Rodiče si na internetu vytvářejí nový slang plný zdrobnělin, do normální řeči ho ale nepřenášejí. Ilustrační foto

Rodiče si na internetu vytvářejí nový slang plný zdrobnělin, do normální řeči ho ale nepřenášejí. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Rodiče se o svých malých dětech nebaví na pískovišti, ale na webu

  • 28
Pokud na internetu narazíte na nesrozumitelné věty typu: "Manža se moc těší na mimíska. Přítulova sestra je taky těhu," nejde o žádné tajné šifry. Nejspíš jste se ve virtuálním světě dostali do internetové diskuse rodičů o jejich dětech.

Takhle se mluví na spoustě internetových stránek, které se zaměřují na rodiče s malými dětmi. Nejde o žádné odborné weby, ale o stránky, jejichž základem jsou právě diskuse. Jsou plné zdrobnělin: když se vaří, tak podle receptíků, když jde o jídlo, píše se o papkání, a když dojde na chorobu, bývá to kašlík nebo virózka.

Většinou sem píší ženy. "Je to takový mateřský slang, ale do normální řeči se většinou nepřenáší," říká Michaela Lišková z Ústavu pro jazyk český, která jeho vývoj už nějaký čas sleduje.

Někdy se pisatelé obejdou beze slov – pro podobnou komunikaci je typická přehršle smajlíků, na které stačí kliknout. Kojence zastoupí obrázek hlavy s dudlíkem, starší děti beruška nebo čertík – záleží na pohlaví. Pamatujete? Podobně bývaly poskládány příběhy v časopisech Sluníčko a Mateřídouška.

"Rodiče jsou ovlivnění internetem čím dál více," potvrzuje dětská doktorka Hana Cabrnochová. Nejenže debatují, ale rovněž si hledají a vyměňují odborné informace. Což je podle ní někdy problém, protože na webu narazí i na mnoho bludů.

Rodiče se na webu nehádají

"Rozmluvy matek, které se dříve odehrávaly na dětských hřištích či v čekárnách pediatrů nebo na návštěvách, jsou zásluhou internetu veřejně přístupné," dodává jazykovědkyně Lišková.

Ačkoliv jsou rodičovské diskuse anonymní, na rozdíl od jiných internetových debat se nesou ve smířlivém duchu. "To je tím, že i když se neznáme pravými jmény a většina z nás se nikdy neuvidí, na webu už si o svých dětech píšeme roky," vysvětluje Monika z Hradce Králové.
Když se jí nedařilo otěhotnět, chodila na diskusi Snažilek, pak přešla na Těhule a teď už míří hlavně na Mami a mimi.

Režim asi zuby

Diskutovat je rozhodně kde – namátkou www.baby.cafe.cz, www.stastnezeny.cz, www.zena-in.cz. "Děti průjmují a teplotují, respektive se dočteme, že průjmujeme a teplotujeme, specifické používání množného čísla zahrnuje i matku," vysvětluje Lišková.

A zmiňuje "režim asi zuby", který označuje stav, kdy dítě je nevrlé, protože mu možná roste chrup. Jindy zase děti sunarují nebo protivkují. "Ten jazyk je někdy vážně divný a sama se zdrobnělinám vyhýbám, ale už mi tady kolikrát skvěle poradili," říká Monika.

Psycholožka Lenka Čadová rovněž pozitivně hodnotí sdílení informací a rad. "Mnohé lidi to přiměje jasně formulovat problém, který je trápí, což je dobré," soudí.

Ale obává se, že pokud je někdo nesmělý, jeho strach začít se bavit s neznámými se díky anonymním diskusím ještě posílí. Upozornila také na to, že může být riskantní spoléhat se na radu od někoho, koho člověk nezná, protože v debatě z očí do očí by ho třeba posoudil jako poněkud nedůvěryhodného.

Jenže! Z debat je jasné jedno, když se vám dítě budí osmkrát za noc, protože ho trápí "režim asi zuby", nikdo si nedovede představit tu úlevu, když to ráno napíšete s patřičným výkřikem "pomoc, zase jsme se nevyspali" na web.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video