"Nesouhlasím s pokutou," slyší dopraváci od řidičů čím dál častěji. Když neřídí opilí, mají šanci, že uniknou trestu. Ilustrační foto

"Nesouhlasím s pokutou," slyší dopraváci od řidičů čím dál častěji. Když neřídí opilí, mají šanci, že uniknou trestu. Ilustrační foto | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Řidiči našli fintu, jak uniknout trestu. Nesouhlasí s pokutou

  • 659
Čeští řidiči našli způsob, jak se vyhnout trestu za přestupky. Jednoduše policistům řeknou, že s pokutou nesouhlasí. Ti pak jejich věc postoupí na radnici, která bývá podobnými záležitosti zavalena a přestupek často skončí mezi promlčenými, informují Lidové noviny.

"Evidujeme desítky procent řidičů, kteří s pokutou nesouhlasí. Ten počet je stále vyšší," řekl LN náměstek ředitele pražské městské policie Ludvík Klema.

Nelze to však paušalizovat na všechny dopravní přestupky. Například za špatné parkování hříšníci nemají problém zaplatit. Cukají se jen, když mají přijít o body. Podle Klemy je počet řidičů, kteří se v těchto případech uchýlí k fintě, vyšší až o padesát procent.

LN tvrdí, že ve výhodě jsou především řidiči z větších měst; tamní úředníci dopravního odboru nestačí přestupky řešit. Přednost totiž mají ty závažnější, například za řízení pod vlivem alkoholu. - čtěte Řidiči už zase telefonují. Pokut se nebojí

Takový přístup úřadů však hájí dopravní odborník Jaroslav Hořín. "Oni vědí, že všechno stihnout nemohou, tak se alespoň zaměřují na závažnější přestupky," uvedl Hořín.

Viníkem tohoto stavu je letitý problém, "nejsou lidi". Hořín míní, že radnice by měla k personálnímu zajištění dopravních odborů přistupovat zodpovědněji.

"Nedostatek personálu otevírá cestu pro řidiče, kteří se snaží trestu uniknout. Problémy ale jsou i sankce, které přicházejí pozdě. Výchovný efekt je pak nulový," upozorňuje Hořín. - čtěte Nejhůř jezdí řidiči z Karlovarského kraje. O řidičáky přicházejí muži

Ministerstvo chystá nápravu, která stav zhorší

Ministerstvo dopravy se tváří, že se řidičskou fintu snaží odstranit. Pomoci má novinka, že se každý řidič o bodovém provinění dozví do pěti dnů. Podle LN ale tím úředníky ještě víc přetíží.

Náměstek ředitele pražských strážníků Ludvík Klema považuje bodový systém za špatný. "Proto také sledujeme jistou neúctu k němu," uvedl. Jeho lidé by prý přivítali, kdyby se přípis bodů nevztahoval na tak široké spektrum přestupků.

Hořín přidává, že chybí i celostátní registr, systému neprospívá rozdrobenost do celé země. "Kdybychom měli hlavní úřadovnu, která by zpracovávala jen body, ulehčilo by se radnicím, které by se mohly soustřeďovat jen na menší přestupky. Takový model funguje například v Německu či Velké Británii," řekl listu Hořín.

I to se prý ministerstvo chystá změnit. Za vjetí do pruhu vyhrazeného MHD nebo nesvícení by měly v budoucnu hrozit jen pokuty. Není ovšem jisté, zda novela resortu úřednického ministra Gustáva Slamečky začne někdy platit. Téměř jistě ji nestihne předložit současné Sněmovně.


Video