Rusové v posledních týdnech deportovali stovky Gruzínů.

Rusové v posledních týdnech deportovali stovky Gruzínů. | foto: Reuters

Rizika ve sporu Ruska s Gruzií rostou

  • 1
Abcházie poprvé oficiálně vyzvala Rusko, aby uznalo její nezávislost na Gruzii. Samo o sobě to zní nudně, bezvýznamně, nepochopitelně. V kontextu sporu mezi Tbilisi a Moskvou to ale znamená mnohem víc: sázky začínají být vysoké a Gruzie se dostává mezi klíčová témata mezinárodní politiky.

V úterý se poprvé a nečekaně razantně vyslovila ke sporu Evropská unie. Dala najevo "vážné znepokojení nad kroky podnikané Ruskou federací vůči Gruzii" a vyzvala Moskvu, aby "přestala s kroky mířícími proti Gruzíncům v Ruské federaci".

V tentýž den zemřel během deportace nelegálních imigrantů z Moskvy při astmatickém záchvatu jeden Gruzínec.

Organizace na ochranu lidských práv tvrdí, že policie dostala příkaz občany Gruzie šikanovat. Moskva se však brání a tvrdí: postupujeme podle zákona a postihujeme jen nezákonné imigranty, Gruzie nás provokuje, proto je třeba jednat tvrdě.

Experti na mezinárodní vztahy soudí, že sázky jsou mnohem vyšší, než se může zdát na první pohled. A oba klíčoví hráči jsou ochotni hrát proto hodně vysoko.

Rusku se nelíbí "sprint" Gruzie na Západ
Poslední salva v letitém sporu padla před několika týdny, kdy Gruzie zatkla a vypověděla několik údajných ruských špionů. - více zde

Rusko zareagovalo nečekaně tvrdě, zahájilo blokádu Gruzie a uvalilo na zemi ekonomické sankce. - více zde

Jádro sporu je prosté: Gruzie v čele s prezidentem Michailem Saakašvilim se energicky a nekompromisně snaží sblížit se Západem, či dokonce vstoupit do NATO, Rusko se s tím odmítá smířit.

Moskva drží několik "želízek v ohni", především separatistické provincie Abcházii a Jižní Osetii, v nichž má zásadní vliv. Čtvrteční prohlášení abchazské vlády, že by Rusko mělo uznat její nezávislost, je chápáno jako jasný náznak, že ruská diplomacie bude chtít za každou cenu překazit jeden z hlavních krátkodobých cílů Gruzie: aby se do sporu vložili jako mírotvorci i vojáci ze Západu.

Nyní Tbilisi tvrdí, že Rusko se svou politikou minulých dní zdiskreditovalo v očích světové veřejnosti.

Spor je však též součástí hlubší diskuse, kterou vedou po mnoho let západní státy - diskuse o tom, jak Rusko chápat, jak k němu přistupovat, a jak se k němu chovat. Tedy, zda se snažit "být kamarád" za každou cenu, či čas od času udeřit pěstí do stolu. Za dveřmi evropských diplomatických pracoven se o této otázce vedou vášnivé diskuse.

V pátek bude Gruzie jedním z témat summitu mezi EU a Ruskem, spolu s další klíčovou otázkou budoucnosti energetických dodávek do Evropy.

"Budeme se snažit zchladit spor v prospěch poklidného řešení, avšak zároveň ve prospěch gruzínské územní celistvosti," prohlásila britská ministryně zahraničí Margaret Beckettová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video