Pohřeb protivládních demonstrantů ve Lvově (22. února 2014)

Pohřeb protivládních demonstrantů ve Lvově (22. února 2014) | foto: Reuters

Západ Ukrajiny vítězství neslaví. Putin nás jen tak nepustí, bojí se

  • 149
Lvov (od našeho zvláštního zpravodaje) - Na západě Ukrajiny byla revoluce proti Janukovyčovi nejsilnější a tak by tu měli nejvíc oslavovat. To se však neděje. Pohřbívají se mrtví z Majdanu a ve vzduchu je cítit strach o udržení Ukrajiny pohromadě. "Putin nás jen tak nepustí," bojí se Bolodymyr Tyščenko.

"Byl to den zázraků a velké naděje. Naděje, která však byla vykoupena krví mučedníků. Těch, kteří položili své životy na Majdanu. Ale nakonec národ zvítězil. Zvítězili jsme, protože s námi byl Bůh. Sláva Ukrajině," říká v devět večer kněz na lvovském bulváru Svobody, kde se celý deštivý den tisíce lidí po dvanáct hodin modlily.

Lvov v sobotu stejně jako celá Ukrajina držel smutek za desítky lidí, kteří v minulých dnech zahynuli při bojích v centru Kyjeva. Konaly se zádušní mše, ve zdejší slavné Lvovské opeře se místo plánovaného představení hrálo Mozartova Requiem. Po celém sedmisettisícovém městě platil zákaz prodeje alkoholických nápojů, takže mnohé restaurace zavřely, včetně té s názvem Praha. Ve Lvově je ale jinak zcela normální život, jen policisty nahradila místní radnicí řízená domobrana.

Fotogalerie

Dva světy. Policejní těžkooděnec a protivládní demonstrant v lyžařské přilbě.
Protivládní demonstranti s národní vlajkou na Náměstí nezávislosti v centru...
Muž ukazuje prázdnou nábojnici vystřelenou při tvrdých střetech povstalců s...
Muž nese další pneumatiky na barikády.

Na mnoha místech svítily do noci desítky a stovky svící, nejvíce kolem univerzity, kde pod pomníkem Ivana Franka vytvořily asi desetimetrový světelný kříž.

"Kdyby to nebylo tolik smutné, tak bych se dnes samozřejmě radoval," říká student, který přišel pod pomníček dvaadvacetiletého lvovského Igora Kostěnka, který na Majdanu padl, zapálit svíčku.

"Vždyť to, co se děje teď v Kyjevě, vypadá jako zázrak. Prezident utekl a byl odvolán, Janukovyčova vláda se rozutekla, Tymošenková je na svobodě. Jen to všechno trvalo strašně dlouho a zahynulo při tom tolik lidí," říká.

V Ukrajinské kuchyni, jedné z mála restaurací, které zůstaly v sobotu do večera otevřené, všichni sledují televizory. Běží v nich neustále dokola zprávy z Kyjeva a také Charkova, kam utekl prezident Janukovyč, a kde se jemu věrné síly dohadují na nějaké formě odtržení Krymu a východní části země.

Krize na Ukrajině

Největší pozornost však budí záběry z prezidentova kyjevského sídla, které po jeho útěku bylo přístupné veřejnosti. Nejsou tam sice zlaté záchody (obrázek třpytivého trůnu obletěl svět, ale nakonec se ukázalo, že je to podvrh), ale třeba obrovské golfové hřiště nebo jezero.

Luxus rezidence budí vztek. "Tohle všechno si nakradl. Za pouhých pár let. Už za to by měl jít do vězení," neudrží se asi padesátiletá Ukrajinka. "Lidé žijí z ruky do huby a oni pořád jen hrabou," dodává při dalších záběrech.

Lidé mají stále obavy o dění na Východě

Vedle smutku a údivu je i ve Lvově pořád cítit ve vzduchu strach. Strach, jestli se podaří udržet Ukrajinu pohromadě.

"To, co dělají na Krymu a na východě, to je vlastizrada. A v zádech mají Moskvu," říká naštvaně asi šedesátiletý Bolodymyr Tyščenko. I on se odpoledne přišel spolu s dalšími tisícovkami lidí podívat na lvovský "majdan", jak se tady říká konci bulváru Svobody, kde se pod pódiem schází místní lidé už tři měsíce.

"Ještě to může být složité, Putin nás jen tak nepustí. Bohužel si myslím, že na vás Evropany se moc spolehnout nemůžeme. Vždyť kolik muselo být mrtvých, než jste něco udělali," dodává Tyščenko.

Ale zatím všichni tady na západě Ukrajiny, kde revolucí proti Janukovyčovi od počátku doslova žili, věří, že teď už bude dobře. Nikde nestojí fronty u bankomatů, nikdo si už nevyměňuje balíky hřiven za eura, nad pocity strachu převážila naděje.

"Ano, bála jsem se, bála, že bude zase válka," říká stará žena v šátku. "Teď snad nebude, teď jsme snad konečně vyhráli, zázrakem," říká. A když vidí na obrazovce propuštěnou Julii Tymošenkovou, tak se usměje. "Vidíte, další zázrak".


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video