Na záchod jen s dozorem. Britský reportér popsal 10 hodin zajetí v KLDR

  14:19
Takřka vězeňský režim, strach a nejistota. Tak popsal britský novinář Rupert Wingfield-Hayes dlouhé hodiny výslechů a výhrůžek, které na začátku května zažil v Severní Koreji. Téměř každou větu z jeho reportáží si aparátčíci vyložili jako urážku tamního lidu. Zbytek štábu neměl tušení, kde jejich kolega skončil.
Reportér BBC Rupert Wingfield-Hayes přiletěl do Pekingu po zadržení v KLDR a...

Reportér BBC Rupert Wingfield-Hayes přiletěl do Pekingu po zadržení v KLDR a následném vyhoštění (9. května 2016) | foto: Profimedia.cz

Na začátku byla běžná pasová kontrola. Rupert Wingfield-Hayes a jeho dva kolegové z britské veřejnoprávní BBC se po dlouhé a náročné pracovní cestě vraceli ze severokorejského Pchjongjangu do Číny. Imigrační úřednice za přepážkou však jeho doklad zkoumala povážlivě dlouho.

Než ho konečně orazítkovala, zbytek delegace už zmizel v útrobách terminálu. „Musíme zkontrolovat tohle,“ křikl na něj náhle muž v uniformě pohraniční stráže. V ruce přitom držel novinářův diktafon. Úředníci Brita odvedli do zázemí letiště. V tu chvíli mu začalo být jasné, že něco nehraje.

Paměťová karta v diktafonu byla totiž prázdná, což reportér dobře věděl. Brzy se o tom přesvědčil i povolaný Korejec, ale nebylo to nic platné.

Když začal Wingfield-Hayes protestovat, že potřebuje stihnout svůj let, pohraničník se mu podíval do očí a pronesl věty, které se novináři navěky vryly do paměti:

„Letadlo už je pryč. Do Pekingu nepojedete.“

Do dveří vstoupili dva muži, které novinář dobře znal. Patřili do pětice průvodců, která štáb BBC doprovázela na každém kroku. „Bereme vás k relevantním orgánům,“ prohlásili pověřenci. Brita pak naložili do auta a odvezli do konferenční síně kdesi v centru Pchjongjangu. Teprve tam se dozvěděl, že ho čeká vyšetřování „závažného zločinu“ - urážky korejského lidu a národa.

Jsme ohavní a štěkáme jako psi, vyčetli Korejci z reportáží

„Myslíte si, že lidé z Koreje jsou ohavní?“
„Ne.“
„Myslíte si, že lidé z Koreje mají hlasy jako psi?“
„Ne.“
„Tak proč takové věci píšete?!“ rozzuřil se aparátčík a položil před reportéra výtisk jeho reportáže, která vyšla v první květnový den na zpravodajském serveru BBC. Na prvních řádcích jsou černým fixem zvýrazněná dvě „závadná“ slova, kvůli nimž Wingfield-Hayes skončil u výslechu.

„Celník s ponurou tváří má na hlavě jednu z těch poněkud směšných vojenských čepic nadměrné velikosti, které byly tak oblíbené v Sovětském svazu,“ stojí v úvodu článku. Reportér v něm líčí kontrolu na letišti, kde si úředník nechal odblokovat jeho mobilní telefon a prohlížel rodinné fotografie.

Zvýrazněné slovo znělo v originále „grim-faced“ - šlo tedy o anglickou složeninu. S výrazem pro tvář se v ní pojí přídavné jméno, které má samo o sobě více významů: Zachmuřený, ponurý či úporný, ale také děsivý či hrozný. Pchjongjang si pro účely výslechu zvolil nejsilnější možný výraz.

Výslech vedl muž, který poslal Američana na 15 let do lágru

Až příliš doslovně pak úředníci pochopili anglický výraz „bark“. Britský novinář totiž v článku vylíčil, jak na něj celník hlasitě a úsečně „vyštěkl“, jestli má v kufru nějaké knihy. Podobně na vás může „štěkat“ hysterická manželka či sousedka, od čehož se v češtině vyvinul lidový výraz „štěkna“.

