Respekt: Atta v Praze asi domlouval 11. září

  • 6
Nejznámější terorista z 11. září Muhammad Atta nejezdil do Prahy na výlety. Podle týdeníku Respekt, který se odvolává na informace tajných služeb, rozhodl Atta v české metropoli o útoku proti newyorským dvojčatům.

Podle týdeníku se američtí experti domnívají, že při Attových návštěvách Česka 30. května 2000 a 2. června téhož roku byl teroristický plán definitivně potvrzen a schválen.

Zatím není jasné, zda byl Egypťan Atta v Praze potřetí, ani to, že se v Praze setkal s iráckým diplomatem a důstojníkem irácké rozvědky Ahmadem Chahlílem Ibráhímem Sámirem Aním, kterého Praha později vypověděla.

Nepotvrdily to ani archivy iráckého velvyslanectví v Praze, uvedl jistý český diplomat. Aního zatkli Američani v Bagdádu a odmítá vypovídat. - více zde

Byl v Praze i potřetí?
Dál se spekuluje o Attově cestě v dubnu 2001. Atta byl vůdce dvacetičlenné skupiny, která s letadly v září podnikla útok na obchodní centrum v New Yorku, při němž zahynulo kolem tří tisíc lidí.

V květnu 2000 Atta zamířil z Německa do Prahy přesto, že ještě neměl vyřízené vízum a musel vědět, že ho do vnitrozemí nevpustí. Po šesti hodinách v tranzitním prostoru se vrátil.

Po příjezdu z Prahy měl Atta vždy tučnější konto
Americké úřady tuto věc intenzivně šetří, neboť Attu musela do Prahy přivést skutečně neodkladná záležitost, usoudil v Respektu autor knih o tajných službách Edward Epstein.

Podruhé Atta přijel autobusem 2. června. Podle informací Bezpečnostní informační služby (BIS) byl chvíli v herně na Florenci. Druhý den odletěl do New Yorku, přičemž ale nikde nebyl nalezen záznam o noclehu.

Podle Respektu to svědčí o tom, že strávil noc v soukromí. Podstatná přitom prý je informace, že dva dny po pražské návštěvě přišly na Attova německá a americká konta desítky tisíc dolarů.

Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) je přesvědčena, že Attovy teroristy řídili profesionálové z tajných služeb - možná iráckých, uvedl týdeník.

Ke třetí cestě dodal, že irácký diplomat se měl v dubnu 2001 setkat s "nějakým významným studentem z Hamburku". I když BIS schůzku monitorovala, není jasné, zda to byl Atta. Ale opět tři dny po setkání přišlo na Attovo konto 100 tisíc dolarů, uvedl list.

Třetí návštěva se prověřuje
Třebaže experti schůzku vyvraceli, podle dosud nezveřejněných údajů neexistuje žádný přehled o Attově pohybu od počátku března 2001 do konce dubna téhož roku, podotkl Respekt.

"Znamená to prověřit desítky tisíc záznamů o leteckých pasažérech či hotelových hostech," uvádí zdroj z BIS. Podle něj mohl Atta do ČR přijet mnohem dříve a v tuzemsku i v Německu absolvovat sérii schůzek, na nichž akci dolaďoval.

Spojenci podle listu ale stále nemají žádný důkaz o tom, že by teroristy v zahraničí řídil Irák. O Attovi se hovořilo také v souvislosti s tím, že údajně plánoval útok na Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda. Dokumenty, že by to Irák plánoval, se zatím podle tajných služeb nenašly, doplňuje list.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video