Muži oblečení za centuriony a gladiátory z antického Říma protestovali před

Muži oblečení za centuriony a gladiátory z antického Říma protestovali před Koloseem za uzákonění jejich profese. (12. dubna 2012) | foto: Reuters

U Kolosea řádil římský legionář, soud ho poslal za mříže

  • 10
Italský soud poslal do vězení muže, který v převleku za starověkého vojáka napadl v centru Říma amerického turistu. Falešný centurion vybíral od cizinců peníze za společné fotografie. Když ovšem od jednoho z nich dostal méně peněz, než předpokládal, neváhal se s turistou poprat.

Centurioni měli v římské armádě velmi dobrou pověst. Vojenští tribunové své vysoké důstojníky vybírali z řad těch nejzkušenějších profesionálních legionářů. Dalo by se tedy očekávat, že budou římskou říši důstojně reprezentovat i na veřejnosti.

Falešný centurion Andrea Terlizzi se však do role armádního profesionála patrně příliš dobře nevžil. Když v roce 2007 nasadil plastovou zbroj a vyrazil si do centra Říma přivydělat fotografováním s turisty, nechal se unést příliš nízkým spropitným a amerického cestovatele fyzicky napadl. Až po šesti letech jej za to soud potrestal..

"Měl na sobě havajskou košili a americkou kšiltovku, v puse žmoulal cigaretu. Očekával jsem přiměřený příspěvek," snažil se legionář u soudu vysvětlit, co jej tak namíchlo. Dnes padesátiletý kalifornský podnikatel zkrátka vypadal zámožně a Terlizzimu se zdálo neomalené, že za společnou fotku dostal pouhá čtyři eura. To je v přepočtu asi 110 českých korun.

Lekl se mne a zakopl, hájil se falešný voják

"Naštval jsem se a začal jej pronásledovat," vylíčil podle britského deníku The Times falešný voják. Pronásledování však zřejmě skončilo tvrdým kopancem, kvůli němuž se podnikatel poroučel k zemi. Při pádu zalehl malou dcerku svého kolegy a navíc si zlomil prst.

Na adresu Američana se navíc po celou dobu incidentu dost nelichotivě vyjadřoval. Když mu podnikatel nabídl, že zbytek požadované částky doplatí v dolarech, centurion odvětil, že "tady v Itálii do dolarovek smrkáme". Turistu posléze nazval paroháčem, mafiánem a nepublikovatelným výrazem, který odkazuje na "nejstarší řemeslo", jímž se měla živit jeho matka.

Potíže s legionáři má Řím dlouhodobě

"Ani jsem se ho nedotkl," bránil se Terlizzi před soudem. "Vypadal jsem jako hrubián, tak se mě nejspíš lekl a zakopl," vyprávěl svou verzi příběhu. Soudce se mu však obměkčit nepodařilo, centuriona poslal do vězení na osm měsíců.

Italské úřady se s problémem falešných vojáků potýkají poměrně často. Zatímco někteří Italové mají svůj přivýdělek oficiálně nahlášený a radnice jim k němu přidělila přesné místo, desítky dalších se s turisty fotografují načerno a často si účtují mnohem vyšší ceny. Výjimkou není ani požadavek padesáti eur (necelých 1 400 korun).

To kazí obrázek celé země, která je svými historickými památkami proslulá. Jen Koloseum a přilehlý komplex Forum Romanum přiláká ročně více než čtyři miliony návštěvníků. Před dvěma lety proto policisté vyhlásili nenahlášeným legionářům válku. Jak píše server The Guardian, v poutech tehdy skončily tři desítky podvodníků.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video