Řidiči hřeší na nový zákon a více pijí

  • 9
Olomouc - Počet lidí, kteří řídí auto s alkoholem, roste. Důvodem je podle policistů fakt, že takovým řidičům nemohou vzít řidičský průkaz. Od ledna 2001 totiž platí nový zákon, který policii tuto pravomoc sebral. O přestupku musí policie sepsat zprávu a spis předat na okresní úřad, který rozhodne o postihu. Do té doby ale provinilec klidně jezdí dál.

Policie se domnívá, že právě tato změna je důvodem, proč na silnicích letos vzrostl počet řidičů s alkoholem v krvi. Například na Prostějovsku bylo loni osmačtyřicet dopravních nehod kvůli pití, letos již sedmdesát tři.

"Každý den navíc chytneme jednoho až dva řidiče, kteří sednou za volant pod vlivem alkoholu. Minimálně deset až dvanáct lidí jsme dokonce chytli opakovaně," stěžuje si ředitel prostějovské policie Zdeněk Riedinger.

"Přistiženému řidiči nemůžeme zadržet řidičský průkaz jako dřív, tudíž tady není obava z okamžitého postihu. Můžeme mu akorát zakázat jízdu, ale už se nám stalo, že jsme stejného řidiče přistihli za dvacet minut na druhém konci města. Chybí prostě strach z bleskového trestu," míní Riedinger.

Podobný názor má i zástupce Dopravního inspektorátu v Olomouci Miroslav Doležel. "Správní řízení o trestu za jízdu s alkoholem je příliš složité a trvá dva až tři měsíce. Sankce tak nepřijde okamžitě po přestupku," dodal Doležel.

Velké závěry zatím nedělají policisté na Šumpersku. "Rozdíly v počtu přestupků s alkoholem nejsou tak markantní, abychom z toho mohli dělat nějaké závěry. Dá se říct, že novela zákona nám zatím počet opilých řidičů nezvýšila," konstatoval mluvčí šumperské policie Josef Ostřanský.

S argumenty policie kupodivu souhlasí i někteří pracovníci okresních úřadů, kteří podle nového zákona rozhodují o sankcích za všechny přestupky v dopravě. "Pokud se týká alkoholu, změna je špatná a vše mělo zůstat tak, jak to bylo dřív. Když policie chytne opilého řidiče, přestupek zadokumentuje, ale měla by mít také právo odebrat mu řidičský průkaz. Pak by to poslali k nám, my zahájíme správní řízení a rozhodneme o trestu. Doba, kdy řidič nejezdí, by se samozřejmě do jeho trestu započítala," navrhuje František Jurtík z Okresního úřadu v Prostějově.

Upozorňuje navíc, když podle nové praxe přistižení řidiči přijdou k výslechu až po několika týdnech a často si začínají vzpomínat na výmluvy, proč sedli s alkoholem za volant. Přestupek se tak obtížněji prokazuje. Ministerstvo dopravy, které změnu zákona prosadilo, tvrdí, že je všechno v pořádku.

"Policista má dnes právo zakázat opilému řidiči jízdu a i dřív se stávalo, že řidič počkal, až hlídka odjede a znovu sedl za volant. V novém zákoně jsou navíc daleko větší sankce za jízdu s alkoholem," namítá mluvčí ministerstva Ludmila Roupcová.

Systém, kdy se veškeré tresty za přestupky v dopravě řeší ve správním řízení na příslušném okresním úřadě, podle ní také brání korupci. "Myslím, že nový zákon není důvodem, proč je počet opilých řidičů větší."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video