Poznáte pravou jízdenku? Všechny tyto jsou bohužel pozměněné.

Poznáte pravou jízdenku? Všechny tyto jsou bohužel pozměněné. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Revizoři dávají pokuty i lidem s „recyklovanými“ pražskými lístky

  • 571
Tvrzení pražského Dopravního podniku, že revizoři jsou tolerantní vůči těm, kteří naletěli podvodníkům s upravenými lístky, má trhliny. Redakci iDNES.cz se ozvalo několik čtenářů, kteří pokutu za "vypranou" jízdenku zaplatit museli. I těm nyní ale svítá naděje.

Před třemi týdny naletěla podvodníkům s recyklovanými jízdenkami například Martina z Jihlavy (její celé jméno redakce zná). Té se cesta dvě stanice metra z Národní třídy na Anděl poněkud prodražila, když koupila dva lístky u neznámé dívky.

"Lístky jsme kupovali ve vestibulu metra na Národní třídě. Šli jsme k automatu, o který byla opřená dlouhovlasá dívka, asi studentka. Říkala, že jí zbyly lístky, jestli je nechceme koupit. Ukázala nám je, vypadaly úplně normálně, nenapadlo nás, že by v tom bylo něco nekalého," tvrdí Martina.

Cestující naletěla prodejci falešných jízdenek. Od těch pravých se poznají podle toho, že písmo z označovacího strojku je pouze červené. Správně má být červené s modrými částmi.

Na Andělu ji a jejího společníka zastavil revizor. A toho vůbec nezajímalo, jak k lístkům přišla. Od cestujících z Vysočiny vzápětí začal vyžadovat částku 1 600 korun za dvě neplatné jízdenky, přestože vedení Dopravního podniku tvrdí, že revizoři jsou k lidem s "recyklovanou" jízdenkou tolerantní a nepokutují je (celou zprávu si přečtěte zde).

Máte si lístek koupit v trafice, radil revizor

Doklad o zaplacení pokuty Martina vzteky vyhodila, falešné lístky si však schovala. Na první pohled skutečně vypadají jako pravé. To, že jsou už jednou použité a pak "vyprané", si žena z Jihlavy uvědomila poté, kdy iDNES.cz popsal, co podvodníci s lístky dělají. Jednoduše řečeno je vyčistí chemikálií, která smyje záznam ze strojku. Jenže tím odstraní i reakční pruhy, které zajišťují, že vytištěný text je dvojbarevný - červený a modrý.

Na pravé jízdence (vlevo) se působením chemického ochranného prvku změní barva inkoustu z označovače. Na pozměněné jízdence (vpravo) zůstane inkoust červený.

A ten "zrecyklovaný" má po opětovném označení ve strojku jen červený nápis. "Právě takovou barvu má tisk na lístku, který mám. Jenže předtím jsem netušila, že je něco špatně," říká Martina. "Revizor nám řekl, že jsme udělali zásadní chybu v tom, že nemáme kupovat lístky od neautorizovaných prodejců, to opakoval pořád dokola," dodává.

"Jsem znechucená naprosto neosobním přístupem toho revizora a tím, že si Dopravní podnik nedokáže v prostoru monitorovaném kamerami zajistit, aby mu někdo neprodával falešné lístky. Přijde mi dočista neférové trestat ty, kteří takové lístky zakoupí," dodala.

Šance i pro pokutované

Podobnou zkušenost má i další čtenářka. Její manžel už před pěti měsíci koupil trojici lístků u stanice metra Florenc. Recyklovaný byl jeden z nich, pokuta tehdy činila 700 korun a revizor na ní trval. "Lístky jsem přitom koupila v oficiálním obchodě," uvedla čtenářka.

Dopravní podnik přesto tvrdí, že nyní revizoři cestující s upravenými lístky netrestají. "V současné době Dopravní podnik pokuty cestujícím s takovými lístky neuděluje," zopakovala v pondělí iDNES.cz mluvčí dopravce Ilona Vysoudilová.

Dříve pokutovaným lidem navíc svitla naděje, že by své peníze mohli získat zpět. "Pokud má někdo doklad o zaplacení pokuty a schované ty falešné lístky, doporučujeme zajít na centrální dispečink Na Bojišti, kde to budeme řešit případ od případu," uvedla mluvčí.

Podle ní by díky databázi přestupků měla uspět i paní, která doklad o pokutě vyhodila. Stačí, aby na dispečink přinesla oba padělané lístky.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video