvoj se zemědělstvím a informatiku s dopravou.

Ministrem spravedlnosti by se podle Práva měl stát občanský demokrat Jiří Pospíšil. Deník dále připomíná, že dlouholetým kandidátem na ministra vnitra je místopředseda ODS Ivan Langer. Dalším silovým resortem je obrana, o jejímž šéfovi ale lze jen spekulovat. V úvahu přicházejí lidovci Pavel Severa či Jaroslav Kopřiva, případně občanský demokrat Jan Vidím. Otazník visí také nad ministerstvem průmyslu a obchodu.

Nejisté je podle Práva i křeslo ministra zdravotnictví - získat by je mohli například Lucie Talmanová, europoslanec Milan Cabrnoch (oba ODS) či lidovec Josef Janeček.

Ministerstvo školství by mohla obsadit první místopředsedkyně zelených Dana Kuchtová, Michaela Šojdrová z KDU-ČSL nebo Walter Bartoš (ODS). Kandidátkou ODS na ministra kultury je podle deníku místopředsedkyně strany Miroslava Němcová.

Část ČSSD připouští velkou koalici s ODS
ČSSD je navenek jednotná a tvrdí, že z jejího pohledu teď není ve hře jiná varianta než vláda odborníků-nestraníků. Ve straně jsou však už slyšet i hlasy volající po velké koalici s občanskými demokraty.

"Velká koalice je racionální řešení, stejně jako v Německu. Mohla by se shodnout na řadě zásadních věcí, jako je penzijní reforma, snižování daně z příjmu podniků, racionalizace justice," míní šéf karlovarské krajské ČSSD Pavel Poc.

"Velká koalice je jedna z variant vývoje," řekl ve středu předseda krajské ČSSD Ústeckého kraje Petr Benda.

Paroubek: Velkou koalici nechceme
"Já jsem už víckrát řekl, že velkou koalici nechceme v tuto chvíli, ale říkám v tuto chvíli. Třeba v Rakousku se ustavovala vláda několik měsíců, třeba nás to čeká také," řekl ve středu MF DNES Paroubek.

"Je třeba dát emoce stranou. Velká koalice je jednou z variant," uvedl i ministr průmyslu Milan Urban.

Tipy na vládní křesla podle MF DNES

ODS: 9 křesel
■ premiér: Mirek Topolánek
■ ministr financí: Vlastimil Tlustý
■ ministr spravedlnosti: Jiří Pospíšil
 
KDU-ČSL: 3 křesla
■ ministr venkova (spojené zemědělství a místní rozvoj): Miroslav Kalousek
 
Strana zelených: 2 křesla
■ ministr životního prostředí: Martin Bursík
■ ministr dopravy: Petr Šlegr

Další možní ministři

■ ministr dopravy: Aleš Řebíček (ODS)
■ ministr práce a sociálních věcí: Petr Nečas (ODS)
■ ministr zahraničí: Jan Zahradil (ODS), Alexandr Vondra (nez.), Petr Gandalovič (ODS), Jan Březina (KDU-ČSL), Martin Bursík (SZ)
■ ministerstvo vnitra: Ivan Langer (ODS)
■ ministerstvo obrany: Pavel Severa, Jaroslav Kopřiva (oba KDU-ČSL), Jan Vidím (ODS)
■ ministerstvo zdravotnictví: Lucie Talmanová, Milan Cabrnoch (oba ODS), Josef Janeček (KDU-ČSL)
■ ministerstvo školství: Dana Kuchtová (SZ), Michaela Šojdrová (KDU-ČSL), Walter Bartoš (ODS)
■ ministerstvo kultury: Miroslava Němcová (ODS)
■ ministerstvo průmyslu a obchodu:  ???
zdroj: iDNES, MF DNES, ČTK
, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video