Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Spolujízda jako past. Pašeráci lidí vám posadí do auta imigranta

  • 132
Snaha ušetřit tím, že řidič vezme do auta spolucestujícího, který ho osloví přes internet, se nemusí vyplatit. Spolujízdy totiž začali využívat pašeráci lidí. Řidič tak může nevědomky přes hranice převážet nelegálního imigranta.

„Cestou z Rumunska do Německa budu mít v autě dvě volná místa. Ozvěte se, můžeme jet společně,“ tento vzkaz zanechaný na internetových stránkách nabízejících spolucestování se německému řidiči nevyplatil. Policie ho zadržela na česko-slovenské hranici. A on vůbec netušil, co se děje.

Chtěl ušetřit za benzin, a tak přibral do svého vozu jako spolucestující dva Afghánce.

Policisté ho odvedli k výslechu, ze kterého pochopil, že ho podezřívají z podílu na převaděčství. Nakonec se mu podařilo vysvětlit, že jen vzal do auta lidi, se kterými se na spolujízdě dohodl prostřednictvím webu, jenž zprostředkovává společné cestování. Kdyby byl do převaděčství zapletený, hrozilo by mu však až osm let vězení.

Podobných případů podle policie přibývá. Spolujízdu, tedy sdílení aut při cestách, totiž začaly využívat převaděčské gangy.

Levné a nenápadné pašování

„Je to nový způsob, kterým dopravují cizince ze třetích zemí bez platného cestovního dokladu do zemí EU,“ říká Vladimír Takáč z cizinecké policie. Pro převaděče je to levná a nenápadná cesta, jak své klienty přepravovat. Osobní auta se na hranicích obvykle příliš nekontrolují.

Čeští policisté už zaznamenali na našem území tři takové případy - vždy se jednalo o spolujízdu dohodnutou přes cizí weby a o zahraniční šoféry.

Jenže riziko, že se něco takového může stát i českému řidiči, je velké. Obliba spolujízdy totiž roste. Jen server jízdomat.cz se chlubí sto tisíci uživateli, z toho asi třetina jsou řidiči.

„Policie nás oslovila a ptala se na zkušenosti našich řidičů - o možném riziku víme, prozatím však nemáme informace, že by se něco týkalo spolujízdy v Česku. Naši uživatelé nám nehlásili žádnou takovou zkušenost,“ říká Martina Čmielová  z Jízdomatu.

Jednou z nejčastějších tras, kudy se cizinci bez dokladů dostávají do zemí EU a jedou přitom přes Česko, je takzvaná balkánská cesta. „Jde o vstup z Turecka a následný průjezd přes Řecko, Makedonii, Srbsko, Maďarsko a dále do cílových zemí - nejčastěji jde o Německo a Skandinávii,“ říká Takáč. Česká policie se nejčastěji setkává s imigranty, kteří míří z Maďarska do Německa.

Gangy nabízejí své služby obvykle v okolí cizineckých táborů. „Maďaři loni změnili zákony a imigranti dostali právo volného pohybu. Hned se to začalo zneužívat k cestám ze země, a tak volný pohyb omezili,“ vysvětluje Takáč.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video