Řidičský průkaz může získat i narkoman

  • 10
Narkomani a těžcí alkoholici se mohou snadno dostat k řidičskému průkazu, třebaže by automobil vůbec řídit neměli. V červnu přejel autem dvaadvacetiletý narkoman Josef Brož z Chebu sedmdesátiletou ženu. Šla s manželem a vnoučaty po chodníku, když do ní zdrogovaný mladík vysokou rychlostí vrazil.

Žena byla na místě mrtvá. Narkoman Brož přitom neměl při získání řidičského průkazu nejmenší problém.

Jak je to možné? Toxikomanovi nebo alkoholikovi, který oprávnění chce, stačí, když se zaregistrují u praktického lékaře, který ho nezná. Tomu bude tvrdit, že deset let u žádného doktora nebyl, tudíž nemá ani žádnou zdravotní dokumentaci.

Brože například viděla praktická lékařka pouze dvakrát, než ho označila za způsobilého řídit auto. Lékař tudíž nezná minulost svého nového pacienta, který mu nejspíš potíže s alkoholem či drogami zapře.

Pokud na něm není žádná závislost patrná, nemusí lékař poznat, že má před sebou člověka, který za volantem nemá co dělat. 

Obejít povinné lékařské vyšetření není obtížné  
Podle současných pravidel stačí, aby budoucího řidiče viděl jen praktický lékař. Pokud k němu pacient chodí delší dobu, lékař může posoudit jeho zdravotní stav téměř bez rizika. Teprve když si není zcela jistý, může ho poslat na další odborná vyšetření.

Problém nastane, pokud lékař pacienta nezná. V tu chvíli se může spolehnout jen na jeho slovo.

Epilepsie? Nemám
„Pokud vidím, že pacient trpí nápadným třesem, pošlu ho k neurologovi. Nebo když vím, že se léčil na psychiatrii, požádám o vyjádření psychiatra,“ říká praktický lékař Jan Jelínek.

„Jenže lékař už například nepozná, že je nový pacient epileptik, pokud mu to žadatel zapře. V takových případech se právně jistím tak, že pacientovi napíši: záchvatová onemocnění popírá,“ přiznává lékař.

A co drogy? Jan Jelínek podotýká, že ani takovou věc nemusí praktický lékař odhalit. „Jestliže není poznamenaný drogami tak, aby měl třes v rukou a neudržel zrak, navíc mluví souvisle, tak nemůžete říct: vy jste narkoman.“

Podle prezidenta lékařské komory Davida Ratha by měl praktický lékař, který vidí svého pacienta poprvé a hned ho má vyšetřit kvůli řidičskému průkazu, postupovat obzvlášť pečlivě.

„Součástí takového vyšetření je prohlídka celého těla. Pacient je vysvlečen do spodního prádla a měl by být prohlédnut od hlavy k patě.

Pokud lékař nevydává potvrzení ‚ode dveří‘, měl by si všimnout, zda nemá třeba vpichy na rukou,“ míní Rath. „Pokud se však pacient chová normálně a nejsou na něm žádné známky, které by vedly k podezření, lékař nemá jinou šanci než mu věřit.“ Prokázat, zda lékař nezanedbal své povinnosti, jde podle mnohých těžko.

„Vyšetření pacienta se nenatáčí na videokameru, takže případná laxnost takto zaznamenána není. Pokud je v dokumentaci zapsáno, že lékař pacienta vyšetřil a že na něm nic zvláštního neshledal, tak je to pro nás důkaz, že vyšetření bylo v pořádku,“ vysvětluje Rath.

Jediné, co by se podle něj dalo postihnout, by bylo to, kdyby lékař vystavil pacientovi potvrzení, avšak v dokumentaci by se o žádném vyšetření nezmínil.

Nová vyhláška nepomůže
Na věci asi příliš nezmění ani připravovaná vyhláška ministerstva zdravotnictví, která má nově upravit zdravotní podmínky pro získání řidičského průkazu.

„Zdravotní podmínky k získání řidičského průkazu se patrně výrazně nezmění,“ potvrzuje mluvčí ministerstva zdravotnictví Mario Böhme.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video