Roman Smetana zvažuje ve svém případu podání ústavní stížnosti (na snímku před věznicí po přerušení výkonu trestu na konci května). V žertu požádal o pomoc Ivana Langera.

Roman Smetana zvažuje ve svém případu podání ústavní stížnosti (na snímku před věznicí po přerušení výkonu trestu na konci května). V žertu požádal o pomoc Ivana Langera. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Kreslíř tykadel zvažuje ústavní stížnost, o pomoc žertem žádal Langera

  • 524
Někdejší řidič autobusu Roman Smetana dospěl ve své tykadlové kauze k úvahám o ústavní stížnosti. A aby - s nadsázkou řečeno - pořádně šlápl na plyn, požádal esemeskou o právní pomoc exministra a advokáta Ivana Langera, tedy manžela soudkyně, která Smetanu potrestala. Langer odmítl.

"Ivánku, kamaráde, mám problém. Uvažuji o podání stížnosti k Ústavnímu soudu v mé věci - určitě o tom víš, ODS, tykadla, nápisy, ochrana majetku versus svoboda slova," popsal v SMS zprávě odeslané na Langerovo číslo svůj případ Smetana. Sám se s jejím zněním pochlubil na svém profilu na sociální síti Facebook.

V esemesce dále Smetana požádal Langera o bezplatné zastupování, exministr vnitra je totiž i advokátem a samotný Smetana ústavní stížnost podat nemůže. "Ozvi se a pozdravuj ode mne Markétku, prosím," zakončil 'kreslíř tykadel' svoji prosbu.

Narážel tak na Langerovu manželku. Právě ona coby soudkyně olomouckého okresního soudu dostala případ s tykadly na samém začátku na starost. Nakonec Smetanu poslala do vězení poté, co odmítl vykonat veřejně prospěšné práce, které mu coby trest uložila společně se zaplacením vzniklé škody. Tu odsouzený zaplatil.

Bezprostředně po zveřejnění esemesky na Facebooku se Smetanovi příznivci začali zajímat, zda Langer odpověděl. "Neodepsal, nezdvořák jeden," sdělil jim pak s připsaným smajlíkem Smetana.

Langer: Smetana a jeho příznivci mají malou úctu k právu

Pokud se však do budoucna pro stížnost k Ústavnímu soudu přikloní, bude si muset na její sepsání a podání najít někoho jiného. Langer, který advokátní zkoušky složil letos v březnu, to nebude.

"Pan Smetana a jeho příznivci mi již poslali řadu SMS a vnímám je jako pokračování malé úcty k právu a zejména k soukromí. Vyrozuměl jsem z nich, že nejsou míněny vážně, neboť obsahují často velmi urážlivé formulace," uvedl pro ČTK.

K soudu se Smetana, tehdy ještě řidič olomouckého Dopravního podniku, dostal kvůli tomu, že před volbami v roce 2010 politikům na plakátech přikreslil tykadla a dopsal nápisy.

Za mřížemi pak Smetana skutečně skončil, na svobodu se dostal dříve díky stížnosti tehdejšího ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila. Tu ale zamítl Nejvyšší soud, Smetana tak má do vězení opět nastoupit v první polovině října a odpykat si zbylých 67 dní vězení. Už dříve ale naznačil, že tak opět dobrovolně neučiní.

V úterý odpoledne dokonce na svém facebookovém profilu zveřejnil "omluvenku", kterou poslal ředitelce olomoucké vazební věznice, kde si odseděl první část trestu. "Jsouce již zkušeným zločincem hodlám zachovat svůj modus operandi, budu tedy mařit, budu se chvíli skrývat a následně se nechám v nějaký „vhodný“ okamžik opět chytit," zdůvodňuje své rozhodnutí Smetana.


Video