„Urážka korejského lidu“

Rupert Wingfield-Hayes v KLDR doprovázel skupinu laureátů Nobelovy ceny, kteří přijeli mimo jiné diskutovat s místními studenty. Pro vládu v Pchjongjangu měla jejich návštěva velký význam.

Novinář však rozčílil své průvodce, kteří sledovali každý krok členů štábu a rozhodovali, co se smí či nesmí natáčet.

Studentů se například zeptal, zda mají v univerzitní studovně přístup k internetu. Řekli mu, že ano. Reportér však poté natočil bezradné výrazy mladých vědců, kteří neuměli pracovat s prohlížečem.

Dalšího studenta se ptal, proč KLDR potřebuje jaderné zbraně. Jeho upřímné vyprávění o tom, jak chtějí všichni okolo Severní Koreu zničit, raději průvodce přímo během natáčení rázně uťal.

Wingfield-Haynesův štáb pak musel z kamery smazat výstup před obří pozlacenou sochou Kim Ir-sena v areálu univerzity. Byl prý urážlivý a bez respektu k „věčnému prezidentovi“.

Celou „problematickou“ reportáž BBC můžete v angličtině zhlédnout zde.

Angličtina se slovem zachází podobně. Se skutečnými psy má už v přeneseném významu pramálo společného, Korejci si však obvinění nenechali vymluvit.

„Studoval jsem anglickou literaturu! Myslíte, že nerozumím tomu, co ty výrazy znamenají? Je zřejmé, že váš přístup všechno velmi zkomplikuje. Nezbývá nám než zahájit řádné vyšetřování,“ ohradil se vyslýchající.

Kauzu Wingfielda-Hayese pak převzal jiný, mladší aparátčík. Reportérovi se pochlubil, že právě on poslal před lety do pracovního tábora amerického misionáře Kennetha Baea. Ten byl za „pokus o svržení vlády“ odsouzen k patnáctiletému trestu, Washington jeho propuštění vyjednal po dvou letech.

„Máme spoustu času. Může to trvat celou noc, celý den, týden nebo měsíc. Je to vaše volba,“ řekl mu Korejec, který měl vlastně jen jediný požadavek: Novinář se měl přiznat a omluvit. Wingfield-Hayes však trval na tom, že nic špatného nenapsal a nemá se tedy zač omlouvat.

Severokorejci v konferenční místnosti pročítali slovo od slova každou reportáž BBC. Téměř ve všech větách navíc podle zadrženého reportéra našli slovo, které označili za urážku jejich země, lidu či vůdců. Výslech se proto táhl několik dlouhých hodin, během nich ho i na toaletě museli hlídat dva muži.

Reportér i jeho šéf se omluvili, ze slíbeného mazání sešlo

Zatímco samotný Wingfield-Hayes prožíval náročné hodiny ve výslechové místnosti, kolegové ze štábu BBC bez něj odmítli nastoupit do letadla. Jejich severokorejští průvodci se je na palubu snažili dotlačit i násilím, nakonec to však vzdali. Maria Byrneová a Matthew Goddard skončili ve střežené vile za městem. Netušili, co je s Rupertem, a nemohli nikomu zavolat.

Samotná BBC se o potížích dozvěděla až za několik hodin - ve chvíli, kdy v Pekingu přistálo letadlo a její zaměstnanci z něj nevystoupili. Vyděšení pracovníci čínské redakce okamžitě volali svému šéfovi Jo Flotomu. Ten byl shodou okolností také v KLDR, kde právě pokrýval kongres vládní Korejské strany pracujících.

Přes své průvodce a pchjongjangské ministerstvo zahraničí se mu podařilo zjistit, kde skončil Wingfield-Hayes. Okamžitě se za ním vydal. „Pane Floto, mějte prosím na paměti, že nad lidmi, se kterými se teď setkáme, nemáme žádnou kontrolu,“ varovali ho po cestě průvodci. Při pohledu na osazenstvo místnosti mu bylo jasné, že se Korejci už těší, až reportéra postaví před soud.

