Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Reportéři chtěli v Česku smrtící kobalt

  18:44aktualizováno  18:44
Teroristé mohou v Česku koupit materiál potřebný k výrobě špinavé bomby, tvrdí reportéři listu Sunday Times. Coby zástupci smyšlené britské firmy CMI se zajímali ve Škodě ÚJP o terapeutický přístroj, který obsahuje i vysoce radioaktivní kobalt 60. Tím lze podle expertů zamořit zhruba přes jeden kilometr čtvereční. Pražská firma i Státní úřad pro jadernou bezpečnost zájem Britů potvrdili, míní však, že by jejich záměr vyvézt přístroj do Nigérie nevyšel.

Reportéři britského listu The Sunday Times, nedělního vydání deníku The Times, začali na kauze pracovat už v červnu. Tehdy byl v Chicagu zatčen Američan José Padilla. Úřady ho obvinily, že je v kontaktu s teroristickou sítí Al-Kajda, jíž pomáhal přichystat útok pomocí tzv. špinavé bomby. Padilla obvinění odmítl.

Obavy však zůstaly. Jeden z dvojice novinářů proto brzy po zatčení Padilly kontaktoval pražskou firmu Škoda ÚJP (Ústav jaderných paliv), která se orientuje na materiálový výzkum a vývoj pro jadernou i klasickou energetiku, ale také na technologický výzkum v metalurgii či na vývoj speciálních zařízení pro zdravotnictví.

Pod hlavičkou smyšlené firmy CMI se oba novináři zajímali o přístroj s nebezpečným radioaktivním izotopem kobalt 60. Pražská firma nabídla zařízení z modelové řady Teragam, které vyváží například do Maďarska, Moldávie, Kazachstánu či Běloruska.

Britové citují ujištění české strany, že nebude problém získat povolení pro vývoz. "Pokud by byly splněny všechny náležitosti takového obchodu, nemuselo by tomu nic bránit," přiznal iDNES Pavel Pittermann, mluvčí Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB).

CO TO JE ŠPINAVÁ BOMBA

Špinavá bomba není nukleární zbraní a nemá její účinnost. S její pomocí je možné v okolí výbuchu rozptýlit radioaktivní materiál, který může zasáhnout velké množství obyvatel a způsobit podle míry ozáření smrt až tisíců lidí. Oblast, kterou zasáhne, pak může být dlouhé měsíce neobyvatelná, do té doby, než se ji podaří dekontaminovat. Může jít i o velmi primitivní konvenční nálož (například dynamit), která je nějakým způsobem spojena s radioaktivním materiálem. Největším problémem spojeným s výrobou špinavé bomby je získání radioaktivního materiálu. Možnými zdroji jsou podle expertů Pákistán nebo země bývalého SSSR.

Novináři - fiktivní kupci - se při žádosti v české firmě zaštítili bohulibým záměrem. Tvrdili, že přístroj dodají do Nigérie v rámci lékařského projektu Medihelp Africa, který pomáhá třetímu světu získat lepší lékařské vybavení. I projekt byl ovšem smyšlený.

Aby žádosti dodali váhu, spojili se s nigerijským ministerstvem zdravotnictví. Poslali mu fax se základním popisem projektu a zdůraznili v něm své blízké kontakty s britskou vládou.

Tajemník ministerstva Shehu Suleiman následně přislíbil, že pomůže se získáním dokumentů, které jsou potřebné k dovozu podobného zařízení. Nigerijské úřady však připustily možné potíže při dovozu přístroje. Podle nich by bylo nutné prověřit nemocnici, kde by byl přístroj umístěn.

Novináři se svou smyšlenkou v Česku uspěli. Podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), která monitoruje šíření jaderného materiálu a spadá pod OSN, zjištění The Sunday Times odhalilo, jak snadno mohou teroristé získat součásti potřebné k výrobě špinavé bomby. "Jsem šokován," řekl listu Lordon Linsley, expert MAAE, podle něhož si některé firmy nevzali poučení z 11. září.

Teragam, jehož cena se pohybuje mezi 240 tisíci až 270 tisíci liber, obsahuje sedmdesát gramů kobaltu 60. Tento radioaktivní izotop vyzařuje až 8000 Curie (jednotka radioaktivity). Toto množství může podle The Sunday Times vyvolat rakovinu i smrt.

"Ve formě prachu je to dost k zamoření celé Oxford Street, pokud by byla centrem výbuchu, a přilehlých ulic," řekl John Eldridge, bývalý armádní specialista zabývající se zbraněmi hromadného ničení, britským novinářům, kteří Čechům také vyčítají, že si ani neprověřili jejich fiktivní firmu CMI, jejímž jménem vystupovali.

Česká firma i SÚJB se však brání. Namítají, že pokud by se Britové o nákup dále zajímali, byli by odhaleni jako nedůvěryhodní. Šéfka SÚJB Dana Drábová pro BBC potvrdila, že se v Česku takové přístroje opravdu vyrábějí a že se s nimi obchoduje. Tvrdí ale, že kdyby se o obchodu začalo doopravdy jednat, firma ani její úřad by se nenechaly napálit.

Z PROHLÁŠENÍ ŠKODY ÚJP

Veškeré nakládání se zdroji ionizujícího záření v České republice je upraveno Zákonem o mírovém využívání jaderné energie a ionizujícího záření č. 18/1997 Sb. (atomový zákon) v platném znění. Tento zákon zmocňuje Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) k výkonu státního dozoru v této oblasti, tak jak je uvedeno v paragrafu 3 tohoto zákona. Úřad je oprávněn vydávat povolení k jednotlivým činnostem se zdroji ionizujícího záření a jadernými materiály. Bez těchto povolení není v ČR možné s těmito zdroji nákladat. Konkrétně, při vývozu zdrojů ionizujícího záření vyžaduje SÚJB podle citovaného zákona m.j. doklad, potvrzený kompetentním orgánem země příjemce o tom, že příjemce splňuje podmínky pro  nakládání s ionizujícím zářením a poté vydá (či nevydá) povolení z hlediska zabezpečení radiační ochrany a jaderné bezpečnosti.

Pro vývoz tohoto zařízení jsou totiž rozhodující stanoviska ministerstva průmyslu a obchodu a ministerstva zahraničí. Za jistých okolností s tím musí souhlasit i ministerstva obrany a financí.

"Před zneužitím radioaktivních materiálů brání legislativní opatření, která důsledně dodržujeme. Firma zájemce prověřuje a to před zpracováním návrhu kontraktu," sdělil iDNES Zdeněk Bezděk, vedoucí oddělení prodeje a marketingu Škody ÚJP.

"Neprošlo by to. Zvláště v případě Nigérie, která je na seznamu MAAE," podotkl Pittermann. Podle něho veškeré nigerijské jaderné aktivity, včetně například přijetí jejich stážistů v jiném státě, podléhají velice přísné kontrole.

Zatímco přístroj by do Afriky putoval po moři, pro přepravu radiaktivního materiálu navrhla Škoda ÚJP podle The Sunday Times běžnou leteckou linku. "Je to tak nebezpečné, že by si nikdo netroufl s tím nikdo nic dělat," cituje list Zdeňka Bezděka.

Ve vyjádření pro iDNES firma uvádí, že přeprava jakéhokoliv nebezpečného zboží včetně zdrojů ionizujícího záření je regulována mezinárodními předpisy pro zvolený druh dopravy a dopravci, se kterými je doprava kontrahována, se těmito předpisy řídí. "Letecká přeprava je možná, ale řídí se velice přísnými předpisy," potvrdil mluvčí SÚJB Pavel Pittermann.

Přístroj z modelové řady Teragam, který vyrábí Škoda ÚJP Praha, stojí mezi 240 až 270 tisíci librami. Firma ho vyváží například do Maďarska, Moldávie, Kazachstánu či Běloruska. Teragam obsahuje i šedesát gramů kobaltu 60. Tento radioaktivní izotop vyzařuje až 8000 Curie (jednotka radioaktivity).Hlavní zprávy

Další z rubriky

Chlapec zastavil dopravu Macarenou
Teenager v Saúdské Arábii tancoval na ulici Macarenu. Zadržela ho policie

Policie v Saúdské Arábie zadržela čtrnáctiletého chlapce, který na videu z města Džidda na pobřeží Rudého moře tančí na ulici Macarenu - tanec, který proslavil...  celý článek

Bouře a silný vítr v Hongkongu (23.8.2017)
Vymlácené mrakodrapy, zaplavené ulice. Hongkong zasáhl tajfun Hato

Nejméně tři mrtvé a 84 zraněných si vyžádal mohutný tajfun Hato, který ve středu zasáhl Hongkong, Macao a okolní oblasti. V Hongkongu bylo zrušeno na 450 letů...  celý článek

Samota za polárním kruhem. Existuje silnější poetika?
Čech se přiznal, že za polárním kruhem ubodal svou přítelkyni z Británie

Šestatřicetiletý český občan, kterého loni v prosinci finští kriminalisté obvinili z vraždy jeho britské přítelkyně, se k usmrcení ženy přiznal. Informoval o...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.