Roberston obhajoval v Praze zahraniční mise

  • 4
Bývalý generální tajemník Severoatlantické aliance George Robertson obhajoval v Praze zahraniční mise Velké Británie a Spojených států v Iráku a Afghánistánu. Robertson byl jedním z hostů středeční konference o budoucnosti transatlantických vztahů.

Zdůraznil zároveň, že NATO zůstává nenahraditelnou organizací, bez níž by se řada vojenských misí nejspíš zhroutila.

Šéf NATO kritizoval v letech 1999 až 2003 neefektivní přístup evropských zemí ke svým ozbrojeným silám. Evropská unie má sice k dispozici přes 2,5 milionu vojáků, tedy podstatně víc než Spojené státy, do akce je však schopna poslat jen zlomek tohoto počtu, upozornil.

Evropské země podle Robertsona nemohou zavírat oči před problémy, s nimiž se současný Irák či Afghánistán musejí potýkat. "Buď půjdeme my do Afghánistánu, nebo půjde Afghánistán k nám," naznačil možnost krizového vývoje v zemi, odkud by v budoucnu v případě zanedbání mezinárodní pomoci mohly migrovat tisíce lidí.

Robertson zároveň podotkl, že Afghánistán přitom může sloužit jako dobrý příklad pro ty, kteří jsou k vývoji demokracie v rozvojových zemích skeptičtí. "Lidé tam poprvé za pět tisíc let mohli demokraticky volit," poznamenal.

Dodal, že se nesplnily obavy některých pozorovatelů, že se lidé budou bát k volebním urnám přijít. První svobodné prezidentské volby v Afghánistánu se konaly letos v říjnu, vyhrál v nich dosavadní prezident Hamíd Karzáí.

Podle Robertsona by pokrok v zemi nebyl možný bez aktivní účasti mnohonárodních jednotek NATO. Vojáci jsou v zemi rozmístěni v rámci operace ISAF, pod kontrolou však mají jen hlavní město Kábul a území kolem něj. "Každý ví, jaké by byly následky, kdyby jednotky NATO odešly předčasně," poznamenal Robertson.

Severoatlantická aliance hrála podle něj také zcela nenahraditelnou roli při urovnávání krize v Bosně a Hercegovině, v Kosovu či v Makedonii.

Z konference se Robertson přesunul do primátorské rezidence na Mariánském náměstí, kde převzal ocenění za přínos v boji za lidská práva a rozvoj občanské společnosti. Mezinárodní cenu Hanno Ellenbogenové mu předali zástupci Pražské společnosti pro mezinárodní spolupráci.

Bývalému šéfovi NATO pogratulovali například ministr obrany Karel Kühnl a americký velvyslanec William Cabaniss. Dopisem Robertsonovi popřál i předloňský držitel ceny Václav Havel. Ocenili především Robertsonův přínos k rozšíření aliance o země střední a východní Evropy.


Video