Vše nakonec skončilo domluvou. Rupert Wingfield-Hayes se na kousku papíru formálně omluvil lidu i vládě KLDR za „urážku“ během jeho návštěvy v Pchjongjangu. Jeho nadřízený připojil dopis, v němž se jménem BBC zavazuje udělat vše proto, aby se „politováníhodné nedorozumění“ už neopakovalo. Zároveň slíbil, že BBC článek ze svého webu stáhne. Nutno podotknout, že se tak nakonec nestalo (přečíst si ho můžete zde).

20.května 2016 v 11:03, příspěvek archivován: 23.května 2016 v 17:42

The letter Rupert Wingfield-Hayes (@wingcommander1) had to sign during North Korea detention https://t.co/kCkkfZuUJO pic.twitter.com/PlZ0Knhe0Q

Severokorejci si omluvu chtěli ještě nahrát na kameru, to už ale novináři odmítli. Zhruba osm hodin od chvíle, kdy běžná předletová kontrola skončila jeho zatčením, se Rupert Wingfield-Hayes i s asijským šéfem BBC mohli setkat s kolegy. KLDR jim na další dva dny zakázala opustit zemi i hotel.

Aparátčíci pak reportérovi oficiálně oznámili, že je vyhoštěn a do Severní Koreje se už nikdy nesmí vrátit. Wingfield-Hayes to už stejně neměl v plánu.

„Ve vazbě jsem strávil jen asi 10 hodin. Ale v té době jsem viděl, jak snadno může v Severní Koreji člověk zkrátka zmizet. Pocítil jsem hrůzu izolace a obvinění ze zločinů, které jsem nespáchal, a výhrůžky soudem, kde by důkazy byly podružné a má vina předem jasná,“ uzavřel reportér své vyprávění.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Rvačka na lesbi show. Policista zbil pět dívek i ochranku smíchovského klubu

14. března 2024  13:49,  aktualizováno  14:10

Silně opilý policista v uniformě brutálně napadl a zaklekl 19letou dívku. Ta skončila v nemocnici....

Babiš se ptal na děti Lipavského. Nešlo o kompro, tvrdí. Za vulgarity se omlouvá

11. března 2024  15:14,  aktualizováno  16:57

Předseda hnutí ANO a expremiér Andrej Babiš v neděli u svých spolupracovníků poptal citlivé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nedám Ukrajině ani cent a válka skončí, řekl Trump při setkání Orbánovi

11. března 2024  9:42

Bývalý americký prezident Donald Trump, který se podle všeho opět stane kandidátem amerických...

Pokud budeme ohroženi, jsme připraveni na jadernou válku, prohlásil Putin

13. března 2024  6:16,  aktualizováno  10:03

Sledujeme online Rusko rozmístí vojáky a zbraně u hranic s Finskem, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin. Vstup...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přímý konflikt Ruska s NATO je už jen krok od třetí světové války, hrozí Putin

18. března 2024  10:46

Ruský diktátor Vladimir Putin v pondělí varoval Západ, že přímý konflikt mezi Ruskem a NATO by...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Za ovlivnění rozsudků chtěl podle žaloby soudce Sovák 50 milionů. Soud odročili

19. března 2024  8:30,  aktualizováno  9:29

Bývalý soudce Vrchního soudu Zdeněk Sovák v úterý stanul před pražským Městským soudem obžalovaný...

Fakulta přijme po střelbě nová opatření, rámy nebudou, chystá se krizový nácvik

19. března 2024  8:47

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy chystá opatření ke zvýšení bezpečnosti. Nechá například...

Co přinese mimořádná schůze? Nebude to jen o vulgaritách, říkají poslanci

19. března 2024  8:38

Poslanci se na mimořádné schůzi „k bezpečnostním hrozbám“ Česka sejdou v úterý odpoledne. Podle...

Babiš napsal, že je pro obnovení územní celistvosti Ukrajiny, včetně Krymu

19. března 2024  6:05,  aktualizováno  8:30

Předseda opozičního hnutí ANO, bývalý premiér Andrej Babiš vytáhl silnou kartu, aby otupil kritiku...

Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!
Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!

Hledáte udržitelnou a kvalitní hygienickou péči pro sebe i vaše miminko? Už dál nemusíte. Zapojte se do testování a vyzkoušejte produkty ECO by...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...