soud, rozsudek

soud, rozsudek - Spis - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Řidičáky jsem neprodávala, tvrdila u soudu úřednice

  • 5
Kladenský soud ve středu zahájil proces s bývalou úřednicí slánské radnice. Vydávala za úplatek řidičské průkazy bez potřebných zkoušek. Státní zástupkyně jedenatřicetiletou ženu viní z braní úplatků, zneužití pravomoci veřejného činitele a neoprávněného nakládání s osobními údaji.

Bývalá úřednice dva roky vydávala lidem řidičské průkazy, aniž by předtím prošli autoškolou a udělali potřebné zkoušky. Na úplatcích tak podle policie zbohatla o téměř 360 tisíc korun. - více zde

Na lavici obžalovaných sedí i její manžel a vedoucí autoškoly na Slánsku. Ti měli podle žalobkyně úplatky ve třech případech zprostředkovat. "Jsme nevinní. Od nikoho jsme úplatky nebrali ani je nepředávali," tvrdí shodně obžalovaní.

Žalobkyně Tamara Kaiserová ale u soudu vypočítala přes třicet jmen lidí, kterým žena - nejprve jako pracovnice kladenského okresního úřadu a posléze jako úřednice slánské radnice - od roku 2002 neoprávněně řidičský průkaz vydala. Za to si nejprve řekla o dva tisíce a později až o třicet tisíc korun.

"Většinou se přihlašovala do databáze počítače prostřednictvím hesel svých kolegyň, vyplnila tam potřebné údaje, řidičský průkaz vytiskla a poté jej i jménem majitele podepsala," popsala postup úřednice žalobkyně.

Upozornila, že žena také několikrát sdělila svým známým informace z registru řidičů, pomohla s rychlým převodem auta nebo k získání atraktivní registrační značky auta, ač k tomu nebyla oprávněná.

Úřednice všechna obvinění odmítá a tvrdí, že hesla svých kolegyň nikdy neznala. Popírá i to, že by řidičské průkazy podepisovala. "S grafologickým posudkem nesouhlasím," tvrdí.

Úřednice: Je to spiknutí
Zároveň argumentuje, že vydávání řidičských průkazů pro obyvatele Kladna a okolních obcí by nemohla technicky zvládnout. Po zrušení okresního úřadu, pracovala pod hlavičkou slánské radnice ve zcela jiné budově než její kladenské kolegyně.

"Znamenalo by to, že bych musela přeběhnout přes město do jiné budovy, tam se na počítači kolegyň přihlásit do systému, řidičský průkaz vytisknout, podepsat a zatavit. Není možné, aby mne u toho nikdo neviděl," vysvětlovala před soudem.

Společně s manželem naznačila, že se patrně stala terčem spiknutí policistů. Předseda senátu Vlastimil Matula ji ale upozornil, že ve vazbě se k braní úplatků za vydané řidičské průkazy přiznala.

"Bylo to pod nátlakem, kdy jsem věřila, že se tak dostanu z věznice domů k dětem. To by udělala každá máma," hájí se obžalovaná. Ženu kriminalisté zatkli v červnu 2004 poté, co ji půl roku sledovali přímo na pracovišti. Skončila ve vazbě. Zfalšovat měla 33 řidičských průkazů, další dva už si zájemci nestačili vyzvednout.

Policisté obvinili ještě dalších deset lidí, včetně dvou policistů kladenského dopravního inspektorátu. Jeden z nich si dokonce nechal řidičský průkaz od obžalované úřednice sám vystavit. Většina z obviněných už byla odsouzena k podmíněným trestům či pokutě.

Obžalovaná úřednice po několikaměsíční pracovní neschopnosti nakonec zaměstnání  sama opustila, ani policisté už na dopravním inspektorátě v Kladně nepracují. Soud s výslechem svědků bude pokračovat v červnu.

,

Video