Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Riziko zavirování počítače lze omezit

aktualizováno 
- Nedávná epidemie způsobená virem ILOVEYOU opět připomněla, jak je propojený počítačový svět zranitelný. Škody způsobené ničivými programy, ať již viry, nebo červy, které mohou napadnout počítač uživatele, jsou někdy zanedbatelné, jindy však s nedozírnými následky.
Některé z těchto programů jsou poměrně neškodné a pouze se množí, jiné jsou schopné vymazat disky, zahltit počítačovou síť nebo přemazat paměť BIOS počítače se základními programy, takže ho není možné ani nastartovat a je ho třeba odvézt do servisu.
Virové riziko není ni kdy možné úplně eliminovat, ale za pomoci rozumného chování ho lze podstatně zmírnit.

Základem je opatrnost
"Základem je virus do počítače nevpustit," upozorňuje Pavel Baudiš, zakladatel antivirové firmy Alwil. "Řada uživatelů už ví, že by neměli otevírat nevyžádanou poštu, a zvláště spustitelné přílohy. Tvůrci virů proto používají psychologické triky." ILOVEYOU se snažil vzbudit v příjemci zájem tím, že simuloval milostný dopis, ale objevily se i jiné triky - varianta viru se šířila ve formě upozornění antivirové firmy Symantec a jiný virus "informoval" o neočekávaném výběru z kreditní karty. "Lidi napadne, že z karty nic nevybírali, a jsou zvědaví, o co jde - a tak otevřou přílohu, aniž by je napadlo, že to je pouze trik," varuje Baudiš. "Doporučuji vůbec neotevírat žádné přílohy u nevyžádané pošty - a je jedno, jestli od neznámých lidí, anebo od přátel. Řada nových červů využívá seznamu adresátů v poštovním klientu, a tím se rychle šíří." Červ (worm) je označení pro formu viru, která se autonomním způsobem šíří pomocí počítačových sítí a e-mailu. Rozmach červů souvisí se šířením internetu, ale to v žádném případě neznamená, že by vymizely "klasické" viry, rozšiřované po disketách nebo spolu s kopiemi programů. Stále hrozí riziko, že si uživatel stáhne z internetu nebo přinese z práce infikovaný soubor - ať už jde o zavirovanou hru, zábavnou aplikaci na desktop, anebo textový soubor pro Word obsahující makroviry. V případě napadení je nutné zachovat klid. "Nejlepší je počítač vypnout a pokusit se zjistit příčiny napadení a možné odstranění viru - sám, anebo konzultací," informuje Pavel Baudiš. "Nemá cenu panikařit a třeba hned formátovat disk to by mohlo napáchat větší škody než virus. Je třeba zkusit přemýšlet, co člověk dělal, jak mohl být napaden. A rozhodně by neměl váhat obrátit se na odbornou pomoc, případně zkusit sehnat nějaké další informace o viru."

Antivirové programy zabrání nejhoršímu
Odborníci zabývající se ochranou proti virům se shodují v tom, že uživatel nemůže předpokládat, že ho před nákazou dokonale ochrání nějaký speciální program. Nové viry vznikají trvale a antivirové programy jsou schopné odhalit pouze ty, které byly známé v okamžiku vytvoření virové databáze. "Tenhle problém se ukázal právě u ILOVEYOU. Antivirové firmy zareagovaly rychle, ale hlavní vlnu nezachytily. Za dvanáct let, co pracuji v oboru, jsem ještě nic podobného nezažil," přiznává Petr Baudiš. Přesto je podle jeho názoru velmi užitečné mít antivirový program nainstalován - poslední exemplář viru ILOVEYOU se v jeho e-mailové schránce objevil za více než týden po vytvoření ochrany proti viru. Antivirové programy ochrání počítač před tisícovkami známých virů, ale s pomocí takzvané rezidentní ochrany mohou také zabránit destruktivní činnosti. Rezidentní ochrana antivirového programu trvale sleduje vše, co se v počítači děje. V okamžiku, kdy nějaká aplikace zahájí podezřelou a potenciálně ničivou akci, tato ochrana zasáhne, vypíše varování a akci zablokuje. Uživatel díky tomu může zavolat odbornou firmu pro pomoc - bez zásahu rezidentní ochrany by mohl přijít o všechna svá data během několika sekund. Je nutné, aby uživatelé pomocí internetu stahovali aktuální databáze pro své antivirové programy. Většina antivirových programů dokáže aktualizovat svoje databáze automaticky. Podrobný popis, jakým způsobem se aktualizuje antivirová databáze, je popsán v dokumentaci k programu.

Při zálohování udržujte pořádek
Zálohování - nahrávání důležitých souborů na výměnná a odděleně uložená média - představuje nejúčinnější ochranu nejen před útokem virů, ale i před kolapsem systému nebo jeho odcizením. Při zálohování je vhodné zachovávat několik jednoduchých zásad:

* Soubory je vhodné ukládat pouze do určitých adresářů - například My Documents (Dokumenty), My Pictures (Obrázky). Při zálohování pak stačí nahrát obsah těchto adresářů. Pokud uživatel ukládá data do různých adresářů po celém počítači, může při zálohování některé důležité soubory opominout.

