Truchlící obyvatelé Newtownu před školou, kde se odehrál masakr (14. prosince

Truchlící obyvatelé Newtownu před školou, kde se odehrál masakr (14. prosince 2012) | foto: Reuters

Nezveřejňujte fotky našich mrtvých dětí, prosí rodiče z Newtownu

  • 11
Rodiny dětí, které zemřely při střelbě na základní škole v americkém Newtownu, i půl roku po tragédii bojují za svá práva. Nyní se snaží, aby se po uzavření vyšetřování na veřejnost nedostaly důkazní materiály, které obsahují citlivé fotografie a audio záznamy.

Jakmile tým vyšetřovatelů vydá závěrečnou zprávu z vyšetřování masakru na základní škole v Newtownu, budou veškeré obrazové a zvukové materiály přístupné všem, kteří o ně požádají. Zaručuje to zákon svobodném přístupu k informacím

A právě za výjimku z tohoto zákona se snaží bojovat rodiče dětí ze základní školy v Newtownu. Mají jediný cíl – zabránit zveřejnění citlivých materiálů. Úřady ve státě Connecticut se peticí zástupců rodin zabývají již několik měsíců, vyšlo před několika dny najevo.

Deník Hartford Courant přišel s informací, že kancelář guvernéra Connecticutu připravuje všechny potřebné materiály k prosazení výjimky ze zákona. Zastánci svobody slova argumentují, že nezveřejněním materiálů dojde k porušení základních práv a varují před možným nárůstem podobných výjimek v budoucnu.

Rodiny zastřelených dětí se však shodují v tom, že zveřejnění materiálů nikomu neprospěje. Veřejnost se z nich údajně nic nového nedozví a komunitu v Newtownu může opět srazit do zoufalství, které zde panovalo bezprostředně po masakru.

"Naneštěstí je celý případ zmedializovaný po celém světě. Mnoho lidí prahne po fotkách a audio nahrávkách ať už z osobních, nebo politických důvodů. Blogeři a internet to všechno ještě zhoršují," uvedla pro server telegraph.co.uk Nicole Hockleyová, která při střelbě v Newtownu přišla o šestiletého syna.

Hockleyová argumentuje i tím, že chce ochránit svého druhého syna. "Nechci, aby z toho měl zase traumata, když někde narazí na všechny ty fotografie a zvukové záznamy," dodala.

Rodiny podporuje i slavný dokumentarista

Debatu nad zveřejněním materiálů rozvířil i slavný americký dokumentarista Michael Moore. Ten mnoho let brojí proti benevolentním zákonům o držení zbraní. Tímto tématem se zabýval i v dokumentu Bowling for Colombine, který připomněl tragickou střelbu na střední škole v Colombine v roce 1999.

Moore stojí jednoznačně za rodinami z Newtownu. Zveřejnění fotografií by podle něj mohlo podpořit zastánce zbraní, což by podle něj v krajním případě mohlo vyvrcholit až dalším uvolněním zákonů postihujících držení zbraní.

Podobné stanovisko zastává i guvernér Connecticutu Dannel Malloy. "Jednoznačně stojím za rodinami. Ochráním je a nemyslím si, že materiály budou zveřejněny," uvedl Malloy.

Střelba na základní škole v Newtownu šokovala Spojené státy 14. prosince loňského roku. Dvacetiletý Adam Lanza tam postřílel 20 dětí a šest učitelů a vychovatelů. Předtím zastřelil také svou matku. Po masakru spáchal sebevraždu (vše o střelbě v Newtownu čtěte zde)

Střelba v americkém Newtownu - archivní reportáž.

14. prosince 2012


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video