Robot pacienta neoperoval

Třinec - Lékaři z České, Slovenské i Polské republiky, kteří ve čtvrtek přijeli na třetí mezinárodní sympózium videochirurgie do Třince-Podlesí, se těšili, že na vlastní oči uvidí, jak na sále tamní nemocnice operuje českého pacienta robot dálkově řízený francouzským chirurgem ze Štrasburku. Měli ale smůlu. Pořadatelům se nepodařilo akci zorganizovat a navíc světové prvenství Třineckým vyfoukli před několika dny Američané.
Organizátorovi dvoudenní akce, prezidentu České sekce miniinvazivní chirurgie Stanislavu Czudkovi se totiž nepodařilo dostát svému slibu a zařídit zákrok, který měl být světovou premiérou.

"Skoro dva roky jsem připravoval operaci, při které měl žlučník pacienta v Třinci vyoperovat robot, kterého by na dálku ovládal lékař ve Štrasburku. Bohužel, politické tlaky rozhodly, že světová premiéra nepůjde z Francie směrem na východ, ale na západ - do Ameriky. Jsem tím hodně zklamaný," netají primář třinecké chirurgie Stanislav Czudek.

Operace robotem řízeným z místa vzdáleného několik desítek až stovek metrů zkoušejí už delší dobu velká chirurgická centra ve vyspělých zemích. Až dosud se ale nikdo nepokusil o operaci robotem řízeným přes hranice. Czudek věděl, že o světové prvenství ve spolupráci se Štrasburkem usilují jeho američtí kolegové. Dohodl si proto plánovanou operaci s kolegy v Bruselu. Vše bylo připraveno na 20. září. Před pár dny ale ze zákroku sešlo.

"Američané plánovali svoji operaci na říjen. Když zjistili, co chystáme, změnili plán a zákrok urychlili. Světová premiéra se tak odehrála už 7. září, kdy robot ovládaný na dálku lékaři z New Yorku, laparoskopicky vyoperoval žlučník osmašedesátileté ženě ve Francii," líčí lékař.

Protože Američané českého odborníka na laparoskopickou chirurgii předběhli, ten na slibovaný zákrok zcela rezignoval. "Operace robotem je strašně drahá. V této chvíli by proto měla smysl jen v tom případě, kdyby šlo o světové prvenství," vysvětluje Czudek.

Odborníci, kteří v Třinci diskutují o novinkách v laparoskopické chirurgii, však uvidí operaci robotem řízeným přes oceán alespoň ze záznamu. Jiné zákroky zahraničních chirurgů sledují od včerejška dokonce živě na velkém promítacím plátně a přitom s operatéry debatují stejně, jako by stáli vedle nich a koukali jim pod ruce. Privátní nemocnice v Podlesí je totiž zatím jako jediná ve východní a střední Evropě v permanentním spojení se špičkovým školícím střediskem ve Štrasburku.

"Moderní telekomunikační technika nám umožňuje sledovat v přímém přenosu chirurgické operace probíhající v různých zemích světa," vysvětluje Czudek. "Tentokrát nám však situaci zkomplikovaly teroristické útoky na USA. Pentagon zablokoval množství speciálních linek, které používáme k videotelefonickému spojení, takže plánovaný přímý přenos z New Yorku nebude. Ani Francie nechtěla mezinárodní videopřenosy v těchto dnech povolit, ale nakonec jsme díky dobrým kontaktům s tamními lékaři svolení dostali," oddechl si organizátor videokonference.
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video