Novinářka Sabina Slonková

Novinářka Sabina Slonková | foto: Robert Zlatohlávek, MF DNES

Reportéři bez hranic hájí Slonkovou a žádají Klause o veto zákazu odposlechů

  • 96
Mezinárodní organizace Reportéři bez hranic odsoudila trest 20 tisíc korun pro Sabinu Slonkovou. Novinářka dostala pokutu za tajení zdroje, který jí dal videozáznam setkání kancléře Jiřího Weigla a lobbisty Miroslava Šloufa. Reportéři také vyzvali prezidenta Václava Klause, aby vetoval zákon zakazující zveřejňování odposlechů.

Na videonahrávce se před prezidentskou volbou v roce 2008 domlouvali lobbista a bývalý komunistický funkcionář Miroslav Šlouf s Klausovým kancléřem Jiřím Weiglem. Soud Slonkové za tajení zdroje vyměřil pokutu dvacet tisíc korun. - čtěte v Česku padla první pokuta pro novináře za utajení zdroje

"Rozhodnutí soudu je naprosto matoucí. Setkání se konalo na veřejném místě. Šéf (volební) kampaně (Weigl) je ze své podstaty veřejnou osobou, reportáž tedy byla ve veřejném zájmu. Sabina Slonková jen dělala svou práci a využila své zákonité právo informovat veřejnost," uvedli Reportéři bez hranic.

REPORTÉŘI BEZ HRANIC:

"Sabina Slonková jen dělala svou práci a využila své zákonité právo informovat veřejnost."

Organizace podotkla, že odsouzení Slonkové nijak nepomůže k ochraně soukromí, což byl argument soudu. "Ochrana zdrojů, úhelný kámen svobody tisku, je zaručena ústavou," upozornili Reportéři.

Rozhodnutí soudu přišlo jen několik dní poté, co česká Poslanecká sněmovna jednomyslně přehlasovala Senát, který jí vrátil novelu trestního řádu. Ta umožňuje potrestat novináře za to, že zveřejní získaný policejní odposlech, až pěti lety vězení nebo pěti miliony pokuty.

Vetujte trestní řád, žádají Reportéři Klause

Reportéři, kteří už dříve do návrhu trestního řádu tepali (přečtěte si Reportéři bez hranic odsoudili tažení Česka proti zveřejňování odposlechů), se dnes kvůli kontroverznímu návrhu obrátili na prezidenta Václava Klause. Jedině jeho veto totiž může zákon vrátit do Sněmovny. Pak už by odpůrcům novely zbýval jen Ústavní soud.

"Pokud novináři můžou dostat pokutu 700 eur (20 tisíc korun) za zveřejnění záběrů z veřejných míst, jeden se sotva odváží představit si pokuty za publikování citlivějších informací," řekl generální tajemník Reportérů bez hranic Jean-François Julliard.

"Vyzýváme prezidenta Václava Klause, aby nový zákon vetoval a nepodpořil normu, která by závažně ztížila práci investigativních novinářů," dodal Julliard.

Reportéři také připomněli, že Slonkovou ještě jako investigativní reportérku MF DNES chtěli v roce 2002 dokonce zabít. Za přípravu vraždy šel do vězení někdejší generální sekretář ministerstva zahraničí Karel Srba. - o trestu pro Srbu čtěte zde


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue