Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Záchranná služba středočeského kraje

Řidič soukromé sanitky zastavil oživování, podle záchranářů předčasně

  • 33
Lidé, kteří přijeli v úterý k nehodě u Hvozdnice na Praze-západ, zavolali záchranku a začali s oživováním muže za volantem. Na pomoc jim přispěchal i řidič projíždějící soukromé sanitky. Po chvíli ale prohlásil muže za mrtvého a odjel. Záchranáři tvrdí, že stále byla šance na jeho přežití.

"Na základě konstatování řidiče soukromé dopravní zdravotní služby svědci odmítli pokračovat v resuscitaci vedené operátorem, a tak do příjezdu profesionálních záchranářů muž nebyl oživován," uvedla mluvčí středočeské záchranky Tereza Janečková.

"Nelze vyloučit, že by mohl mít šance na přežití," dodala na adresu pětasedmdesátiletého šoféra, který kvůli zdravotní indispozici sjel ze silnice a narazil do sloupu.

Policie trestní odpovědnost řidiče sanitky nebo svědků nevyšetřuje. "Pokud by někdo podal oznámení, pak se jím budeme zabývat a v úvahu by připadal trestný čin neposkytnutí první pomoci. Zatím ale žádné takové oznámení nemáme," řekla iDNES.cz mluvčí policie Praha-venkov Štěpánka Zatloukalová.

Ukončit resuscitaci má právo jen lékař

"Podle všech odborných etických i morálních norem, kterými se řídíme, platí, že ukončit resuscitaci je možné až v případě, kdy ji od svědků převezmou záchranáři. Další možností je, že je tam člověk sám a je už oživováním natolik unaven, že není schopen pokračovat," řekl iDNES.cz šéf jihočeské záchranky Marek Slabý.

Oživování ale nemůže ukončit posádka sanitky, ve které není lékař. "I střední zdravotní personál, jakkoli školený, musí pokračovat v resuscitaci, dokud nepřijede lékař a nezjistí, že zranění jsou neslučitelná s životem," upřesnil Slabý.

Existují také případy, kdy posádka sanitek resuscitaci ani nezahajuje. "Často se nám stává, že nás například policie přivolá k někomu, na kom už je zřejmá posmrtná ztuhlost. Je vidět, že zemřel už před časem. Tady oživování nezahajujeme, ale stejně musí být přivolán lékař, který má jediný právo prohlásit člověka za mrtvého," uvedl Slabý.

Dalším případem jsou úmrtí, kdy je zjevné, že dotyčný zemřel v důsledku nějaké konkrétní nemoci a existuje o jeho zdravotním stavu lékařská zpráva.

"I řidiče sanitky je třeba brát jako kteréhokoli jiného řidiče a určitě se vyplatí pokračovat v oživování do příjezdu přivolaných profesionálních záchranářů, kteří pacienta převezmou," poradil šéf jihočeské záchranky.


Video