Pokud by Pithart v Senátu nasbíral potřebných sedmnáct podpisů, podal ústavní stížnost a uspěl, přímo by to ohrozilo konání říjnových voleb.

Pokud by Pithart v Senátu nasbíral potřebných sedmnáct podpisů, podal ústavní stížnost a uspěl, přímo by to ohrozilo konání říjnových voleb. | foto: Petr Novotný

Říjnové volby odporují duchu ústavy, soudí Pithart

  • 72
Předčasné volby plánované na říjen by mohly být protiústavní. Tvrdí to lidovecký místopředseda Senátu Petr Pithart. Serveru Aktuálně.cz řekl, že uvažuje o sepsání ústavní stížnosti proti zákonu o dřívějších volbách. Ten už schválili poslanci a do konce května o něm budou rozhodovat senátoři.

Podle Pitharta odporuje "duchu ústavy", aby zákonodárci sami rozhodovali, kdy mají být volby. Politici by pak podle něj mohli s termínem manipulovat třeba podle aktuálního průzkumu preferencí.

"Zatím ale stížnost nepodávám, počkám na další vývoj," řekl MF DNES Pithart. Mezi řádky tak naznačil, že jeho slova směřují spíše k senátorům ODS. Ti totiž plánují ústavní zákon podpořit a spolu s kolegy z ČSSD ho nechat hladce projít.

Pithart by byl rád, kdyby to nedělali a vrátili se k vlastnímu dva roky starému návrhu. Ten usnadňuje rozpuštění Sněmovny a vypsání voleb, ale systémově, nikoli jednorázově jako v případě čerstvého návrhu stran.

Pokud by však Pithart v Senátu nasbíral potřebných sedmnáct podpisů, podal ústavní stížnost a uspěl, přímo by to ohrozilo konání říjnových voleb. Prozatímní vláda Jana Fischera by tak mohla v klidu vládnout do června 2010.

Rozhodnutí soudu by vyvolalo i další otázky. Obdobným zákonem už poslanci jednou "zařídili" předčasné volby v létě 1998 v době prozatímní Tošovského vlády. Pokud by byl zákon tohoto typu protiústavní, neznamenalo by to, že volby byly neplatné, stejně jako všechna následná rozhodnutí poslanců a vlád?  To Pithart, který je zároveň ústavní právník, nepředpokládá. "Takhle zpětně to zpochybnit nejde," říká.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video