Řidiči platí na pokutách čím dál víc

  • 146
Mohutné policejní kontroly Kryštof zaměřené na dodržování dopravních předpisů mají další dopad - stát na nich vydělává a ne zrovna málo. Jen od ledna do konce června vybrali policisté přímo v terénu v hotovosti 211 milionů korun, přitom za celý loňský rok byla tato částka 381 milionů.

Dopravních přestupků ovšem přibylo letos jen mírně. "Jsme víc u silnic, takže je jasné, že vybereme na pokutách i víc peněz. Zároveň přistupujeme k viníkům dopravních přestupků přísněji," říká šéf republikové dopravní policie Zdeněk Bambas.

Aktuální údaje o vybraných pokutách policisté a úředníci ministerstva financí v této chvíli zatím neznají. Celkový "výdělek" za letošek spočítají totiž až začátkem příštího roku.

Řidiči platí i složenkami
Další miliony přitékají do státního rozpočtu od řidičů, kteří odmítli zaplatit pokutu na místě a vzali si od policistů složenku. "Za pokuty nám do konce října přišlo na účty kolem tři sta milionů korun. Jsou v tom ale zahrnuté pokuty i za jiné než dopravní přestupky," řekl mluvčí ministerstva financí Marek Zeman.

Díky přísnějšímu postupu dopravních policistů si polepšily i jednotlivé obce. Část přestupků na silnicích totiž řeší jejich přestupkové komise a pokuty, které uloží, jdou do obecní pokladny. Například severočeské Teplice si tak "vydělaly" od ledna do konce října pět milionů tři sta tisíc korun.

Za celý loňský rok to bylo jen kolem čtyř milionů korun. Radnice si však stěžují, že se jim nedaří všechny uložené pokuty z viníků dostat. "Nám letos zatím lidé zaplatili jen asi dva miliony korun. Zbytek zkoušíme vymoci, třeba i exekucemi," řekla vedoucí finančního odboru teplického magistrátu Emilie Halmichová.

Stát takové potíže s vymáháním nemá. Podle mluvčího resortu financí Marka Zemana se podaří vybrat až tři čtvrtiny dlužných peněz. Jednotlivé radnice i stát si v budoucnu zřejmě ještě polepší. Novela zákona o provozu na pozemních komunikacích, kterou minulý týden schválila vláda, totiž počítá s výrazným zpřísněním pokut za dopravní přestupky.

Za jízdu na červenou nyní hrozí viníkovi maximálně pokuta tři tisíce. V budoucnu by to mělo být minimálně pět. Ve zvlášť nebezpečných případech budou moci úředníci uložit za tento přestupek pokutu až deset tisíc korun. Novelu zákona už brzy začnou projednávat poslanci.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video