Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Rodiče nebrali děti k lékaři, žili s nimi mezi lejny. Dostali podmínku

  • 159
Mělnický soud uložil podmínky rodičům, kteří dlouhodobě zanedbávali péči o pět dětí. Děti jim ale dále zůstávají. Otec slíbil, že pro ně vyklidí jednu místnost domku. Až doteď spaly nejmenší děti jen v kočárcích.

Tři z pěti dětí už chodí do školy, ale žádné ještě nikdy nenavštívilo ordinaci odborného lékaře. Přitom jedno dítě trpí rozštěpem, u druhého, patrně mentálně postiženého, je podezření na hluchotu.

Historie případu

2007: devětadvacetiletý muž a jeho o dva roky mladší družka se s pěti dětmi přestěhovali z Rakovnicka do Mělníka.

2008: školní lékařka upozornila sociální odbor na zanedbané děti.

3. června 2010: policie obvinila nesezdaný pár ze zanedbání výchovy.

29. června 2010: Okresní soud v Mělníku trestním příkazem odsoudil muže k 10 měsícům a ženu k sedmi měsícům vězení podmínečně.

I to byl důvod, proč rodiče pěti nezletilých dětí, které v současnosti žijí v Mělníku, odešli před několika dny od soudu s trestem. Okresní soud v Mělníku vyměřil otci podmíněný trest v délce deseti měsíců s odkladem na třicet měsíců, matce sedm měsíců s dvouletým odkladem.

"Pár byl potrestán, protože závažným způsobem porušil rodičovské povinnosti," řekla MF DNES mělnická státní zástupkyně Dana Kopřivová.

Tresty se přitom pohybují na dolní hranici možné sazby. Třicetiletá žena z Rakovnicka a její dvaatřicetiletý druh z Mělníka mohli jít až na dva roky do vězení.

Na případ nedávno upozornila školní lékařka. Pět dětí, z toho dvě v předškolním věku, žilo v otřesných podmínkách. "Nejmenší děti ani nespaly v postýlkách, ale jen v kočárcích. Celá rodina je vtěsnána v jedné místnosti, na zemi se povalují psí lejna. Některým členům rodiny chyběly kartáčky na zuby. Také škola nám často dává na vědomí, že děti jsou zavšivené a zanedbané," uvedla pracovnice mělnického městského úřadu.

S rodinou sociální odbor neúspěšně pracuje už dva roky. Dostalo se jim za to častých urážek.

"Matka se různě vymlouvá, proč s dětmi nejezdí na odborná vyšetření. Někdy i zalže, že už v nemocnici byly, ale my se dozvíme, že to není pravda. Když se s nimi snažíme pracovat, hrubě nás uráží. Otec jednou na kolegyni řval, že ji podřízne. Když jsme je pozvali na jednání na úřad, nadávali nám tu do rasistů," popsala sociální pracovnice.

Nesezdaný pár žije i s prarodiči dětí v bývalé mělnické zubní ordinaci. Do Mělníka se rodina přistěhovala před třemi lety. Muž je nezaměstnaný, žena žije z rodičovské podpory.

Pod drobnohled policie se dostali z popudu sociálky. "Už jsme nevěděli, co s nimi. Děti jsme jim odebírat nechtěli. Naštěstí jsme je trestním oznámením vyděsili a nyní je vidět zlepšení. Otec dětí nám slíbil, že pro potomky uklidí jednu místnost, aby měly vlastní pokoj," konstatovala členka sociálně právní ochrany dětí.

Podle vedoucí mělnické sociálky Drahomíry Pavlíkové podobných případů zanedbaných dětí, především v sociálně vyloučených rodinách, není málo. Mezinárodní úmluvy přitom na takové porušení rodičovských povinností nahlížejí jako na týrání dětí.


Video