Rezoluce OSN úderu zabránit nemusí

  • 29
Nová rezoluce nemusí zabránit úderu USA a Velké Británie na Irák. Rada bezpečnosti už ukončila veřejnou rozpravu o novém dokumentu a chystá se hlasovat. Většina zemí varovala před ukvapeným útokem a vyslovila se pro posílení inspekcí. Washington si však ponechává právo použít sílu, aby se Bagdádu mohl bránit sám. Také Londýn nevylučuje úder bez rezoluce, pokud se OSN nebude chovat zodpovědně.

"Spojené státy nyní jednají v rámci pravomoci, kterou dal Kongres prezidentovi," řekl ministr zahraničí Colin Powell, podle něhož může George Bush jednat, ať OSN je nebo není aktivní, či kdyby rezoluce vyzývala prezidenta USA, aby se snažil čelit problému kolektivně.

Úder bez příslušné rezoluce nevylučuje ani Londýn. "Vyhrazujeme si právo jednat v rámci mezinárodního práva ohledně použití síly, které by mohlo, ale nemuselo být pokryto novou rezolucí. Je naprosto ospravedlnitelné pro nás i USA vyhradit si právo na vlastní postoj, pokud se OSN nezachová zodpovědně," řekl britský ministr zahraničí Jack Straw.

Rada bezpečnosti OSN už ukončila veřejnou rozpravu k nové rezoluci o Iráku, vyvolanou rozvojovými státy, a chystá se o ni příští týden hlasovat. Většina řečníků varovala před ukvapeným, vojenským útokem proti Iráku a vyslovila se pro posílení inspekcí jako poslední šance, která se dává Bagdádu, aby se podřídil OSN.

"Žádná rezoluce, která vyplyne z diskusí mezi členy Rady bezpečnosti, však nepřipraví amerického prezidenta o jeho právo jednat v sebeobraně v součinnosti s dalšími státy, které mají stejný názor jako USA, pokud se OSN nerozhodne jednat," podotkl Colin Powell.

Washington se chystá Radě bezpečnosti brzy předložit další návrh rezoluce. USA tak zřejmě ustoupily silné opozici desítek členských států OSN. "Nový návrh však bude obsahovat jasné a okamžité požadavky, kterým Irák musí vyhovět," řekl během veřejné rozpravy velvyslanec USA při OSN John Negroponte.

Podle diplomatických zdrojů jde o mírnější znění původní rezoluce, která měla podporu pouze Velké Británie, ale vzbudila odpor dalších stálých členů Rady bezpečnosti - Francie, Ruska a Číny. K mírnější verze se nyní kloní i Paříž, která vylučovala automatický vojenský úder, pokud Irák nebude plnit ani novou rezoluci.

Nový americký návrh dává podle diplomatů v OSN zbrojním inspektorům šanci vyzkoušet vůli Bagdádu spolupracovat s nimi v terénu. Pokud Irák neodzbrojí, USA by souhlasily s návratem do Rady bezpečnosti k další debatě a možná ke schválení další rezoluce povolující použití síly.

Nový kompromis vypouští ostré formulace, které Iráku výslovně předem vyhrožují, tvrdí diplomaté. Podle nich však kompromisní znění stále implikuje, že nedodržení podmínek nezůstane bez důsledků. Zmizel také požadavek, aby zbrojní inspektory doprovázely ozbrojené jednotky, které by případně zajistily násilím přístup všude tam, kde budou chtít experti provést kontroly.

Členové Rady bezpečnosti OSN diskutují během veřejné rozpravy o Iráku. (17. října 2002)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue