Riziko nemoci šílených krav je u nás relativně nízké, říká hlavní odborník

Panika z rozšíření nemoci šílených krav a odmítání hovězího masa není v Česku podle hlavního odborníka na bezpečnost potravin na místě. Sám vedoucí Centra hygieny potravinových řetězců Státního zdravotního ústavu v Brně Jiří Ruprich v on-line besedě na stránkách iDNES přiznal, že se hovězímu masu nevyhýbá a jí ho. "Jím, ale střídmě a vybírám si čisté maso nikoli od páteře (preferuji kýtu nebo přední hovězí). Považuji riziko BSE zatím u nás za relativně nízké," uvedl v odpovědi na jednu z otázek čtenářů. Odpovědi Jiřího Rupricha najdete ZDE.
Odpovědi týkající se nemoci šílených krav najdete ZDE.

Docent MVDr. Jiří Ruprich je specialistou, který se zabývá  bezpečností potravin v České republice, a samozřejmě sleduje i nejnovější poznatky ve světě.

Na otázku, zda onemocní každý, kdo sní "šílené" maso, Jiří Ruprich odpověděl: "Otázka je velmi složitá, protože ještě vše neznáme. To co ale víme, je to, že k vzniku onemocnění je potřeba splnění více podmínek. Kromě infekce v potravě je dalším faktorem i vnímavý genotyp člověka, opakování dávek - protože se uvažuje o kumulaci opakovaných dávek při konzumaci v několika dnech po sobě, atd. Takže každý onemocnět nemusí !!!"

A jak se nemoci šílených krav vyhnout? "Rada není lehká. Stejná jako když se zeptáte, co dělat, aby mne nepřejelo auto. Můžete se zcela vyhnout hovězímu masu a výrobkům z něho, ale možná je to přehnané. Za méně rizikové lze považovat maso telecí nebo tzv. biomaso - to by mělo být produkováno v tradiční zemědělské výrobě bez použití živočišných mouček. Takové by ale mělo být dnes všechno hovězí," uvedl Jiří Ruprich.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video