Říkali mi 'Che', vzpomněl Karel Kovanda

Česká republika slaví šest let od svého vstupu do NATO. Je naše země právoplatným členem? Má v dnešní době ještě aliance smysl? V on-line rozhovoru odpovídal Karel Kovanda, naposledy ve funkci českého velvyslance při NATO.

ODPOVĚDI KARLA KOVANDOVY ČTĚTE ZDE

Význam Severoatlantické aliance neklesá, uvedl v on-line rozhovoru český velvyslanec při NATO Karel Kovanda.

V rozhovoru vzpomněl, že ve studentských letech zíkal přezdívku podle proslulého revolucináře 'Che'. "Znáte starou poučku, že kdo ve dvaceti není radikál, nemá srdce, kdo ve čtyřiceti není konzervativní, nemá hlavu," uvedl.

Karel Kovanda sedm let hájí zájmy České republiky přímo v bruselském sídle Severoatlantické aliance. Mezi kolegy velvyslanci je služebně nejstarším, doyenem.

Začátkem února Evropská komise Kovandu jmenovala zástupcem svého generálního ředitele pro vnější vztahy. Po eurokomisaři Vladimíru Špidlovi druhým nejvýše postaveným Čechem v exekutivě EU. Ve výběrovém řízení porazil přes sto dalších kandidátů.

"V Evropské komisi budu stát před pozoruhodně širokým rozpětím úkolů - ke většině z nichž jsem už ale během své diplotické praxe alespoň přičuchl," uvedl Kovanda.

V generálním ředitelství bude řídit úseky, které mají na starosti vztahy s vyspělými zeměmi světa (USA, Kanadou, Austrálií, Norskem), s multilaterálními organizacemi jako OSN či OBSE a obecně koncepci společné zahraniční, bezpečnostní a obranné politiky EU.

Karel Kovanda se narodil v roce 1944 ve Velké Británii. V šedesátých letech se angažoval ve studentském hnutí. V roce 1969 absolvoval Vysokou školu zemědělskou v Praze. Po roce emigroval do USA.

V Americe studoval politologii na Massaschusetts Institute of Technology a podnikové řízení na Univerzita Pepperdine. Přednášel na univerzitách v jižní Kalifornii, působil jako manažer, překladatel a nezávislý novinář. Z emigrace se vrátil v roce 1990.

Po návratu působil v řadě funkcí na ministerstvu zahraničních věcí. V květnu 1993 byl jmenován prvním českým velvyslancem v OSN. Později byl náměstkem ministra zahraničí Josefa Zieleniece.

Podílel na integraci země do Severoatlantické aliance. Sedm let působil jako český velvyslanec při NATO. Mluví plynně anglicky, španělsky, francouzsky a slovensky, konverzačně rusky a německy. Mezi jeho záliby patří jazyky, divadlo a četba.

, natoaktual.cz

Video