Miloš Zeman po zhlédnutí filmu příliš spokojen nebyl.

Miloš Zeman po zhlédnutí filmu příliš spokojen nebyl. | foto: Petr Lemberk

Režisér: Film o Zemanovi zkrátila ČT bez mého vědomí

  • 16
Uvedení filmu o Miloši Zemanovi na festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě skončilo Zemanovým obviněním České televize z cenzury. Režisér Robert Sedláček tvrdí, že o zásahu ČT nevěděl. "Mluvili jsme pouze o titulku, ne o vystřižení celé části filmu," řekl dokumentarista iDNES.cz.

Svůj film "Miloš Zeman – nekrolog politika a oslava Vysočiny" odevzdal režisér České televizi v hotové verzi.

"Dozvěděl jsem se jen, že v této podobě nebyl schválen. Respektive že podle vnitřního nařízení ČT se nesmí děkovat osobám veřejně činným a já tam v závěrečných titulcích děkoval právě Miroslavu Šloufovi," vysvětlil režisér.

Naopak jemu nikdo v ČT nebyl schopen vysvětlit, proč trvali na odstranění titulku, ani to, jaká je definice osoby veřejně činné.

"Všichni se odvolávají na "hlavu 22", tedy nařízení generálního ředitele, ve kterém se píše, že se nebude děkovat osobám veřejně činným. Jaká je definice osoby veřejně činné? Proč to není třeba osobnost veřejně známá? Miroslav Šlouf je už několik let mimo hlavní politické dění. Myslím, že není činný, že je možná jen známý," namítá režisér.

Přesto s vystřižením titulku souhlasil. "Podlehl jsem silnému nátlaku vedení České televize a souhlasil s odstraněním poděkování režiséra Miroslavu Šloufovi. To, že bude vystřižena celá závěrečná část filmu, se mnou nikdo neprobíral," říká režisér.

ČT: Titulky se nestihly včas
Podle mluvčí brněnského studia, které dokument do vysílání připravuje, dokončil Robert Sedláček svůj snímek těsně před zahájením festivalu.

"Z časových důvodů tak titulky nebyly připraveny v takové podobě, aby odpovídaly interním předpisům České televize. Proto nebyla  jiná možnost než pro festivalovou projekci odstranit oboje, tedy obraz i titulek. Jedná se o nepříjemnou shodu okolností. Ve vysílání ČT se dokument objeví až 27. prosince 2007 a do té doby bude titulková listina řádně připravena," vysvětlila Hana Orošová.

Podle Orošové televize do téměř hodinového dokumentu vůbec nezasáhla. "Odmítáme proto prohlášení Miloše Zemana, že jsme dokument cenzurovali a záměrně z titulků vystřihli poděkování režiséra blízkému Zemanovu spolupracovníkovi Miroslavu Šloufovi," dodala Orošová.

Sedláček: Bez Šloufa by to nešlo 
Sedláček přiznává, bez Miroslava Šloufa by film, který financovala ČT, nikdy nevznikl. "Právě Šlouf mě přivedl na statek Miloše Zemana. Každý přece ví, že dostat se k němu je možné jen díky náhodě nebo Šloufovi," řekl Sedláček iDNES.cz.

Navíc příběh o osobnosti utváří nejen ona samotná osobnost, ale také lidé, kteří ji obklopují. "Miroslav Šlouf je Zemanovým blízkým spolupracovníkem, dobře ho zná, a proto ho vidí trochu jinak než ostatní," dodal.

Robert Sedláček natočil na šedesát filmů a v každém v závěrečných titulcích děkoval lidem, kteří mu pomohli. "Je to lidská slušnost, nic jiného," míní. "Stalo se mi poprvé, aby nějaký z manažerů takto hrubě zasáhl do mého filmu."

Podle Sedláčka ho zatím nikdo z ČT nekontaktoval. "Jsem z celé situace otrávený. Mám pocit, jako bych se pořád snižoval a snižoval, ohýbal hřbet, a přitom vůbec nevím, komu pan Šlouf vadil."

Zásahu do filmu si všiml Miloš Zeman
Na chybějící část filmu upozornil na filmové přehlídce v Jihlavě sám expremiér Miloš Zeman. Ten si hned po projekci postěžoval, že ČT vystřihla závěrečnou scénu s Miroslavem Šloufem.

"Česká televize film cenzurovala. To jsem sedmnáct let po revoluci nečekal," řekl publiku Zeman.

Z filmu zmizela Šloufova věta: "Myslím si, že je zatím tak mladý, že není vůbec vyloučeno, že se podobně jako Churchill vrátí na politickou dráhu." - více zde

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video