Řidiči dostanou trestné body

  • 186
O tisícovku vyšší blokové pokuty, roční zákaz řízení za extrémně rychlou jízdu, zabavování řidičského průkazu přímo na místě a zavedení bodového systému za přestupky. To jsou namátkou některé návrhy změn v zákonech, které ministr dopravy Milan Šimonovský hodlá v březnu poslat do vlády a jež mají velkou šanci na přijetí.

Šimonovský si od nich spolu s policií slibuje, že zlepší katastrofální situaci na silnicích, které se rok od roku stávají nebezpečnějšími. Při dopravních nehodách totiž loni zemřel každou sedmou hodinu jeden člověk, celkem 1314 osob. "Všechny návrhy směřují k tomu, aby se podařilo situaci na silnicích zlepšit," uvedla mluvčí ministerstva dopravy Ludmila Roubcová.

Zatímco některé paragrafy - jako třeba právo policie zabavit na místě řidičský průkaz - jen napravují dva roky staré chybné změny v zákonech, bodový systém je úplnou novinkou. Podle plánu Šimonovského by policie mohla neukázněným řidičům kromě pokut dávat právě tyto body a po dosažení jejich určitého počtu by provinilec mohl přijít načas i o řidičský průkaz.

Bodový systém už úspěšně funguje v Německu, Rakousku či ve Francii. Policisté tvrdí, že hrozba zabaveného řidičského průkazu funguje mnohem lépe než pouhé zvyšování pokut. Kvůli bodovému systému bude vytvořen registr řidičů, ve kterém bude mít každý své "konto". Na ně mu budou policisté připisovat trestné body, a to podle toho, jak vážně poruší předpisy.

Když bude "účet" plný, provinilci dočasně zabaví řidičský průkaz a zpátky ho dostane až po přezkoušení. Policisté jsou přesvědčeni, že tak získají "bič" hlavně na movitější řidiče, kteří si s placením pokut příliš hlavu nelámali.

Bodový systém už ministerstvo dopravy navrhovalo v roce 1997, ale na doporučení tehdejší vlády jej nakonec stáhlo. V té době totiž mimo jiné neexistoval registr řidičů.

Bodový systém a další přísné tresty pro neukázněné řidiče ministerstvo dopravy připravovalo spolu s policisty. Ti už několik měsíců upozorňovali, že po dva roky staré změně zákonů už na bezohledné řidiče nemají takřka žádné "páky".

"Když se tehdy změnil zákon, nekázeň řidičů se bohužel začala zvyšovat. Přišli o hrozbu okamžitých sankcí, a tak se podle toho začali chovat," řekl před časem policejní prezident Jiří Kolář.

Policie totiž přišla například o pravomoc, kdy mohla opilému řidiči nebo tomu, kdo srazil chodce, hned na místě sebrat řidičský průkaz. A tak se stávají i případy, kdy přistižený opilec zaplatí pokutu, počká si, až policie odjede, znovu nasedne do auta a jede dál.

Právo zabavovat na místě "řidičáky" proto hodlá Šimonovský policistům vrátit. Kromě toho by se však měly nově zpřísnit i tresty za rychlou jízdu. Pokud někdo překročí rychlost v obci o čtyřicet kilometrů za hodinu, měl by počítat s tím, že přijde na rok o řidičský průkaz. Dva roky by za volant nově neměli usednout ani ti, kteří zavinili nehodu proto, že jeli rychle.

Pokud návrhy Šimonovského projdou vládou a schválí je i parlament, platit by mohly od ledna příštího roku.

Každý rok zemře při dopravních nehodách na českých silnicích kolem čtrnácti stovek lidí. Česká republika patří podle policejních statistik mezi ty evropské státy, v nichž na silnicích umírá nejvíc lidí.

Nejčastějším důvodem smrtelných nehod je právě příliš rychlá jízda. Alkohol stál v pozadí více než devíti tisíc havárií, při nichž sto šestnáct lidí zahynulo a více než čtyři a půl tisíce bylo zraněno.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video