Uprchlíci s sebou nesou celé své živobytí

Uprchlíci s sebou nesou celé své živobytí | foto: AP

Řím vydá povolení k pobytu tuniským uprchlíkům, aby mohli dál do EU

  • 119
Itálie bude vydávat dočasná "humanitární" povolení k pobytu tuniským imigrantům, kteří nedávno připluli na její území. Umožní jim to cestovat volně ve všech zemích schengenského prostoru. Řím zároveň společně s Francií rozmístí hlídky u tuniských břehů, které by měly zabránit nelegálnímu přistěhovalectví.

Italský ministr vnitra Roberto Maroni připomněl, že drtivá většina imigrantů prohlašuje, že chce za svými příbuznými nebo přáteli do Francie a dalších evropských zemí.

Maroni se v pátek sešel se svým francouzským kolegou Claudem Guéantem, aby definovali systém, který oběma zemím umožní do problematiky zapojit všechny státy EU.

Země se dohodly na tom, že vyšlou společné hlídky k tuniským břehům, aby zabránily nelegální imigraci."Není posláním ani Itálie, ani Francie, aby přijímaly tuniské imigranty," prohlásil Guéant na závěr rozhovorů. Oba ministři také vyzvali ke společnému úsilí o řešení problematiky utečenců.

Maroni zároveň oznámil vytvoření společné pracovní skupiny, která bude navrhovat konkrétní kroky a posuzovat programy repatriace na dobrovolném základě a dobu platnosti dočasného povolení k pobytu.

Maroni upřesnil, že dočasné povolení bude platit jen pro imigranty, kteří už do Itálie přijeli. Podle dohody uzavřené s Tuniskem budou noví běženci repatriováni zpátky do severoafrické země.

Francouzský ministr vnitra ale upozornil, že Paříž nechce zažít vlnu tuniské imigrace z Itálie, a bude žadatele o pobyt, kteří nebudou splňovat stanovené podmínky, vracet.

Pro pohyb uvnitř schengenského prostoru nestačí mít povolení k pobytu (některého členského státu), je třeba mít průkaz totožnosti a zajištěné finanční zdroje, řekl Guéant. "Pokud nebudou tyto podmínky splněny, má Francie právo vracet tyto osoby do Itálie. A také to bude dělat," cituje ministra agentura AFP.

Itálie čelí od ledna, od pádu tuniského prezidenta Zína Abidína bin Alího a povstání v Libyi, nebývalé vlně imigrace. Dorazilo tam už přes 22 tisíc běženců. Většinou to jsou frankofonní imigranti a chtějí do Francie.

Mnoho běženců, kteří směřují přes moře k jihu Itálie, však zahyne. Oficiální statistika mrtvých neexistuje. Italská charitativní organizace Fortress odhaduje, že v letech 2006 až 2008 přišlo ve Středozemním moři o život na 3 600 imigrantů.

Ve středu se potopila u jihoitalského ostrova Lampedusa loď s běženci. Pobřežní hlídky zachránily 53 lidí, ale nejméně 150 imigrantů je mrtvých nebo jsou pohřešováni. Italské úřady dál pokračují v pátrání po případných přeživších, ale naděje již není velká.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video