Robertsonův hlas se po útoku chvěl

Brusel - Od zpravodaje MF DNES - Úterý 11. září. V sídle NATO den jako každý jiný. Kolem páté hodiny ovšem vytrhává zaměstnance Severoatlantické alinace hlas generálního tajemníka George Robertsona: "Žádám nedůležité zaměstnance, aby opustili budovu aliance." Po osmé hodině už v budově zůstávají jen ti, kdo jsou pro krizový provoz NATO skutečně nezbytní. "Nebyl to žádný hromadný útěk. Dokonce i sekretářky zůstaly na místě, než se rozhodlo, co dál," říká jeden ze zaměstnanců NATO.

Muž zprávu o katastrofě poprvé zaslechl, když se vracel z odpolední kávy. "Zastavil mne sinalý kolega a vyhrkl: Už jsi to slyšel? Hned za rohem byla televize, a tak jsme to začali sledovat," řekl. To bylo kolem čtvrté hodiny.

Za pár desítek minut vyšla první reakce NATO: ostré odsouzení barbarského zločinu. Ale organizace fungovala dál, jen měli všichni puštěné televize.

AMERIKA VE VÁLCE

VŠECHNY SOUVISEJÍCI ČLÁNKY

úterní on-line reportáž

AKTUÁLNÍ ON-LINE REPORTÁŽ

Robertsonův hlas se chvěl
Hlas generálního tajemníka zněl po páté hodině všemi prostory síldla. Nejdříve hovořil anglicky a pak francouzsky. Vyzýval lidi, aby odešli.

"Poprvé jsem ho slyšel mluvit dvojjazyčně. Když mluvil anglicky, hlas se mu chvěl, zakoktával se. Nešlo mu to a omlouval se za to," říká pracovník alinace.

"Nemohl jsem hned odejít. Další den totiž měla přijet skupina z Čech a bylo ji třeba odvolat. Tahali jsme je skoro z letadla," dodává.

NATO rozhodovalo, co zveřejnit
Zdroj zpravodaje MF DNES musí navíc absolvovat krizové zasedání, na němž se rozhoduje, co lze říkat novinářům, a co ne. Nezveřejňují se informace o bezpečnostních opatřeních, která vyhlásil Robertson, ani o počtu lidí, kteří v NATO nadále pracují.

Navečer se scházejí velvyslanci NATO a jednají o další reakci. Novináři se o ní moc nedozvědí. Robertson odmítá odpovědět i na otázku, zda jsou útoky v USA vyhlášením války pro celé NATO a zda nyní vstupuje v platnost závazek poskytovat si vzájemnou pomoc.

Policie zablokovala příjezdové cesty k budově
Lidé pomalu pomalu odcházejí. Odjíždějí autem nebo chodí pěšky. "Budu se tam muset vrátit. Nechal jsem tam auto," říká už v klidu svého domova představitel alince. "Vjezd do města byl uzavřen a objíždět to po okruhu kolem města, to by trvalo tři hodiny. Autobusy nejezdily, a tak jsem šel pěšky," říká .

Jeho kolega prý zkusil odjet autem: "Brány byly plné služeb. Policie zatarasila cesty k sídlu NATO a uzavřela příjezdový bulvár. Zátarasy byly kilometr od hlavní brány, kde nás kontrolovali, zda jsme skutečně z NATO. I pak bylo ještě každých pár set metrů vidět policisty," vypráví.

Co teď? ptá se NATO
V hermeticky uzavřeném sídle zatím jednají rozhodující činitelé NATO. Řeší asi jediný problém: kdo to udělal a co by se vlastně mělo dělat, když je pachatel neznámý.

Zaměstnanec NATO zatím čeká na telefon. Není jasné, zda jej povolají, nebo ne. Pomalu si začíná uvědomovat, co se stalo.

"První pohled je strašný, ale člověk si zpočátku nedomyslí ty důsledky. Až večer, když to sledujete v televizi, pochopíte, proč nás tak hnali ven," říká.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video