Řidiči tramvají se bouří

  • 3
Praha - V Dopravním podniku se řada řidičů tramvají bouří proti vedení. Stěžují si na porušování zákoníku práce a podepisují petici, kterou odešlou na úřad práce. Poukazují především na špatné pracovní podmínky a neochotu vedení firmy jednat s novou odborovou organizací Federace řidičů tramvají. Petici již podepsalo přes tři sta řidičů z osmi set. "Hodně jich je však na dovolených a podpisů stále přibývá," řekl předseda Federace Antonín Dub.

Generální ředitel dopravního podniku Milan Houfek reaguje na nespokojenost zaměsntnaců tvrzením, že představitelé Federace s nim nekomunikují.

"Zatím mi poslali pouze přípis o tom, že zahájili činnost, ale víc o nich nevím. Já jsem ochoten se s nimi sejít a o problémech věcně diskutovat." řekl Houfek.

Ke konkrétním stížnostem, které jsou uvedeny v petici, se nechtěl vyjádřit. Zdůvodnil to tím, že její obsah nezná.

Odboráři zatím nemají jasno v tom, k jakým kroků sáhnou po odevzdání petice. Předseda Dub upřednostňuje jednání s vedením podniku. Pokud by však k ničemu nevedla, jsou připraveni i k razantnějším protestům.

Na otázku, zda uvažují o stávce odpověděl: "To slovo bych zatím nepoužíval, ale řidiči už jsou na podnik tak naštvaní, že pokud se nic nezmění, nelze to vyloučit," dodal.

Podle něho jsou denně ohroženy zdraví a životy nejen řidičů, ale i stovek cestujících.

Řidiči tramvají míní, že poměry v práci v poslední době výrazně zhoršily. "Není výjimkou, že řidič jezdí směny delší než deset hodin bez sebemenší přestávky," stojí v petici. Podle předsedy Duba jsou tak denně ohroženy zdraví a životy nejen řidičů, ale i stovek cestujících.

Jako jeden z hlavních viníků napjaté situace je v petici uveden vedoucí provozního dispečinku tramvají Jaroslav Stůj, který "ponižuje podřízené pracovníky."

Šéf nedávno vzniklé odborové organizace Antonín Dub uvádí příklad: "Když přijde do jídelny, musí podřízení dispečeři povstat a mohou jíst dále teprve, až si sedne."

Řidiče tramvají, kteří jsou v nově založených odborech, poukazují na kolektivní smlouva, uzavřenou původními odbory. Tato smlouva podle tramvajáků hrubě porušuje zákon.

Ze zákona vyplývá, že zaměstnanci mají po čtyřech a půl hodinách nárok na třicetiminutovou přestávku.

"My máme za tuto dobu nárok pouze na dvě desetiminutové přestávky. Navíc i oněch deset minut se často snižuje kvůli dopravním zácpám na šest až sedm," zdůraznil Dub.

Místopředseda Asociace samostatných odborů Jaromír Dušek uvedl, že vedení podniku nemá právo bránit zaměstnancům v založení odborové organizace.

"Ale pokud jí zakládají jenom proto, že jsou nespokojeni ze stávajícími odbory, dělají chybu. Měli by se spíše snažit změnit jejich vedení," míní Dušek.

 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue