Reportéři bez hranic podporují novináře ČT

Reportéři bez hranic (RSF) jsou solidární s úsilím novinářů České televize, kteří kladou skutečné otázky týkající se nezávislosti a nestrannosti informací, řekl ve středu ČTK v Paříži představitel této mezinárodní nevládní organizace Jean-Christophe Menet. Vyslovil se rovněž proti použití síly v tomto sporu. Novináři v ČR a v jiných zemích jsou často v nejlepším postavení, aby posoudili, zda existují rizika pro nezávislost a svobodu informací, řekl Menet.
Jak se vyvíjí situace v České televizi? Ředitel Hodač odpojil Ostravskou pobočku. Prezident Havel podpořil redaktory ČT.

"Novináři v České televizi reagují masivně proti nominacím do čela televize, které se jim zdají být diktovány politickými ohledy. Domníváme se, že taková reakce si zasluhuje, aby byla vyslechnuta a vzata v úvahu," uvedl. "Rozhodně by neměla být jen tak smetena stranou hrozbami použití síly."

Novináři České televize kladou skutečné otázky a české úřady by je měly vyslechnout, domnívá se zástupce RSF. Tyto otázky se týkají záruk nezávislosti pro veřejnoprávní média, záruk nestrannosti informací, složení Rady ČT a možná i úlohy novinářů samotných při přijímání těchto závažných rozhodnutí, která se jich týkají v první řadě, zdůraznil Menet.

RSF jsou solidární s tímto úsilím a s těmito požadavky českých novinářů na to, aby s nezávislostí a nestranností informací bylo nakládáno s největší obezřetností, prohlásil zástupce respektované organizace bránící svobodu tisku ve světě.

Situace v ČR je podobná Francii v 80. letech
Menet uvedl, že Česká republika možná prochází zkušeností podobnou Francii 80. let, kdy se formoval nynější systém dohledu nad rozhlasovým a veřejným vysíláním. Možná, že požadavky novinářů české veřejnoprávní televize umožní zahájit debatu a zlepšit systém, dodal.

Ve Francii dohlíží na televizní a rozhlasové vysílání veřejných i soukromých stanic od roku 1989 Nejvyšší rada pro audiovizi (CSA). I když se mohou objevit výhrady, CSA je respektována jako nezávislý orgán, uvedl Menet. V 80. letech měla několik předchůdců, uvažovalo se o jejím složení a systému rozhodování a systém byl postupně zlepšován.

Pokud jde o veřejný rozhlas a televizi, CSA jmenuje zejména jejich ředitele, dohlíží na plnění jejich poslání, stanovuje pravidla pro vysílání v předvolebním období a pravidla práva na odpověď.

CSA má devět členů jmenovaných na jediné funkční období šesti let. Tři z nich včetně předsedy) jmenuje prezident, tři předseda Senátu a tři předseda dolní parlamentní komory Národního shromáždění. Její členové nesmějí zastávat volené funkce, být státními úředníky ani být jinak zaměstnáni. Každé dva roky se mění třetina členů rady.

CSA dohlíží na vyváženost a objektivitu
Obecně CSA dohlíží u soukromých i televizních stanic na vyváženost, je zárukou svobody audiovizuálního vysílání, stejně jako nezávislosti a nestrannosti veřejného audiovizuálního sektoru, dohlíží na ochranu dětí a mládeže, na podporu francouzského jazyka a podporuje kvalitu a rozmanitost programů.

Kontroluje také dodržování zákonů a předpisů týkajících se povolené doby pro reklamu, kvót stanovených pro vysílání ve francouzštině (týká se zejména hudebních rozhlasových stanic a filmů), případně násilí a erotiky v programech pro děti a mládež nebo v době, kdy mohou děti televizi sledovat.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video