Pavel Eichler strávil v cele 15 hodin

Pavel Eichler strávil v cele 15 hodin | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Reportéra iDNES.cz odvedla policie a slehla se po něm zem

  • 68
Do redakce iDNES.cz volali celý den novináři a sháněli informace o reportérovi Pavlu Eichlerovi. Jeho kolegové i nadřízení věděli jen to, co všichni: v noci ho zadržela policie, když vyšel z domu, který v Praze 2 obsadili squateři. Sám rozhodně squater není, pracoval na reportáži a uposlechl policejní výzvy, aby objekt opustil. Důkazem jsou fotografie. Skončil v cele a tím také skončily infomace.

Redakce od samého rána sháněla od policie jakoukoli zprávu o osudu svého spolupracovníka. Marně. Poslední nadějí byl advokát, kterého za ním vyslalo vydavatelství Mafra, provozující zpravodajský portál iDNES.cz. Ani ten ale neměl moc šancí. Policie nikomu neřekne ani to, kam zadrženého umístila.

Podle pražského advokáta Jana Lžičaře může opravdu člověk zmizet na 48 hodin. "Policie musí zadrženému dovolit pouze telefonát advokátovi, protože zadržení je zásah do osobních práv. Je ale pravda, ža například známí, kolegové a rodina nemusí o jeho osudu nic tušit," řekl iDNES.cz Lžičař.

Policie pustila reportéra iDNES.cz zadrženého při zátahu na squatery

"Pokud bych šel na policejní služebnu s tím, že chci zastupovat svého známého, o kterém vím, že je v tamní cele, policie mě k němu nemusí pustit," popsal možnou situaci advokát. Právo zjistit, co se s člověkem děje, a případně se s ním setkat, má pouze advokát s plnou mocí od přímých příbuzných nebo družky. Normální člověk ale takto vybaveného advokáta obvykle nemá.

Právnička Klára Kalibová redakci iDNES.cz upozornila na judikát (soudní rozhodnutí), podle kterého by měl mít zadržený možnost zavolat svému zaměstnavateli a informovat ho, že nemůže přijít do práce. To, že vás policie zadržela, by totiž nemělo způsobit, že vás vyhodí ze zaměstnání.

Nedobytná pevnost

I když víte či tušíte, že na informace nemáte nárok, snažíte se o svém kolegovi něco dozvědět. Proto se ředitel iDNES.cz Jaroslav Kábele vydal na policejní služebnu, kde podle neoficiálních zpráv kolegu Eichlera policie zadržovala. "V Kongresové v Praze mě uvítala policistka, kterou bych zasadil tak do roku 1977. Hned od začátku mě považovala za škodiče a podvratný živel," popsal zážitek Kábele.

Reportér iDNES.cz on-line

Pavla Eichlera se ptejte v pondělí od 10:30

"Kde to žijete?" vysmála se policistka prosbě o informace. "Něco provedl, tak je v cele!" dodala. "Zadrženého automaticky považovala za odsouzeného viníka," říká Kábele. "Chápu, že se podle platných zákonů nemůžu nic dozvědět, ale kdybych slyšel 'nezlobte se, nemůžu vám nic říct', nepřipadal bych si jako obtížný hmyz."

Budeš první, kdo se doví, co obsadíme

O squaterské akci se redakce iDNES.cz dozvěděla v pátek. Pavel Eichler přinesl informaci, že squateři v sobotu zřejmě obsadí nějaký dům v Praze. "Slíbili mi, že budu první, kdo se dozví, jaký," řekl. V sobotu vyrazil na místo srazu se squatery a ti ho dovedli do domu na rohu ulic Apolinářské a Na Slupi. squateři do něj vešli bez asitence policistů, protože v té době jiná skupina "bavila" policii zastírací demonstrací na Palackého náměstí. Trvalo desítky minut, než přijela policie. Dům obklíčila.

Celou dobu kolega posílal z domu podrobné informace o dění v ulici, pohybu policistů. Kolem jedné hodiny v noci psal SMS fotografovi MF DNES Lukáši Bíbovi: "Přijeď, vypadá to na zásah." Pár minut na to píše opět do redakce dvěma kolegům: "Slyším výzvu policie, že máme opustit dům. Mám odejít?"

Pokyn z redakce byl jasný: Okamžitě odejdi! Když vycházel z domu fotoreportér MF DNES uslyšel policisty: Hele, jeden to vzdal! Další vývoj událostí je popsán v tomto článku: Policie zadržela 24 squaterů z Albertova a reportéra iDNES.cz

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue