Republikánský prezidentský kandidát Herman Cain

Republikánský prezidentský kandidát Herman Cain | foto: Reuters

Republikány okouzlil jadrný šéf pizzerií, není infikovaný Washingtonem

  • 43
Popularita Baracka Obamy stále klesá a republikánům se tak otevírají dveře do Bílého domu. Jenže velká esa konzervativců si v průzkumech nijak zvlášť nevedou. Fenoménem předvolebního klání se stal někdejší šéf řetězce pizzerií Herman Cain. Je jadrný a není to politik, chválí si ho voliči. Má opravdu šanci uspět?

Do prezidentských voleb v USA zbývá rok a většina Američanů je stále více sklíčena ekonomickou situací země. Například z průzkumu agentur AP a GFK vyplývá, že polovina jich nechce, aby znovu usedl do Bílého domu současný prezident Barack Obama. Zemi podle nich vede špatným směrem.

Gallupův institut zase přišel na to, že Obamova popularita je na nejnižší úrovni od nástupu do prezidentské funkce. Jeho počínání schvaluje 41 procent dotázaných, což je o šest procent méně než při předcházejícím průzkumu.

Republikánští kandidáti

Zdálo by se tedy, že se republikánům dveře Bílého domu otevírají dokořán. Jenže zatím žádný silný konzervativní kandidát, jako je Mitt Romney, Ron Paul či Rick Perry, nedokázal vyburcovat republikánské voliče a strhnout je přesvědčivě na svou stranu.

Poráží Romneyho i Perryho

Nejvíce pozornosti poutá v posledních týdnech politický outsider Herman Cain. Muž, o kterém ještě před několika měsíci věděl jen málokdo. Zato nyní jsou ho plné noviny. V některých průzkumech předběhl i největší eso republikánů a guvernéra státu Massachussetts Mitta Romneyho. V dalších průzkumech se drží těsně za ním. Rick Perry jim z bezpečné vzdálenosti hledí na záda.

"Herman Cain je prostě srozumitelný a praktický," řekl listu The Wall Street Journal jednasedmdesátiletý Gerald Holmes z Texasu. "Odpovídá přímo. Je jadrný. A není to politik," doplnil ho šestapadesátiletý muž z Washingtonu. "Není infikován 'washingtonitidou'," podotkl Ronald Wilson z Ohia, který použil výraz pro politiky, kteří jsou v americkém hlavním městě už příliš dlouho a ztratili kontakt s voliči.

Herman Cain

Pětašedesátiletý Herman Cain se narodil v Memphisu ve státě Tennessee. Mládí prožil v Atlantě, kde i vystudoval. V 60. letech minulého století chodil na prestižní Morehouse College, jednu z bašt tehdejšího hnutí za práva černochů v USA. Cain se ale účasti v hnutí vyhýbal, připomněla agentura Reuters.
Poprvé na sebe upozornil jako šéf řetězců rychlého občerstvení Burger King ve Filadelfii. Posléze se stal generálním ředitelem řetězce pizzerií nazvaného Godfather's Pizza, který se mu podařilo vytáhnout ze ztráty. Podnik pak koupil.
V 90. letech začal pošilhávat po politice. Upozornil na sebe v roce 1994, kdy na radnici konfrontoval prezidenta Billa Clintona kvůli jeho plánům na zdravotní reformu.
Než se jal kandidovat na prezidenta USA, působil ještě jako předseda představenstva Federální rezervní banky v Kansas City a šéfoval National Restaurant Association (Národní asociaci restaurací).
V roce 2006 mu lékaři diagnostikovali rakovinu tlustého střeva, která už metastázovala do jater, a dávali mu malou šanci na přežití. Cain se podrobil operaci a chemoterapii a chorobu se mu prozatím podařilo porazit.
Herman Cain je ženatý s Glorií Cainovou. Má dvě děti a tři vnuky.

Přímočarost je ostatně základem Cainovy kampaně. "Moje kampaň se chytá, protože můj vzkaz je specifický. Nabízím specifická řešení na specifické problémy, kterým tento národ čelí. Jsou pochopitelná, Američané se zapojují," řekl před nedávnem agentuře Reuters.

Tři kouzelné devítky

Cain řadovým republikánům učaroval mimo jiné svým neobvyklým plánem na národní daňovou reformu. Daňový systém v USA je složitý, některé daně si dokonce určují jednotlivé státy federace. Cainův plán nazývaný prostě 9-9-9 znamená devítiprocentní daň pro všechny jednotlivce, devítiprocentní daň z obratu a devítiprocentní daň pro firmy. Lidem se líbí navzdory kritikám, které se na tuto vizi okamžitě snesly.

Jako vážného rivala už začali Hermana Caina brát i ostatní republikánští kandidáti, kteří také značně přitvrdili v předvolebních debatách. Do Caina se pustili mimo jiné kvůli už zmíněné daňové reformě, jíž vyčítají, že mnohým přinese větší finanční zátěž.

"Hermane, mám tě rád, bratře. Ale dovol mi něco ti říct. Nepotřebuješ velké analýzy, aby sis to uvědomil. Podívej se do New Hampshire, kde nemají DPH, a ty jim ji tam zavedeš," řekl mu v jedné z nedávných televizních debat texaský guvernér Rick Perry.

Nikdy nezastával volený post

Cain si v současné době vede v průzkumech daleko líp než Perry. Otázkou však je, zda mu to vydrží a bude se moci nakonec utkat o post šéfa Bílého domu s Barackem Obamou.

I když je totiž úspěšný podnikatel a zároveň svou přímočarostí republikány okouzlil, mohl by doplatit na to, že ještě nikdy nesloužil v žádném voleném úřadě. V USA totiž zvolili prezidenta bez předešlých politických zkušeností jen jednou - v 50. letech minulého století Američané poslali do Bílého domu vojenského velitele Dwighta Eisenhowera.

A současní republikáni politického outsidera příliš volit nechtějí. Nejsou tomu nakloněni čtyři z deseti dotázaných. To už jsou konzervativci ochotnější volit mormona (tuto víru vyznává Mitt Romney) či ženu (mezi kandidáty je Michelle Bachmannová), upozornila agentura AP s odvoláním na svůj nedávný průzkum.

Letošní klání je plné vzestupů a pádů

Nutno podotknout, že obrovskou roli v amerických prezidentských volbách hrají i peníze. Záleží na tom, jak silné dárce mají za sebou jednotliví kandidáti, kteří díky financím mohou vybudovat silné volební týmy. A v tomto ohledu zatím Herman Cain za Mittem Romneym a Rickem Perrym výrazně zaostává.

Primárky a volby

Republikánské primárky začnou v lednu 2012. Jejich vítěz se v listopadu 2012 utká s prezidentem Barackem Obamou, který bude obhajovat mandát. Jako stávající prezident nemusí procházet maratonem stranických primárek, pokud ho tedy ještě někdo z demokratů nevyzve.

Někteří analytici také upozorňují na překvapivé vzestupy a pády, které předcházejí republikánským primárkám. Od jara zazářila a zase rychle pohasla hvězda Donalda Trumpa, který nakonec ani nekandidoval. Stejný osud potkal Michelle Bachmannovou i Ricka Perryho.

Právě u Perryho je propad asi největší. Jasně to ukazuje například poslední průzkum, který provedla televize CBS News. Podle ní ho podporuje pouhých šest procent voličů, na začátku října to ještě bylo dvanáct procent a v polovině září celých 23 procent respondentů.

Pro srovnání: popularita Hermana Caina se vydala přesně opačným směrem. V polovině září by ho volilo pět procent dotázaných, na začátku října ho už podporovalo 17 procent lidí a nyní 25 procent respondentů. Romney si mírně polepšil, oproti zářijovým 16 procentům dotázaných je mu nyní nakloněno 21 procent respondentů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video