Římský tábor pohlídá policie

Olomouc - Vykopávky římského vojenského tábora z doby markomanských válek na západním okraji Olomouce po večerech poškozují děti a patrně i amatérští archeologové. Archeologové ovšem naleziště považují za unikátní objev, který převrací dosavadní zprávy o tom, kam až Římané na Moravě pronikli. Kvůli poškozování požádali olomouckou městskou policii, aby jim naleziště hlídala.

Šéf archeologického průzkumu Mojmír Bém potvrdil, že pozdě odpoledne a v podvečer, kdy svou práci na vykopávkách končí odborníci, přicházejí děti a amatéři.

"Ničí výstražné tabulky, kolíky, sítě a profily sledu půdních vrstev. Na místě objevujeme rozbité sklenice a každé ráno přicházíme do práce s obavou, co se zase stalo," posteskl si Bém. "Místo bývá často rozkopané motykami a zůstávají tam odpadky. To může celý průzkum totálně zhatit."

Archeologové tvrdí, že nemají peníze na to, aby si objednali hlídací službu a vlastními silami naleziště neochrání. Bém proto napsal dopis olomouckým strážníkům, zda by jim s ostrahou tábora nepomohli. "Žádost jsem právě poslal," řekl šéf průzkumu.

Mluvčí Městské policie v Olomouci František Kovařík řekl, že strážníci archeologům pomohou. "Zatím se na nás sice neobrátili, ale již dnes posíláme hlídky, zda tam někdo není neoprávněně. Slyšel jsem, že šéf průzkumu už napsal dopis a myslím, pokud je dobrá vůle, že se určitě domluvíme," prohlásil. Hlídky strážníků se zatím v Neředíně objevují nepravidelně.

Římský vojenský tábor v Olomouci-Neředíně může podle historiků podpořit i pověsti o založení Olomouce Gaiem Juliem Caesarem. Každopádně potvrzuje, že se Římané vydali podél řeky Moravy přinejmenším ještě o sedmdesát kilometrů dál na sever, než se doposud předpokládalo. Dobu odborníci určili podle zbytků nádob a spony, jednoznačný důkaz však zatím nemají.

"Ještě lepší by bylo, kdybychom našli alespoň cvoček z boty římského vojáka. To by byl stoprocentní důkaz," řekl Jaroslav Peška z Archeologického centra v Olomouci.

Za jistých okolností by ničení vykopávek mohlo být přestupkem nebo dokonce i trestným činem. "Záleželo by na celkové škodě. Pokud by archeologové učinili oznámení, policie by se tím určitě zabývala. Zatím jsme nic takového neobdrželi," dodala mluvčí olomoucké policie Jitka Dolejšová.

Ničení významného naleziště, v řadě případů zřejmě i neúmyslné, odborníky velmi mrzí. "Něco podobného bývá obvyklé u každého průzkumu. Tento je ale tak důležitý, že bychom se měli pokusit ho ochránit," vysvětlil Bém.

Místo je přitom podle něj dost neatraktivní a najít tam lze jen keramické střepy či železné ozdoby. Na jednoznačný důkaz o Římanech se zatím čeká. "Hodně si slibujeme od proplavování zeminy, což právě nyní zahajujeme," dodal Bém.

Válečné zástavy římského vojska - odznak kohorty a vexillum

Socha římského legionáře ve výzbroji podle přdpisů velitelů - velký štít, kopí, krátký meč

Téměř dva tisíce let staré pozůstatky římského vojenského tábora z doby markomanských válek objevili na periferii města olomoučtí archeologové

Téměř dva tisíce let staré pozůstatky římského vojenského tábora z doby markomanských válek objevili na periferii města olomoučtí archeologové

Bronzová spona z druhé poloviny druhého století našeho letopočtu byla nalezena v téměř dva tisíce let starých pozůstatích římského vojenského tábora z doby markomanských válek, který byl archeology objeven na periferii města Olomouce


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video