V prostějovské kolonii U Svaté Anny žili Romové v katastrofálních podmínkách a

V prostějovské kolonii U Svaté Anny žili Romové v katastrofálních podmínkách a trpělo tím i okolí. Město problém vyřešilo tím, že rodiny rozestěhovalo do okolních obcí. Tím ale zadělalo na problémy jim. | foto: Libor Teichmann, MF DNES

Řešení pro ghetta: tvrdší hygienické předpisy, z přestupků trestný čin

  • 567
Situaci v obcích se sociálně nepřizpůsobivými občany má zlepšit přitvrzení předpisů, kolik lidí smí žít v bytě s určitou rozlohou. Chystá se i změna zákona, která by z některých opakovaných přestupků udělala trestný čin. Shodla se na tom skupina politiků, právníků a zástupců ministerstev, kterou na Úřad vlády svolala vicepremiérka Karolína Peake.

"Požádáme ministerstvo práce a sociálních věcí, aby více kontrolovalo výplatu příspěvku na bydlení, ministerstva pro místní rozvoj a zdravotnictví, aby se zabývala předpisy pro bydlení a hygienickými normami ohledně počtu osob v bytě a ministerstvo spravedlnosti, aby připravilo návrh na zavedení přestupkové recidivy," řekla Peake po jednání na Úřadu vlády, kterého se účastnili jak politici ze Sněmovny, tak zástupci obcí.

Bude podle ní na ministerstvech, aby posoudila, zda se kvůli omezení počtu osob, které mohou žít v jedné domácnosti na určitém počtu čtverečních metrů, musí zpřísnit již existující stavební a hygienické předpisy, či zda lze využít ty, které existují už teď.

"Musíme to řešit velmi opatrně, abychom našli nějaké řešení pro ty excesy, ke kterým dochází při přesouvání většího množství obyvatel z lukrativních částí obcí do nelukrativních ubytoven," řekla vicepremiérka.

Z drobných krádeží, jež jsou přestupkem, může být trestný čin

"Nikdo také nezpochybňuje, že opakované páchání některých vybraných přestupků by mělo být posuzováno jako trestný čin," uvedl po jednání na Úřadu vlády poslanec za ODS Marek Benda.

Na brífinku k možnostem řešení problémů v lokalitách se sociálně

Jako příklad zmínil případy řetězení drobných krádeží, které jsou nyní posuzovány jako přestupek. Bude ale podle něj třeba pečlivě zvážit, kterých přestupků by se to týkalo. Peake řekla, že do konce ledna ministerstvo spravedlnosti zpracuje analýzu k možnosti zřízení centrálního registru přestupků.

Ve Sněmovně už v této chvíli leží návrh Bendovy stranické kolegyně Ivany Řápkové, která navrhuje, aby obce mohly při opakovaném páchání některých přestupků zakázat přístup do obce či její části lidem, kteří v ní nemají trvalý pobyt.

Řápková: Vyrůstá generace, která běžně porušuje pravidla

Podle Řápkové vyrůstá nejen v České republice, ale v celé Evropě generace problémových občanů, pro které se stalo běžnou součástí života porušovat pravidla ve společnosti a obtěžovat slušné občany.

Poslankyně ODS Ivana Řápková

"Bohužel příklady špatného chování vidí nejen na svých rodičích, ale leckdy i prarodičích. Musíme nastavit takovým lidem hráz, aby nás neterorizovali svým chováním, protože jsou nepostižitelní. Náš návrh je jedním z možných řešení a doufám v jeho podporu parlamentem," uvedla Řápková.

Starosta Jiřetína Josef Zoser a předseda Sdružení pro rozvoj Šluknovska, jímž v minulých měsících zmítaly protesty většinové populace proti místním Romům, zmínil, že řešit bude třeba i situaci, kdy se ztrácejí věci ze hřbitovů, okapy či víka na kanálech, které končí ve sběrnách kovů. "Zajímalo by mě, kolik bylo odebráno povolení k živnosti za porušování zákona," řekl Zoser.

"V tuto chvíli se na ministerstvu životního prostředí připravuje novela zákona o odpadech, která by mohla řešit i výkup barevných kovů,“ řekla Peake.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video