Rodiče v Luži raději stěhují děti do jiné školy. Starosta a ředitel školské rady neshledal na jednání ředitele školy v Luži žádné pochybení. Ilustrační foto.

Rodiče v Luži raději stěhují děti do jiné školy. Starosta a ředitel školské rady neshledal na jednání ředitele školy v Luži žádné pochybení. Ilustrační foto. | foto: Petr Topič, MAFRA

Rodiče prvňáků po pár dnech změnili školu. Vadí jim víc Romů ve třídě

  • 184
Pět prvňáků ze Základní školy v Luži na Chrudimsku začalo dojíždět do sedm kilometrů vzdálené Skutče. Rodiče si stěžují, že v jejich třídě 1. B byla polovina dětí romských, zatímco v 1. A bylo romské dítě jen jedno.

Petr Vostřel vzal po několika prvních dnech svoji dceru z první třídy Základní školy v Luži na Chrudimsku a vozí ji do Skutče. Stejně se zachovali rodiče dalších čtyř dětí.

"Zdálo se nám, že není fér, aby do jedné třídy dali jednoho Roma a do druhé deset. Není to rovnoměrné. Kdyby dcera zůstala ve své třídě, ztrácela by v učení za ostatními, spolu s dalšími by byla pozadu a paní učitelka by to nezvládala. Proto jsme ji dali pryč," vysvětlil Vostřel.

Podle něj romské děti nechodí ani do školky, neabsolvují přípravu před školou, nejsou zvyklé na kolektiv, na společnou práci.

"Kohokoli s nějakým pedagogickým vzděláním jsem se ptal, tak mi potvrdil, že při dvou třech Romech ve škole je už problém. Samozřejmě, že mají nárok na vzdělání, ale my máme také povinnost zabezpečit kvalitní vzdělání pro naše dítě, což jsme za tohoto stavu neviděli," dodal Vostřel.

Ředitel školy Ladislav Tlustoš se odmítá bavit o deseti romských dětech v jedné třídě.

"Žádných deset dětí není - jakým způsobem určíte, co je romské dítě a není? Všichni žáci v dotazníku vykazují českou národnost, a i když někteří podle mě romského původu jsou, jiní jsou ze smíšeného manželství. Já bych se zdržel je všechny za Romy označovat. Proto mě reakce rodičů zaskočila," uvedl.

Příliš jsem zohlednil přání rodičů, říká ředitel

Přesto přiznává, že měl jednat jinak. "Zpětně vidím chybu v tom, že jsem nabídl rodičům, že zohledním některé jejich požadavky. Například, aby děti chodily do třídy se svými kamarády nebo z jedné vesnice do jedné třídy," uvedl Tlustoš.

Takovou chybu by prý už neudělal. "My jako základní škola zajišťujeme služby všem dětem bez rozdílu, žádné rozdíly ani náboženské či rasové neexistují," dodal ředitel.

Na základě doporučení školské rady se rozhodl zachovat dosavadní rozdělení dětí v prvních třídách. Školská rada mu také doporučila zvážit možnost přesunu některých žáků z třídy 1. B do třídy 1. A i za cenu rozdílného počtu žáků v obou třídách. Jednání s rodiči odcházejících dětí však skončilo neúspěchem.

"I když vím, že jsem udělal některé chyby, rád bych je napravil. Bohužel současná situace a emotivní jednání mi mnoho možností nenabízí," uvedl ředitel Ladislav Tlustoš na webu školy.

Lužský starosta a předseda školské rady Radek Zeman nepovažuje reakci rodičů pěti dětí za normální.

Nové dělení by způsobilo traumata

"Školská rada došla k názoru, že stojí za rozhodnutím ředitele školy a že všichni žáci, kteří prošli zápisem, jsou schopni vykonávat školní docházku. Pan ředitel nastavil pravidla, která dodržel, a neshledali jsme jeho žádné pochybení," řekl Radek Zeman.

Podle něj, jestliže školská docházka už započala, by tak bylo případné přerozdělení tříd pro žáky první třídy traumatem, protože prvňáčci už jednou poznali svou paní učitelku a svou lavici.

"Jen kvůli pseudodůvodům několika rodičů bych další přerozdělení považoval za velmi nevhodný způsob. Obecně se v dlouhodobém kontextu s vývojem populace v Česku musíme smířit s tím, že se populace jiných národnostních menšin bude zvyšovat a za dvacet třicet let se už nad tím nikdo nepozastaví. Přerod je vždycky nějakým způsobem bolestivý," řekl Radek Zeman.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video