Rodiče odmítají očkování dětí

  • 108
V zemi se množí hlasy proti povinnému očkování - především proti trestům, které hrozí rodičům, pokud neuposlechnou a nenechají dítě očkovat. Odpůrci se odvolávají na přijatou mezinárodní Úmluvu o lidských právech a biomedicíně, jež hájí práva lidí, aby sami rozhodovali o svém zdraví či zdraví svých dětí. Mnozí lékaři jsou zděšeni. Ústup od povinného očkování by podle nich znamenal návrat nebezpečných infekcí a ohrožení dětí.

Očkování škodí, tvrdí jeho odpůrci
Odpůrci povinného očkování shromažďují a šíří informace o tom, že očkování má vedlejší účinky, jež mohou být pro dítě nebezpečné. Často jsou to příznivci alternativní medicíny či homeopatie, což se týká i sdružení Paracelsus. Právě ono v těchto dnech organizuje petici za zrušení povinného očkování.

Šéf sdružení Zdeněk Samson Troníček napsal ministrovi, že kvůli očkování mívají děti přes dohled lékařů potíže. Ministr je proti, mnozí pediatři označují tvrzení za zveličené.

Mají lidé právo očkování odmítnout?
Úmluva, kterou republika přijala loni, dovoluje omezení práv člověka tam, kde jde o ochranu veřejného zdraví. To jistě ohrožuje nemocný s tuberkulózou, který musí být oprávněně izolován, ale určitě ne zdravý neočkovaný člověk, říká Troníček.

Přednosta dětské kliniky pražské Fakultní nemocnice v Motole Jan Janda oponuje: "Černý kašel může dostat i pět dětí ze sta očkovaných. A čím méně lidí bude očkováno, tím vyšší bude riziko, že se děti setkají s nákazou."

Senátorka a bývalá ministryně zdravotnictví Zuzana Roithová upozorňuje na další sporný příklad: "U očkování proti tetanu nelze argumentovat rizikem pro ostatní populaci," říká. Tetanus se nešíří z člověka na člověka. Roithová soudí, že kdyby se někdo v takovém případě obrátil na soud ve Štrasburku, patrně by vyhrál. Ani ona přitom nechce zrušit princip povinného očkování. Zákon však podle ní není dobrý proto, že po neuposlechnutí okamžitě následuje postih.

Soudní spor dal přednost očkování
Na senátorku se loni obrátila Eva Adamcová, která vedla spor s hygieniky. Po komplikacích po očkování u prvního dítěte chtěla u druhé dcery odložit očkování proti záškrtu a černému kašli až po dvou letech věku. Výjimku však zákon umožňuje jen dětem s oslabenou imunitou či vážně nemocným. Pražský hygienik proto vydal rozhodnutí, kterým Evě Adamcové očkování nařídil.

Za neuposlechnutí by byla zaplatila pokutu deset tisíc korun. Pokud by i to odmítla, měla by oplétačky s orgány sociální péče. Povinná očkování jsou i v západních zemích, sankce jsou však mnohde volnější. Buď je očkování jen doporučené, nebo rodiče dostávají na vybranou: když odmítnou očkování, musí se například vzdát rodičovských příspěvků.

Lékaři očkování podporují
Negativními zahraničními případy pak čeští lékaři podporují své varování, co by ústup od očkování mohl přinést: v Nizozemí se mezi příslušníky náboženské sekty odmítajícími očkování rozšířila obrna, v Británii pak černý kašel poté, co tamější sdružení vytáhla do boje proti vakcíně, jež měla tehdy mnoho vedlejších účinků.

Česká praxe proto nevadí ani vládnímu zmocněnci pro lidská práva Janu Jařabovi: "V tomto směru jsem proti ultraliberálům, kteří zastávají názor, že je to každého věc."

Docent Janda připouští, že očkování může dětem způsobit zdravotní komplikace - nejčastěji to bývá zvýšená teplota či alergická reakce, vzácně potíže s dýcháním či křeče. "Ale to je nesrovnatelné s prospěchem," zdůrazňuje.

Podle senátorky Roithové existuje kompromis: zachovat povinné očkování, ale umožnit rodičům uvést vážné důvody pro odmítnutí nebo odklad. "Měl by to zvážit lékař. Pokud se neshodne s rodiči, musel by spor rozhodnout někdo jiný, například nějaká odborná instituce. Poslední instancí by byl soud," uvedla Roithová. Bývalá ministryně dodala, že taková úprava zákon je komplikovaná věc, kterou nelze změnit rychle.

"Nelze jednoduše vyměnit slůvko povinný za nepovinný," souhlasí předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů Vladimíra Bošková, jakkoli i jí by byla liberálnější praxe bližší.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video