Přechod na jednoduchou třístupňovou soustavu bude mít gigantický efekt, říká předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský

Přechod na jednoduchou třístupňovou soustavu bude mít gigantický efekt, říká předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský | foto: Igor Šefr, ČTK

Revoluce v justici: vrchní soudy zmizí, hlavní bude okres

  • 109
Vyjednavači tří stran sestavující novou vládu od základu přestavují justiční systém: chtějí dosáhnout zrušení obou vrchních soudů. Všechny trestné činy včetně nejzávažnějších - vražda, těžké ublížení na zdraví či organizovaná loupež - půjdou nově k okresním soudům a až odvolání budou řešit kraje. Cílem je zrychlit soudní proces.

Vraždy, těžká ublížení na těle, únosy, znásilnění dítěte či krádeže s více než pětimilionovou škodou. Zločiny, za něž následuje trest od pěti let vězení výše, budou pravděpodobně v blízké budoucnosti řešit okresní soudy. Stejně jako třeba kapesní krádež či řízení v opilosti. Dosud šly nejvážnější zločiny automaticky ke krajským soudům.

Už žádné „zametání Čunka“

Justici čekají největší změny za dvacet let

Vyjednavači tří koaličních stran ODS, TOP 09 a VV chystají dlouho očekávanou revoluci v justici. Při tvorbě vládního programu se shodli, že se pokusí zjednodušit a zrychlit soudní soustavu.

V praxi jde o to, že se zruší vrchní soudy. Ty jsou v současné době dva - v Praze a Olomouci.

Plánované změny

Protikorupční soudní senáty

Na soudech i státních zastupitelstvích budou úplatkářské kauzy řešit specialisté. Z ekonomických důvodů zřejmě vzniknou jen vyčleněné senáty.

Podmínky pro nové soudce

Novým soudcem se bude moci stát jen ten, kdo jako čekatel absolvuje na soudu "kolečko" na všech odděleních (trestní, civilní, konkurzní atd.). Zvažuje se snazší cesta do soudnictví z advokacie.

Více soudních úředníků

Asistentů a vyšších úředníků, díky kterým mohu soudy pracovat rychleji, je málo. Mají nízké platy. Vyjednavači jim chtějí přidat.

Zrušení vrchních soudů

Čtyři soudní stupně jsou zbytečné. Koalice bude prosazovat zrušení vrchních soudů.

Jednoduše řečeno: zatímco dnes rozhodují méně závažné trestné činy, jako je například krádež, okresní soudy a závažné zločiny krajské soudy, nově budou všechny případy začínat na okrese. A až případné odvolání bude řešit kraj.

Taková reforma nebude za rok

„Dnes přijde podezřelému žaloba, a pokud ji chce jeho právník oddálit, tak podá námitku pro věcnou příslušnost. Půl až tři čtvrtě roku se pak řeší, zda má případ řešit okres, či kraj. To chceme odstranit,“ říká vyjednavač TOP 09 Stanislav Polčák, který přednáší právo na vysoké škole.

Lidé by podle něj nově velmi snadno zjistili, na který soud se obracet. Případy, na něž je potřeba specificky zaměřený soudce, například v oblasti směnečného práva, by pak řešil okresní soud v krajském městě.

Polčák však upozorňuje, že taková reforma soudů nejde udělat za rok. „Bude to spíše úkol na celé volební období.“

Stejně razantní změnu prosazoval před lety ještě jako ministr spravedlnosti Otakar Motejl, ale neuspěl. Pro zrušení vrchních soudů je totiž třeba změna ústavy, a ruce pro tento návrh tedy musí zvednout tři pětiny zákonodárců. Případná koalice proto bude potřebovat i hlasy z levicové opozice.

Taková reforma justice má však vlivné zastánce - šéfa Nejvyššího správního soudu Josefa Baxu či předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského, který byl dříve ministrem spravedlnosti za ČSSD. Není proto vyloučeno, že opozice změnu ústavy podpoří.

„Přechod na jednoduchou třístupňovou soustavu soudů (okresní, krajský, nejvyšší) bude mít gigantický efekt. Když je dnes podána žaloba, tak se nejdříve hledá, kterému soudu vlastně patří. To odpadne,“ souhlasí Rychetský.

Vrchní soudy jsou navíc vyhlášené tím, že se tam soustředili starší soudci, kteří soudili ještě za komunistické éry. Navíc vrchních soudců není zrovna málo: v Praze jich působí 93, v Olomouci 44. Zrušení těchto soudů by tedy mohlo urychlit generační obměnu v justici - někteří soudci by odešli do civilu.

Soudcův postup shora dolů

A co s těmi ostatními? Straničtí experti na justici počítají s tím, že by přešli k okresním a krajským soudům. A to se současným platem. Jednou z variant je také nabídka, že mohou odejít z funkce s tím, že by do doby dosažení důchodu pobírali původní plat. Proč taková privilegia? Soudce podle ústavy v podstatě nelze propustit, to by odporovalo zásadě nezávislosti soudů.

„Není problém nynější vrchní soudce umístit u soudů nižších stupňů,“ říká Rychetský. A jde ještě dál - změnit by se podle něj měl i „kariérní“ řád soudců. Tedy že by ti nejkvalitnější přecházeli z vyšších stupňů na okres. Výsledkem by pak bylo, že nejdůležitější rozsudky, tedy ty první, by byly nejkvalitnější.

„Nejdůležitější soud v každé zemi je prvního stupně, ne nějaké odvolací vyšší soudy,“ vysvětluje Rychetský. S tím souhlasí i vyjednavači koaličních stran. Muži a ženy v taláru by začínali na odvolacím soudu, a až by nabrali zkušenosti, přešli by na okres.

Prezident Soudcovské unie Tomáš Lichovník připouští, že by třístupňová soudní soustava byla jednodušší. „Nesmělo by se ale zapomenout na vyřešení banálních problémů, které změny mohou přinést. Například když se přesunou soudci z jednoho soudu na druhý, aby měli kde sedět,“ říká.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video