* Nejdůležitější je zálohování souborů, které si uživatel vytvořil sám textové soubory, obrázky, databáze a tabulky.Programy je možné znovu nainstalovat, případně nahradit - ztráta uživatelských souborů může být nenahraditelná.

* Zálohování je vhodné dělat pravidelně - na týdenní, čtrnáctidenní či měsíční bázi. Častost zálohování by si měl uživatel stanovit sám - odborníci doporučují, aby "zálohoval kdykoliv, když by pro něj ztráta dat představovala riziko".

* Některé zálohovací programy nabízejí možnost zálohování systémových souborů Windows. Při poškození instalace pak dovolí obnovit poškozené soubory z bezpečnostní kopie.

* Záložní média je třeba ukládat na místo chráněné před magnetickými poli, vysokými teplotami, slunečním zářením a mechanickými vlivy. V případě cenných dat je doporučeno ukládat zálohy na bezpečné místo, jako je například depozitář v bance.

* Je třeba mít pořádek nejen v záložních médiích, ale také v instalačních disketách a CD. Uživatel by si měl instalační CD programů uložit na bezpečné místo a spolu s disky uschovat i licenční čísla, která jsou pro instalaci programů nezbytná.

Jaké zálohovací zařízení?
Náročné zálohování
- v případě, že je třeba často zálohovat velké objemy dat: Výměnné harddisky, výměnné disky JAZ, páskové jednotky (streamery, DAT). Ceny těchto zařízení se pohybují mezi 5000-100 000 Kč.
Středně náročné zálohování - objemy dat mezi 50-1000 MB, méně často: Výměnné disky ZIP, vypalovací mechaniky CD-RW, vypalovací mechaniky DVD-RAM. Ceny těchto zařízení se pohybují mezi 3000-15 000 Kč.
Nenáročné zálohování - minimální objemy dat - do 10 MB: Diskety. Cena disketové mechaniky je kolem 500 Kč.

Před viry je třeba se chránit razantně a důsledně

* Potlačte zvědavost a neotevírejte nevyžádané přílohy elektronické pošty.

* Nenechávejte diskety zasunuté v mechanice při startu počítače.

* Diskety po nahrání dat ochraňte proti zápisu - zejména pokud s nimi pracujete jinde.

* Nenechávejte svůj počítač k dispozici jiným osobám - neznámým ani známým.

* Nenechávejte svůj antivirový program "zestárnout". Aktualizujte jej v co nejkratších intervalech, zejména využíváte-li elektronickou poštu a internet obecně. Bezmezná důvěra v obecně kvalitní, ale neaktuální antivirus může být stejně škodlivá jako jeho absence na vašem počítači.

* Používejte kvalitní a aktuální antivirový program.

* Nebojte se zeptat odborníků, pokud se vám zdá, že něco "nehraje". Přítomnost viru se může projevit řadou neobvyklých maličkostí v chování počítače.

* Využívejte všech možností, které vám antivirový program dává. Používejte rezidentní ochranu, spouštějte manuální testy, pokud je k dispozici kontrola elektronické pošty, mějte ji aktivní. Kombinace antivirových technik zajišťuje větši antivirovou bezpečnost.

* Zálohujte často svá data na externí datové médium.

* Využívejte nepřímých ochranných technik antivirových programů (zálohy systémových oblastí pevných disků, kontrola po startu ze systémové diskety).

* Kombinujte smysluplné užívání antivirů se zachová váním obecných zásad bezpečnosti práce s počítačem.
Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Japonci přišli k předčasným volbám, které vyhlásil premir Šinzó Abe (22. října...
Předčasné volby v Japonsku komplikuje tajfun Lan. Lidé přesto chodí k urnám

Japonci se po ránu místního času vypravili do volebních místností, aby hlasovali v předčasných volbách. Vyhlásil je premiér Šinzó Abe po sérii skandálů své...  celý článek

Zavražděnou novinářku Daphne Caruanovou Galiziovou přišly do ulic Malty uctít...
Malta nabízí milion eur za informace vedoucí k dopadení vraha novinářky

Maltská vláda nabídla odměnu milion eur (25,7 milionu Kč) a ochranu za informace o tom, kdo zavraždil investigativní novinářku Daphne Caruanovou Galiziovou....  celý článek

Neznámí střelci zaútočili v Egyptě na koptské křesťany, kteří cestovali do...
Masakr v Gíze. Egyptští islamisté při přestřelce zabili 55 policistů

Egyptská policie se vzpamatovává z krvavého incidentu v provincii Gíza, při kterém islamističtí radikálové zabili 55 policistů. Počet mrtvých může ještě...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.