Robertson odejde z čela NATO letos

Brusel - Generální tajemník Severoatlantické aliance George Robertson oznámil, že už v prosinci odejde z funkce. "Jsem přesvědčen, že čtyři roky byly dostatečná doba. Rozhodl jsem se po dlouhých úvahách," oznámil. Právě v prosinci mu vyprší čtyřletý mandát. Robertson své působení ve funkci odmítl prodloužit o další rok, jak mu umožňují pravidla.
"Rád jsme pracoval v alianci a pro alianci. Řada vlád členských zemí mě vyzvala, abych zůstal ve funkci ještě pátý rok. Čtyři roky je pro tuto nesnadnou funkci právě dost a mě čeká ještě celý aktivní a prací naplněný rok, než odejdu," uvedl Robertson.

Robertson ve svém prohlášení zároveň připomněl, před jakými úkoly musel v roli generálního tajemníka obstát. "Byl jsem postaven před krize v Černé Hoře, Srbsku a v Makedonii. Poté přišlo 11. září 2001 a teroristické útoky na Spojené státy, které byly útoky na všech 19 členů Aliance," vzpomněl Robertson.

Těžkým úkolem pak podle něj bylo posílení vztahů s Ruskem a dalšími zeměmi. "Společně jsme prosadili změny ve všech oblastech, jak čelit novým hrozbám. Většina změn proběhla a nebo probíhá. NATO je transformováno pro 21. století," dodal Robertson.

Neústupný skotský lord
Šestapadesátiletý Lord Robertson of Port Ellen, původem Skot, se stal
desátým generálním tajemníkem Aliance v říjnu 1999. Za dobu svého působení v čele Aliance si vydobyl přívlastek "neústupného Skota" podle toho, jakým způsobem se snažil prosadit při jednáních zájmy Aliance.

Narodil se v roce 1946 na Hebridech jako syn policisty. Od roku 1963 je členem Labouristické strany, kde působil ve skotských regionálních funkcích, mimo jiné i jako předseda skotské rady Labouristické strany (1977-1978). Na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let byl stínovým ministrem pro záležitosti Skotska, obrany a zahraničních věcí.

Od května 1997 do října 1999 byl britským ministrem obrany. Od svého zvolení do funkce ministra se výrazně angažoval v procesu rozšiřování NATO. V roce 1998 podporoval americko- britskou operaci Pouštní liška proti iráckému režimu a v roce 1999 opakovaně obhajoval letecké útoky na Jugoslávii.

Byl jedním z prvním západních politiků, kteří označili jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče za válečného zločince....kdo bude nástupcem? celý článek čtěte ZDE

Nejlepší videa na Revue