Rodiče žalují školu kvůli šikaně

Budou nejspíš první a podle právníků mají velkou šanci uspět. Rodiče šestiletého O. H., kterého spolužáci před měsícem týrali tak, že skončil s otřesem mozku, dají případ k soudu. "Žalobu připravujeme," řekl právní zástupce rodičů Jaroslav Svejkovský.

„Budeme žádat náhradu škody za to, že škola neochránila O. před šikanováním ze strany spolužáků. Týrání nepříznivě poznamenalo jeho psychiku,“ vysvětlil Svejkovský.

Vedení školy to odmítá komentovat. O. spolužáci nešikanovali poprvé. Škola předchozí incident řešila jen poznámkami útočníkům.

Jak vysoké odškodné budou žádat, rodiče ještě nevědí. „Na jejich místě bych klidně žádala desetitisíce,“ říká advokátka Dagmar Raupachová. Je to podle ní podobné jako v případě žalob pacientů na nemocnice v devadesátých letech. Po první úspěšné se rozběhly další.

Posun vítají právníci a psychologové, kteří před týdnem na konferenci o šikanování zveřejnili výzvu, aby se rodiče dětí začali se školami soudit.  Žalovat školu v případě zranění dítěte lze podle právníků za to, že nezajišťuje dostatečný dozor, jak jí to nařizuje zákon.

„Dokud se rodiče nezačnou soudit, budou školy nadále případy šikany podceňovat, jak se to zatím děje,“ míní Jan Michalík z katedry speciální pedagogiky Palackého univerzity v Olomouci a dodává: „Újma, ať už na zdraví či na důstojnosti dítěte, musí mít samozřejmě určitou intenzitu. Aby bylo jasné, že nešlo o klukovinu, ale o promyšlené týrání.“

Ředitelé škol se možné laviny žalob obávají a odmítají závěry specializovaného průzkumu, podle kterého mnozí učitelé neumějí šikanu rozpoznat a řešit. Psychologové při rozsáhlém dotazníkovém šetření ve třech tisících škol zjistili, že týrání ze strany svých vrstevníků zažilo 42 procent dětí a devět z deseti učitelů si s tím nevědělo rady.

Školy obvinění odmítají
Obvinění, že šikanu podceňují, ředitelé škol odmítají. „Nemohu uvěřit, že je to míněno vážně. Školy se mnohdy až zoufale snaží s šikanou vypořádat, ale mají omezené prostředky,“ napsal MF DNES ředitel základní školy v Brandýse nad Labem František Tomášek.

Příčiny rostoucího násilí mezi žáky vidí v rodičích. Těm podle jeho zkušeností mnohdy nevadí, když jejich dítě přinese domů trojku z chování, někteří dokonce pilně kryjí záškoláctví a další prohřešky svých potomků.

Společenství proti šikaně sdružující dětské psychology jen za posledních několik měsíců zdokumentovalo padesát případů, kdy se šikanované děti a jejich rodiče obrátili na vedení školy, ale to jim nepomohlo. „Vše se nakonec obrátilo proti oběti šikany, a to nemůžeme připustit,“ vysvětluje specialista na šikanu Michal Kolář.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video