Ředitel Vyšší odborné školy a Střední školy ve Varnsdorfu Petr Jakubec z ČSSD kvůli střetu zájmů rezignoval na funkci zastupitele Ústeckého kraje.

Ředitel Vyšší odborné školy a Střední školy ve Varnsdorfu Petr Jakubec z ČSSD kvůli střetu zájmů rezignoval na funkci zastupitele Ústeckého kraje. | foto: Karel Pešek, MF DNES

Politik proslavený spoluprací s aktivistou Kohoutem potichu rezignoval

  • 2
Rychle, nenápadně a potichu skončila politická kariéra někdejšího radního Ústeckého kraje Petra Jakubce z ČSSD, který mimo jiné proslul spoluprací s aktivistou Lukášem Kohoutem. Jakubec po volbách zůstal už jen řadovým členem krajského zastupitelstva, kvůli střetu zájmů však nyní musel opustit i tuto funkci.

Jakubec se s kolegy ani nepřijel rozloučit. Svou rezignaci poslal poštou. "Rezignuji na mandát zastupitele," přečetl jeho stručný dopis na středečním zasedání krajského zastupitelstva hejtman Oldřich Bubeníček.

Proč na jednání nedorazil, Jakubec nesdělil. Svůj mobil MF DNES nebral.

Jakubec musel rezignovat proto, že je ředitelem Vyšší odborné školy a Střední školy ve Varnsdorfu, jejímž zřizovatelem je kraj. Zákon totiž krajským zastupitelům zakazuje, aby byli současně statutárními zástupci krajských subjektů (o střetu zájmů zde).

"Vyzvali jsme ho, aby naplnil literu zákona," řekla koncem března, kdy střet zájmů vyšel najevo, náměstkyně hejtmana Jana Vaňhová z ČSSD.

Politik tak neměl na výběr. Kdyby nechtěl uvolnit post zastupitele, mohli by ho odvolat jeho kolegové ze zastupitelstva nebo ministr vnitra.

Jakubec narazil, když chtěl slučovat gymnázia

Jakubec patřil mezi důležité a současně kontroverzní politické postavy minulého volebního období. Jako radní pro školství stál za vznikem páteřní sítě škol, aby se zefektivnil systém krajského školství. Do značné míry se to podařilo, ale proces slučování škol provázel silný odpor studentů i učitelů.

V plánu bylo i spojení nesourodých škol jako například gymnázia v Děčíně s tamější obchodní akademií. Po tlaku studentských iniciativ krajští zastupitelé v prosinci 2011 od tohoto nápadu ustoupili a sedmi gymnáziím ponechali samostatnost (o záchraně gymnázií zde).

"Naše město bralo slučování jako vynucené zlo. Jsem rád, že hlasování takto dopadlo," komentoval to tehdy například starosta Roudnice nad Labem Vladimír Urban.

Kauza Jakubec a Kohout

Tento dílčí neúspěch otřásl Jakubcovou pozicí a i kvůli tomu se po posledních krajských volbách nestal znovu radním pro školství, i když sám obhájení funkce sebevědomě očekával.

Platil mě za černou práci, tvrdil aktivista Kohout

Nejvíce pozornosti však na sebe Jakubec přitáhl kontakty s aktivistou Lukášem Kohoutem, který se proslavil svými výlety po celém světě jako falešný poslanecký asistent.

Jejich čilou spolupráci popsala MF DNES na podzim 2011.

Kohout pro Jakubce plánoval diskreditaci odpůrců někdejší ředitelky litoměřického gymnázia Evy Bulasové, měl "umravnit" studenty protestující proti sloučení děčínského gymnázia, veřejně zostudit Jakubcovy soky v ČSSD či odstavit koalici ve Varnsdorfu.

Časté kontakty obou mužů potvrdila řada svědků, třeba člen varnsdorfské ODS Zdeněk Fara či místopředseda děčínské ČSSD Stanislav Horák.

"Jakubec přikázal, Kohout udělal," uvedl třeba bývalý člen Mladých sociálních demokratů Jaroslav Frolík (výpovědi svědků zde).

Jakubec vše popřel, na Kohouta podal žalobu na ochranu osobnosti a trestní oznámení pro pomluvu. Od spojení s Kohoutem se ale neočistil. Žalobu pár dní před procesem sám stáhl, trestní oznámení pak policie odložila. "Respektuji rozhodnutí policie," uvedl Jakubec loni v září (o kauze zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue